Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко засегнати от тях, но и сред гражданите на държавата ни изобщо.
На този фон неотдавна група съмишленици, активно участващи в обществения живот, поставиха началото на инициатива, наречена "Училището, което искаме". Всички граждани са поканени да напишат накратко какво според тях трябва да бъде училището, на което поверяваме децата си. Текстът със снимка на автора ѝ се изпраща на организаторите и се публикува в група във фейсбук със същото име "Училището, което искаме".
Цвета Брестничка е известна като дългогодишна председателка на УС на асоциация "Родители", гражданска активистка, писателка и пътешественичка, майка на 4 деца и баба на 7 внучета, както сама казва за себе си. Тя е една от инициаторките на кампанията "Училището, което искаме". В рубриката "Всичко за образованието" тя споделя какъв е замисълът на начинанието.
"Не си представяме, че с една кампания ще преобърнем образованието, просто даваме заявката, че имаме нужда от ново преформулиране на целите на образованието. Тази кампания по някакъв начин е отзвук и на кампанията, която направихме каква болница искаме и която беше в основата на промените в стъпките за изграждане на национална детска болница. Всъщност това, че обществото толкова силно се ангажира с темата, доведе до това, че целият процес за изграждане на детската болница беше поставен на здрава основа, така че в края на краищата дори тези, които имаха съпротиви в началото, по-консервативно настроените хора, хората, които искаха бързи решения, се убедиха, че най-доброто, което можем да направим, е, като го направим заедно, така че болницата да бъде добра и за децата, и за родителите, и за лекарите, и за сестрите – за всички хора, които са ангажирани с детското здравеопазване. И че болницата не е само сграда, а всичко, което се случва около и в тази сграда.
По същия начин искаме този разговор за образованието да ни помогне да се обединим, да престанем да се делим на родители срещу учители, учители срещу деца, деца срещу възрастни, директори срещу учители, министерство срещу служители или педагози и така нататък, т.е. тези безбройни разделителни линии, които непрекъснато се появяват между нас, да успеем да ги надмогнем и да си поставим общата цел. Разбира се, това никак не е лесно, защото знаем, че хората са различни, имат различни убеждения, различни представи, но всички искаме най-доброто за децата и, ако не можем да се обединим да постигнем това най-добро за децата, бъдещето ни е обречено.", казва Брестничка.
Навръх петстотингодишнината от рождението на фламандския класик на ренесансовото изобразително изкуство – художника Питер Брьогел-Стария, говорим за митовете в историята и интерпретацията им в различни сфери на познанието и културата. Събеседниците – културологът Митко Новков, изкуствоведът Любен Домозетски, преподавателят и общественикът Младен..
Една странна тематична амалгама "замесихме" в поредното издание "За здравето". Гостуваха ни двама експерти: доц. Владислав Младенов, уролог, и анестезиологът проф. Атанас Темелков. Темите, върху които акцентирахме, бяха: често срещаните урологични аномалии в детската възраст, характерните и най-чести диагнози, както и свързаните с тях оплаквания при..
Ако не сте чували за турския град Фоча, вероятно ще го разпознаете по-лесно под името Фокея и от уроците по история. Защото Древната Фокея е един от йонийски полиси, разположени по Егейското крайбрежие на Мала Азия. Някога градът е бил толкова силен и проспериращ, че е имал правото да сече собствени монети – и от злато, и от сребро. А върху тях е..
"Детето и психоанализата" е първата тема, около която се събират професионалисти и съмишленици преди 15 години. Опитът и идеите на знаменитата френска психоаналитичка с особена грижа и подход към децата е вдъхновение и отправна точка за търсене на съвременни и приложими у нас начини за работа с деца, а по-късно и с бебета. Преди 10 години в София е..
За дванайсети път в Бургас се проведе Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение", посветен на спасяването на българските евреи. Фестивалът не просто вдъхновява младите хора да творят – той ги учи да помнят, да се вглеждат в историята и да отстояват ценности като солидарност, смелост и човечност. Част от него..
Балет "Арабеск" ще открие петото издание на Софийския фестивал на музикалния театър с новия си спектакъл "BarrocoLife/Съвършенното несъвършенство"...
Спектакълът "Дон Жуан" на Народния театър в Ниш гостува на първата ни сцена. На 20 юни от 19 часа една от най-противоречивите и вълнуващи фигури в..
В с. Лилково, община Родопи, започва фестивалът на българската легенда "Самодивско сборище". Събитието е насочено към опазване на нематериалното културно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg