В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове.
В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой подход на отношение към пациентите е по-ефективен – изолацията или приобщаването им, поставихме реална "диагноза" на зависимостта от парите и властта, както и на обществото, в което живеем? В този контекст анализирахме и влиянието на всякакъв вид пристрастяване – към алкохол, цигари, наркотици, хазарт, и прякото влияние върху общото психично здраве.
И още в коментарната част на седмичното издание на програма "Христо Ботев" – необходимостта от спешни реформи на психиатричната помощ, съвременните подходи за терапия и лечение, които прилагат българските специалисти, липсата на адекватно финансиране в сектора.
С проф. Христо Хинков анализирахме и няколко очевидни факта от съвременния живот: повишеното ниво на стрес у хората, страховете ни от война, природни бедствия, безработица, бедност, неясното бъдеще...Но се обединихме около едно: музиката, изкуството, спортът винаги са били положителен "опиат" за качеството на живот!
В самото начало на съботната ни здравна среща не представих моя гост като "бивш министър" на здравеопазването. Проф. Хинков попада сред малкото личности, които сами пожелаха излизане от "голямата власт”. За разлика от останалото политическо мнозинство, което винаги се аргументира с още "несвършена работа" или "с гласуване на доверие".
Този подход всъщност показва, че нашият екип не желае да излиза от компетенциите си, като предпочита да "плува" в свои води: здравето на хората, информация за нашите слушатели как да намерят верния път към лечението, стремежа към здравословен и качествен начин на живот!
Следващата ни среща в ефира ще бъде на тема "ендокринология". Гост в студиото на 17 май – проф. Цветалина Танкова.
Ако не сте чували за турския град Фоча, вероятно ще го разпознаете по-лесно под името Фокея и от уроците по история. Защото Древната Фокея е един от йонийски полиси, разположени по Егейското крайбрежие на Мала Азия. Някога градът е бил толкова силен и проспериращ, че е имал правото да сече собствени монети – и от злато, и от сребро. А върху тях е..
"Детето и психоанализата" е първата тема, около която се събират професионалисти и съмишленици преди 15 години. Опитът и идеите на знаменитата френска психоаналитичка с особена грижа и подход към децата е вдъхновение и отправна точка за търсене на съвременни и приложими у нас начини за работа с деца, а по-късно и с бебета. Преди 10 години в София е..
За дванайсети път в Бургас се проведе Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение", посветен на спасяването на българските евреи. Фестивалът не просто вдъхновява младите хора да творят – той ги учи да помнят, да се вглеждат в историята и да отстояват ценности като солидарност, смелост и човечност. Част от него..
"Може ли една книга да бъде едновременно шарена и дълбоко учена? Ами да, може.", пише проф. Александър Кьосев в предговора, като ни подготвя за среща с нестандартно четиво, в което се убеждаваме сами, прелиствайки страниците му. Трудно е да се определи жанрово, още по-малко възможно е да се открие системността, присъща на едно научно изследване...
Традиционната медицина на Китай е холистична система на лечение, която се практикува близо 5000 години. Вкоренена в древната философия и култура, тя еволюира в цялостен и усъвършенстван подход към здравето и благосъстоянието на ума и тялото. Д-р Юй Цун в продължение на три месеца обучаваше българските си колеги за начините на лечение,..
Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди..
43 % от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека, 63 % не са ходили на театър, 83% не са ходили на..
Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg