Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока в концерта "Вивалди & Бах".
В своята близо 35-годишна инициатива "Дебюти" ще се изяви младата фаготистка Розалия Ангелова. Концертмайстор ще бъде Елена Ганова. Ще звучат Концерт за фагот и струнен оркестър в ми бемол мажор от Антонио Вивалди и прочутият Бранденбургски концерт №3 сол мажор от Йохан Себастиан Бах, както и неговата знаменита "Ария".
"Вивалди & Бах" ще се състои на 16 март в зала "България".
Повече за концерта – от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Розалия Ангелова и Елена Ганова.
Антонио Вивалди – Над 400 инструментални концерта, 40 опери, оратории и кантати, симфонии, десетки сонати за различни ансамбли са се изпълнявали из цяла Европа. Писал е творби по поръчки на Луи ХV и Карл VІ, канен е да работи в Мантуа, Рим, Милано, Триест, Виена. Известен от дете като отличен цигулар, когато е ръкоположен след завършване на обучението си за свещеник, той получава пост в Благотворителното сиропиталище на милосърдието, една от четирите подобни институции във Венеция, финансирани от Венецианската република и даващи подслон и образование на сираци и деца от бедни семейства. В тези по същество консерватории момичетата получавали музикално образование и повечето от тях оставали в състава на хора и оркестъра. За техните редовни концерти два пъти в месеца Вивалди, или както го наричали "Червенокосият абат“, е написал повечето си концерти, кантати и църковни опуси.
Третият Бранденбургски концерт, сол мажор е написан за девет струнни инструмента и басо континуо, като струнните са разделени на три групи – три цигулки, три виоли и три виолончели. Този Бранденбургски концерт всъщност се състои само от две части, с преходен дял между тях. Разделението на три части е само за ориентация. Със своята завладяваща, раздвижена тема, първата част формира оживено взаимодействие между трите групи струнни. Тя е отличен пример за това, което по време на живота на Бах е било известно като „концертиране“ – а именно изграждане на диалог между различните инструменти. Вместо иначе обичайното адажио, втората част е съкратена до обикновена преходна секция, в която клавесинът свири два акорда от фригийски лад, който завършва на доминанта, почти като въпрос. Този стилистично-реторичен похват, доста типичен за барока, прави началото на третата част, което следва непосредствено, още по-ефективно. Изпълнено с жизненост, алегрото избухва от прехода като буйно рондо.
Елена Ганова е в състава на Нов симфоничен оркестър от 2013 г., а от 2017 е помощник концертмайстор. Завършва Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов” в Русе, а след това Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров” в класа по цигулка на проф. Йосиф Радионов. Лауреат е на конкурсите "Недялка Симеонова” в Хасково, "Панчо Владигеров“ в Шумен, "Светослав Обретенов“ в Провадия и други. Има редица солистични изяви със Софийската филхармония, Академичния симфоничен оркестър и симфоничните оркестри в Русе, Разград и Пазарджик. Участва активно в майсторски класове на наши и чуждестранни изтъкнати цигулари. През 2016 година започва да свири и на виола. От 2019 година е част от състава на Симфоничния оркестър на Българското национално радио, а от 2022 и от Ансамбъла за старинна камерна музика Cantantibus Organis.
Елена Ганова е солист, камерен музикант и оркестрант с многобройни участия на концерти, семинари и фестивали, сред които "Мартенски музикални дни“ в Русе, "Варненско лято“, "Дни на класическата музика в Балчик“, Allegra, "Изкуството на Барока“, "Софийски музикални седмици“, "Европейски музикален фестивал“, "Новогодишен музикален фестивал“, Зимни музикални вечери "Проф. Иван Спасов” и други.
Розалия Ангелова е студент в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", средното образование получава в Национално музикално училище "Любомир Пипков“. Има участия с Филхармония "Пионер", Симфониета "София“, Академичен симфоничен оркестър към Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“. Камерната опера в Благоевград и Държавната опера във Варна.
Снимки – Нов симфоничен оркестър
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg