Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти.
По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е преминала в отсъствието на министър Силви Кирилов, но са обсъдени предложенията на медицинските специалисти и готовността на МЗ за тяхното изпълнение.
Предвиден е разговор с Министерството на финансите във връзка с делегираната държавна дейност за детско и училищно здравеопазване. Отделно Синдикатът иска да бъде одобрена наредба за работното време и отпуските на специалистите в областта, като за целта трябва да бъде проведена среща с Министерството на труда и социалната политика.
Едно от основните ни искания, които се нуждаят единствено от подписа на здравния министър, е свързано със стандартите по здравни грижи, по-конкретно с въпроса колко медицински сестри на какъв брой пациенти се полагат за получаване на качествена здравна грижа.
По думите на Илиева е нужно практиките на медицинските специалисти да не минават през общопрактикуващите лекари, за да бъдат покрити повече райони, в които липсва достъп до лекар. В селата здравната грижа е лукс, подчертава Илиева.
Професията на медицинските сестри е защитена само на думи, заявява гостът. Няма желаещи да се обучават, защото заплащането е близко до минималното и професионалните перспективи не са привлекателни за младите хора.
"Основното нещо, което ние, като синдикат, продължаваме да твърдим, че ще привлече млади хора към професията, е рязко увеличаване на заплатите", категорична е Мая Илиева.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..
Какво е да преживееш война, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Димитрина Кюркчиева , журналистка в БНР. Журналист или гражданин, и изкушението да нарушиш правилата "Имаше един момент, в който, когато се осъществяваше тази секретна операция по извеждането на нашата група, и не само на нас, но и на семействата на дипломатическия..
Сдружение "Троян в бъдещето", проведе трето поредно състезание по планинско бягане в Троянския балкан. Това състезание е естествено продължение на станалия емблематичен традиционен крос "По стъпките на Левски", провеждан на 18 февруари през зимата. Трасетата за това първо издание предлагат различни степени на трудност. Всичко това е направено..
Предстои първото национално проучване за психичното здраве на майките в България . Инициативата е подкрепена от водещи организации, психолози и други специалисти. Намерението на създателите на проекта е да се включат поне 1000 жени. Темата остава силно стигматизирана, а данните са изключително нужни за създаване на по-добри политики и услуги в..
Защо и как се променят медийните, политическите и гражданските разкази за войните, които се водят в Близкия изток и в Украйна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Иво Инджев , журналист. "Големият въпрос в тази размяна на удари в момента между Иран и Израел е кога ще се пречупи режимът в Техеран и дали ще предпочете да продължава..
Какво се случи с "Голямото жури" на "Дарик", как продължава "Журито" в интернет пространството, какво е елементаризиране на журналистиката,..
Защо и как се променят медийните, политическите и гражданските разкази за войните, които се водят в Близкия изток и в Украйна, коментира в "Мрежата" по..
Институтът за съвременно изкуство в София отбелязва своята 30-годишнина. Започва програма от три групови изложби на своите членове, като предвижда и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg