Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения на роботиката в природата. Проектът "Пчеличка" е робот – пико дрон, който е програмиран да извършва изкуствено опрашване, а другият проект – "Шаро", пък е куче робот с опростен хардуер на краката, което му позволява да остане стабилно дори и при натиск.С Момчил Колев, който вече е студент в Йейл, ще ви запознаем в една от следващите ни рубрики.
Днес ви срещаме с Калоян. Мечтата му е, след като завърши Йейлския университет, да се върне в България, да си създаде инженерна "фирмичка" и най-накрая нещо, което сам е направил, да попадне за ползване в ръцете на друг човек. А от височината на досегашния му житейски опит е убеден, че най-важното в живота на човека е той да има цел. Преди да се занимава с роботика, Калоян Димитров е участвал в състезания по математика, информатика, дори и физика. Затова разговорът ни с него започна с въпроса: Защо роботика – защото е модерна или заради нещо друго?
Целият разговор чуйте в звуковия файл.
В последните години все повече млади българи изучават корейски език, увлечени по световната мода да се слуша К-поп музика. Сериалите от далечната азиатска страна вече са превзели европейските екрани, а за настъпващите К-фууд и К-бюти научаваме от роящите се магазини за корейска храна и козметика. Какво може да се види и преживее в страната им..
Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това името означава каменни хълмове, но зад него наднича откритие, което разкрива как преди около 12 000 години пр.н.е., с края на последния ледников период, започва дълбока трансформация, която..
"Хора сме, а не пропаганда" – в навечерието на София Прайд и по време на София Прайд Филм Фест с адвокат Деница Любенова разговаряме за правата на ЛГБТИ хората. Тя беше гост в предаването "Другият до мен". Деница Любенова е юрист и активист, посветила е кариерата си на защитата на човешките права. Тя е един от основателите на НПО "Действие",..
Методично и с прецизността на здравен сериал, нашият екип "следи мисълта си", като определя част от темите според сезонните характеристики на определени болести. В поредното издание на предаването "За здравето" посрещнахме в студиото кардиолога проф. Пламен Гацов, който в последното си гостуване през месец октомври миналата година говори именно..
Мине не мине време и Албена и Павел Благеви, които делят времето си между щата Юта, София и планините по целия свят, решават да си причинят някое екстремно приключение. Последният път, когато гостуваха в "Покана за пътуване" току-що се бяха върнали от обиколката на връх Анапурна. Сега, тренирайки за базовия лагер на същия връх, семейството..
Да оценяваш работата на колеги, при условие че изкуството винаги се оценява субективно, е отговорност, смята актрисата Ели Скорчева, която беше председател..
Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT..
Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg