Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личен, емоционален и социално ангажиран фотографски разказ в Европейската нощ на музеите 2025

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

Фотографски проект на Благовеста Семкова

| обновено на 14.05.25 в 16:41
4
Снимка: Организаторите

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. 

В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на обществото, темата табу за майчината вина и болезнения път към разбирането. Изложбата е визуален разказ за травмата, тишината, съзерцание и опита на една майка да навлезе в огромния спектър на аутизма.

"Фотографията може да говори, когато думите не стигат", смята Семкова, чиито кадри са черно-бели, контрастни, дълбоко лични и емоционални.

"Кадрите не обясняват, а споделят. Когато нещо е споделено честно, според мен хората го усещат, дори да не са го преживели лично", казва още фотографът.

Изложбата е реализирана с подкрепата на BECA Foundation и НФК.

Изложбата "Син, но го няма небето" може да бъде разгледана и в рамките на Нощ на музеите на 17 май до 24 ч.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling на първата частна фотографска академия в България представя изложбата “Син, но го няма небето” на Благовеста Семкова.

Изложбата е част от официалната програма на Европейската нощ на музеите 2025 в София. Откриването е на 14 май от 19.00 ч. и ще може да бъде разгледана от публиката на 17 май от 19.00 до 24.00 ч., когато ще се проведе и разговор с авторката и кураторски тур.

"Проектът е интимен визуален разказ, роден в тишината на аутизма. Чрез абстрактни, съзерцателни и понякога болезнено откровени черно-бели фотографии, авторката ни повежда в един крехък свят от образи, където липсата на небе е само началото на едно дълбоко пътешествие – навътре. Проектът е личен, емоционален и социално ангажиран. Той не търси съчувствие и не предлага обяснения – просто споделя истина. Истина, която може да бъде утеха и надежда за онези родители, които също са чули диагнозата и са останали без дъх.“, споделят от фотографска академия BECА.

BECA е първата частна академия за фотография у нас, която има дългосрочната мисия да насърчава младите автори не просто да създават кадри, а да мислят във визуален разказ – смислен и въздействащ.

Образователната и творческа институция насърчава социално ангажирани проекти, които показват колко мощен може да бъде гласът на фотографията, когато служи на истината, личната история и колективното преживяване. Именно такава и е дебютната изложба "Син, но го няма небето" на Благовеста Семкова – едновременно художествена и дълбоко човешка.

Благовеста Семкова е родена през 1985 г. в град Пловдив. Завършва специалност "Живопис“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ и взема участие в редица групови изложби в България и чужбина. Преди да се отдаде на визуалното изкуство, дълги години се занимава с алпинизъм, а през 2011 г. става национален шампион и осъществява премиерни изкачвания. Майка е на четири деца, които отглежда в самостоятелна ферма.

Професионалният ѝ път я отвежда до класна стая в голямо ромско училище, където работи като учител по изобразително изкуство. Това е причината да се среща ежедневно със социални и човешки теми, които пряко влияят върху нейния светоглед – искрен, социално ангажиран и изпълнен с емпатия.

През 2022 г. Благовеста открива фотографията – неочаквано, но съдбовно в Академия BECA, където развива своя авторски подход към визуалния разказ. Работи основно в черно-бяла естетика, а фотографиите ѝ се отличават с висок контраст и мощно въздействие. Натрупаният опит я отвежда до участие в различни творчески уъркшопи с изявени съвременни фотографи като Оливия Артър, Кристина де Мидел, Рафал Милах и Питър ван Агтмаел – повечето организирани по инициатива на BECA и Magnum Photos.В допълнение проектът „Син, но го няма небето“ е отличен с Международната награда Profifoto New Talent Award по-рано тази година.

Разговора на Невена Праматарова с фотографката Благовеста Семкова и куратора Велина Стефанова, съосновател и главен изпълнителен директор на BECА, в предаването "Артефир" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – BECA Center of Visual Storytelling


По публикацията работиха: Бисерка Граматикова, Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Григорова

Кое е последното предсказание на Ирена Григорова

Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история от предаванията Преди обед по bTV, Денят започва с Георги Любенов по БНТ и ютюб канала "Прастари времена". Автор е на книгите "Прастари времена", "Мистичните пътеки на България", "Скитник в мрака" и "Мистичните пътеки на България 2"...

публикувано на 20.06.25 в 12:05

Кино в парка: "Бедечка филм фест" отличава млади таланти и ангажирани творци

Проектът на старозагорския творчески колектив "На улицата" – "Изкуството за защита на Бедечка, Стара Загора" – е единственият български проект сред носителите на наградите за европейско културно наследство Europa Nostra 2025 . За трета поредна година в Стара Загора ще се проведе еко-арт фестивалът "Бедечка фест" под надслов "На зелено 3"...

обновено на 20.06.25 в 11:42

Над 70 артисти на сцената на "Франкофоли" – музикалният празник продължава

Днес в Пловдив започва XI Международен фестивал "Франкофоли". Събитието се провежда с подкрепата на Община Пловдив и Фондация "Пловдив 2019" и продължава традицията, започнала през 2015 г., когато България стана част от семейството на легендарния френски фестивал Les Francofolies. До този момент градове домакини на фестивала са Благоевград и Пловдив,..

обновено на 20.06.25 в 10:58

Ученици от цялата страна се включват в театралния фестивал в Сливен

Започва Националният детско-юношески театрален фестивал "Сцена под Сините камъни". Във фестивала участват ученически театрални формации, разделени във възрастови групи: до 14 години и от 14 до 19 години . Организатори са Общинският съвет – Сливен, Народно читалище "Зора – 1860" и Община Сливен. Колегата Таня Любенова разговаря с председателя на..

обновено на 20.06.25 в 10:27
Димитър Еленов

Фестивалът "Уъркшоп Еленов" отвори врати в НДК

На 20 юни започва фестивалът "Уъркшоп Еленов", който насърчава младите хора да творят и по-лесно да откриват себе си чрез изкуството. Именно възпитанието чрез изкуство от най-ранна детска възраст е било житейската мисия на актьора Димитър Еленов, който повече от четири десетилетия преподава и обучава млади хора с интерес към сценичното изкуство...

обновено на 20.06.25 в 09:57