Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев, външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник".
Какво имаме в момента
"В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации на Русия и на Украйна. Зеленски е в Тирана в момента на срещата на европейска политическа общност, той няма работа там и демонстрира, че няма работа, когато каза снощи, че руската делегация е бутафорна, декорация. Всичко приключи фактически не от това какво каза Зеленски, а от това какво каза Доналд Тръмп. И той каза, че очевидно нищо няма да се случи в Истанбул, докато аз не се срещна с Владимир Путин. В крайна сметка това беше и целта на цялото упражнение, да си признаем.
В момента, докато говоря с вас, виждам Ройтерс, които пускат мълнии от Истанбул и украински източници казват, че руските изисквания са далеч от всичко, което досега е било поставено. Искат украинската армия да се изтегли от тяхна, т.е. руска територия. Като имат предвид вече завладените украински територии. Но ако се върнем на това какво се случва в Истанбул, вижте, изначално това беше сбъркано. За всички, които са очаквали някакъв пробив или каквото и да се промени.
Това не означава, че украинската страна не трябваше да отиде. Напротив, според мен, в случая Владимир Путин направи грешна сметка, обявявайки собствената си инициатива за директни преговори, тъй като на практика даде много силен коз на украинската страна да обяснява, че той не иска никакъв мир, тъй като не иска да отиде лично.
Днес гледах дори сравнително консервативни издания като Wall Street Journal, които казват, вие не разбрахте ли, че всъщност Путин се подигра с Тръмп, предлагайки тази изключително ниска като протокол и състав делегация. Очевидно е, че той играе и рискува някакви неща."
Цялата игра е за едно нещо
"Да държи интереса на американците към уреждане на конфликта, без да го урежда докрай. Защото все пак Путин търси някаква легитимация на възможно най-високото световно ниво и то е среща между Путин и Тръмп в някакъв момент, защото той ще признае, макар че продължават непрекъснато да бомбардират руснаците, ще признае, че Путин е лидер от световен ранг.
"Защо ще ходи, ако аз няма да ходя"
"Доналд Тръмп имаше изключително твърдо намерение още преди да стане президент да приключи с този конфликт, защото той не е негов конфликт. Той го каза много пъти – това го започна Джо Байдън. Той е виновен. Това не е нашата война. Не я искаме на гърба си. Имаме съвсем други задачи и приоритети.
Видяхме как украинците бяха натискани, унижавани, какво ли не беше казано за тях. Много интересен е моментът, в който се случва срещата в Истанбул в момента. Защото според хора, които са близо до хората в Белия дом, те казват, че разбирането на Доналд Тръмп е, че Путин е в лоша ситуация, че той не може да спечели тази война, губи хиляди хора. Икономиката му отива на кино, казва Доналд Трамп, и смята, че това е моментът, в който Путин е поставен в ситуация да приеме, че трябва да започне да преговаря.
И поне да получи 30 дни прекратяване на огъня, за Доналд Трамп в момента е абсолютно достатъчно.
Но, според Путин, ситуацията изглежда огледална, точно обратната. Той затова поиска и изкара наратива, че срещата в Истанбул е просто продължение на 2022 година. Перспективата, от която Доналд Тръмп и Владимир Путин подхождат към случката в Истанбул, в момента е напълно различна. Векторите им са различни.
Големият въпрос е иска ли Путин такова прекратяване на огъня или примирие за 30 дни? Това ли е неговата цел? Когато хората ви казват, че цялата му икономика, военно-промишлен комплекс е нажежен до червено да произвежда оръжие, мислите ли, че той може да каже – спирайте? Да каже спирайте на всички, на които той обеща в едно обръщение към нацията, че те ще бъдат новия елит на Русия.
Това не се спира с един замах, защото ще предизвика икономическа и социална катастрофа или поне сътресение и то доста сериозно. Така че край на войната не може да има скоро.
Каква е ролята на Турция в преговорите, как биха повлияли променливите настроения на президента Тръмп в отношенията му с Украйна и Русия, какво е мястото на Европа във войната, какви са страховете за Румъния и изгоден ли е за Русия замразен конфликт, чуйте в звуковия файл.
Снимка – Стопкадър, NOVAВече 13 години Българското национално радио – Бургас развива своята дейност и е неизменна част от медийния и културен живот на Южното Черноморие. Рожденият ден на регионалната радиостанция беше отбелязан със специално събитие – изложба на картини с кауза, под надслов "Магията на пленерната живопис – морето ". Изложба на картини с кауза и на ретро..
В ефира на предаването Lege Artis доц. Росен Калпачки – ръководител на най-големия център за лечение на инсулти в Университетската болница в София – постави акцент върху един често пренебрегван, но изключително важен аспект от лечението на мозъчните инсулти: рехабилитацията и продължителните грижи за пациентите. "Колкото и да се борим за добра..
Споменът за три изключителни личности от рода на д-р Мона Каушик застават в центъра на ефирната среща в "Семейно радио". Фолклорист, културолог, писател и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", Мона се ражда в брахманско семейство в Индия, което свързва по съдбовен начин живота си с България. Баща ѝ проф. Рам Кришна Каушик остава завинаги..
Възрастните хора и достойната грижа за тях – от законодателните разпоредби и медицинския протокол до социалния ангажимент – темата коментира в Lege Artis д-р Мила Петрова , председател на УС на Българската асоциация по медицинска онкология. По думите на д-р Петрова по отношение на палеативните грижи за пациенти със солидни тумори страната ни..
Младите медици, които организираха националните протести под надслов "Бъдеще в България", не са доволни от предложените промени на управляващите по повод исканията им за достойно заплащане, по-добри условия на труд и повече възможности за специализации. Едно от предложенията, с които протестиращите са съгласни, е за допълнително заплащане на..
Да оценяваш работата на колеги, при условие че изкуството винаги се оценява субективно, е отговорност, смята актрисата Ели Скорчева, която беше председател..
Галеристката и куратор Веселина Сариева, създател на Пловдивската галерия Sarieva и на частната колекция със съвременно българско изкуство с DOT..
Неотдавна в Софийския университет Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма организира изложба и конференция на тема Таш Тепелер. В превод това..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg