Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Перперикон.

Всяка сряда през май в “Радиоенциклопедия” – “Ново познание за историята от археологически сезон 2010 г.”

25 май От праисторията до Средновековието В последния брой от този цикъл ще разкажем на слушателите за праисторическото селище, разкрито в местността “Езерото” край врачанското село Борован; ще ги заведем до село Драгоданово край Сливен, където беше..

публикувано на 04.05.11 в 08:18
Изключително интересни находки са разкрили археолозите през миналия сезон на остров Свети Иван край Созопол. За първи път в двора на манастира бе открит гроб на благородник, който не е монах.

Всяка сряда през май в “Радиоенциклопедия” – “Ново познание за историята от археологически сезон 2010 г.”

Реликварият от остров Св. Иван край Созопол В предаването ще разкажем за най-значимото археологическо откритие през лятото на 2010 – Реликвария с частици от мощите на Свети Йоан Предтеча, намерен на остров Св. Иван край Созопол. Ще ви разкажем и за..

публикувано на 04.05.11 в 07:58

Радиоенциклопедия „Социалните йерархии”: Съсловия и класи

В поредицата за социалните йерархии ще останем още за малко в древността, за да разберем какви са предшествениците на някои явления в по-модерни времена. Какви са били тираните в древна Гърция? Кога се е заговорило за класи и пролетариат в древния Рим?..

публикувано на 03.05.11 в 07:53
Олтарът на гробницата, украсен с няколко цвята: черно, бяло и червено.

Всяка сряда през май в “Радиоенциклопедия” – “Ново познание за историята от археологически сезон 2010 г.”

Гетска гробница в Сборяново В царския некропол на гетите в Сборяново близо до Исперих бе открита уникална гробница с трицветен олтар и със запазени изгорени останки на погребания в нея мъж. В преддверието й са открити и останките на ритуално умъртвени кон..

публикувано на 02.05.11 в 10:15

Всяка сряда през май в “Радиоенциклопедия” – “Ново познание за историята от археологически сезон 2010 г.”

Раннонеолитно селище Оходен – Валога край Враца Вече осма поредна година археолозите работят в местността Валога на врачанското село Оходен. Открити са две последователно съществували на това място селища от края на седмото и началото на шестото..

публикувано на 02.05.11 в 10:06

Радиоенциклопедия „Социалните йерархии”: Йерархиите в древността

Проследихме как йерархиите са разделяли обществата от миналото до днес. Какъв е бил статусът на отделни социални групи и има ли отзвук от това и в наши дни? Как понякога традицията е поставяла непреодолими невидими граници между хора от една и съща..

публикувано на 29.04.11 в 08:28
Захарната фабрика – една от най-старите индустриални сгради в София, построена през 1898 г.

Радиоенциклопедия “Нов живот за старите сгради – индустриалното наследство”: Индустриалните революции и техните рожби

След индустриалните революции остават техните творения – малки фабрични сгради, напомнящи къщи и замъци, огромни промишлени комплекси и територии далеч от градовете. Индустриалната архитектура следва нововъведенията в технологиите и идеите за развитие на..

публикувано на 20.04.11 в 12:16

В “Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през март: поредицата “Хлябът – символика и култура”

31 март География на хляба Каква е представата за хляба на народите по света? Много преди с него да се занимават научно-изследователски институти, аграрни ведомства и организации по стандарт, отношението на древните хора във всяка точка на Земята към..

публикувано на 29.03.11 в 07:29
Ученици от училище “Христо Смирненски” в село Водолей, община Велико Търново, на традиционните чествания на Банго Васил.

Радиоенциклопедия „Традиционни етноси в България”: Многообразието на ромите в България

Колко и какви групи роми има в България; по какви признаци се различават и какви езици говорят; какви вътрешни форми на саморегулация имат; имат ли общи празници, кои са те и как ги празнуват; каква е народната им медицина... За всичко това ще ни разкажат..

публикувано на 25.03.11 в 11:19
Внасяне на нова Тора по случай 100-годишнината от откриването на Централната софийска синагога. (2009 г.)

Радиоенциклопедия „Традиционни етноси в България”: Евреите по българските земи

Къде в границите на днешна България се намират най-старите останки от юдейски храмове; каква е историята на еврейския етнос у нас и кои са най-важните му празници; какви са неговите традиции и как ги прилага в ежедневието ... За всичко това ни разказват г-н..

публикувано на 18.03.11 в 12:37