Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития.
За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ председател на Съвета на настоятелите на висшето учебно заведение.
Гост в студиото е и доц. д-р Диана Стоянова, директор на академичното издателство "За буквите" и главен редактор на Кирило-Методиевския вестник "За буквите – О писменехь".
В днешното време на провокативни технологии УниБИТ е мястото, което формира необходимите специалисти в областта на информатиката, националната сигурност, опазването на културно-историческото наследство, обществените комуникации, без които е невъзможно да се развиват заедно културата, образованието и бизнесът.
Проф. Денчев изразява своето вълнение от ефирната среща със слушателите на БНР и прави опит за кратка ретроспекция на изминатия път от основаването на Държавния библиотекарски институт (1950) до днес.
"Не рушим създаденото, а го съхраняваме, надграждаме и доразвиваме. Цялата духовна мощ на страната е проникната от идеите, които влагат в нея нашите студенти и докторанти, закърмени в Държавния библиотекарски институт и неговите естествени съвременни превъплъщения. Няма нито едно читалище, нито една библиотека в България, в които да не работят наши възпитаници. Справката показва, че нашите студенти са търсени в почти всички големи и представителни американски и европейски библиотеки", казва проф. Денчев.
УниБИТ е със статут на държавен университет от 2010 година насам, приемник на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии (2004), на Държавния библиотекарски институт, на Полувисшия институт по библиотечно дело (ПИБД), на Колежа по библиотечно дело (КБД) и на Колежа по библиотекознание и информационни технологии (КБИТ).
По думите на проф. Денчев много от възпитаниците на университета работят в български и чуждестранни музеи, в престижни софтуерни компании и в специални информационни служби. Гостът изрежда имената на плеядата от учени, основали института.
Доц. Стоянова се включва в разговора, за да подчертае устойчивата политика на УниБИТ в партньорството с престижни международни организации и в развитието на изследователска дейност на границата между модерността и миналото. Като главен редактор на "За буквите – О писменехь" гостът изброява имената на обществениците, учени и изследователи, които са създали вестника, обединени около каузата за съхраняване на българската национална идентичност. Препратката към полемичното произведение на Черноризец Храбър е част от концепцията за пропагандиране на Кирило-Методиевото дело – традиция, която бива наследена и продължена днес на територията на УниБИТ.
Библиотечно-информационният център на УниБИТ е основно звено в работата на преподавателите и студентите, изтъква на свой ред проф. Денчев. Той допълва, че екипът на университета е воден от идеята на американския философ Джон Дюи за "учене чрез правене".
Проф. Денчев представя настоящото ръководство на УниБИТ в лицето на ректора проф. дн. Ирена Петева и зам.-ректорите проф. д-р Иванка Павлова и проф. д-р Тереза Тренчева.
УниБИТ разполага с два факултета и пет научноизследователски института.
"Имаме възможност да отговаряме на всички изисквания на нашите студенти, които напоследък изявяват големи претенции за мотивация за учене", заявява проф. Денчев и разказва за университетските контакти с бизнеса, както и за стартъп възможностите пред студентите.
Доц. Стоянова споделя още за Факултета по библиотекознание и културно наследство и за работата на академичното издателство "За буквите", чиято мисия е да популяризира научноизследователските постижения на учените в сферата.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Десислава Алексиева – бивш председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Тя сподели важни акценти за бъдещето на организацията и българската книжна култура. Новият председател на асоциацията е Петя Господинова, която досега заемаше поста заместник-председател. Алексиева..
Уртикарията – често наричана "копривна треска" – се оказва значително предизвикателство в дерматологичната практика, особено в своята хронична форма. По темата говори проф. д-р Жана Казанджиева, дерматолог в клиниката по кожни и венерически болести "Евродерма". Специалистката подчерта новите насоки в терапията на хроничната уртикария и нуждата от..
Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от изследователски център "Тренд". Изследването е осъществено в периода 12–18 май 2025 г. чрез метода "Лице в лице" сред 1001 пълнолетни граждани. Основните пречки за водене на здравословен начин на живот са..
Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..
Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци. Според доц...
Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди..
43 % от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека, 63 % не са ходили на театър, 83% не са ходили на..
Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg