Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Арменски национален празник Вартанац (3 март 2011 г.)

Радиоенциклопедия „Традиционни етноси в България”: История, традиции и култура на арменците в България

Пейо Яворов ги нарича „Изгнанници клети, отломка нищожна от винаги храбър народ мъченик”. За нас те са наши съграждани и дори различните им имена не ни впечатляват. Защото отдавна са едни от нас.... Откога започва сътрудничеството между българи и арменци;..

публикувано на 09.03.11 в 13:46
Групата за армънски песни “Наша песен” от Ракитово с ръководител Никола Янев-Чоли.

Поредица “Традиционни етноси в България”: всеки вторник през март в “Радиоенциклопедия”

Армъните – спояващото вещество на Балканите Наричат ги спояващото вещество на Балканите, защото техни представители живеят на териториите на всички балкански държави. Известни са още като аромъни, цинцари, власи... Прочути са със своята честност и..

публикувано на 01.03.11 в 08:01

Радиоенциклопедия „Традиционни етноси в България”: История, вяра и култура на българските турци

Откога датират първите контакти между българи и турци; как се е формирал през годините турският етнос в България и какво е било участието му в политическия живот на страната; кога и под чие влияние започват първите изселвания в Турция; какви са особеностите..

публикувано на 24.02.11 в 08:51
Царски трон в Народното събрание (Травницки и Квирини, 1929 година).

“Мебелите – културно наследство” – всеки четвъртък през февруари в “Радиоенциклопедия”

Източно и западно влияние Ярко портокалово слънце, изгряващо иззад ажурна дърворезба над резбовано брачно ложе; царски трон в злато и пурпур; холна гарнитура с флорални и библейски мотиви... Приказната магия на Изтока и западните течения влияят силно..

публикувано на 15.02.11 в 10:59

Всеки вторник в "Радиоенциклопедия" през януари - "Психология на общуването"

25 януари Умението да общуваме свободно Свободното общуване – обект на научно изследване на съвременната психология. Какво е „свободното общуване”, умеем ли да го прилагаме, изгражда ли то самочувствие, знаем ли къде са границите на този тип общуване,..

публикувано на 29.12.10 в 11:00

В "Радиоенциклопедия" всяка сряда през януари - "Гранична България"

26 януари Беласица – планина на три граници „Балканска виза” или каналът за бягство през границата при село Ключ и Габрене – разкази на местните хора за жертвите на каналджийството, историята на една жена, преминала нелегално границата. Животът оттатък..

публикувано на 29.12.10 в 10:55

"Българи светци" - всеки четвъртък в "Радиоенциклопедия" през януари

27 януари Българи новомъченици Ще представим светци с историческа идентичност – личности, живяли в периода 15-19 век, извършили нравствен подвиг, отстоявайки своята вяра и народност; жени светици; неканонизирани официално у нас светци, почитани в..

публикувано на 29.12.10 в 10:43

„Празнично за Радиото” - всеки вторник през декември в "Радиоенциклопедия"

28 декември Емблематични радиозаглавия Отново звучат популярни радиогласове, музикални сигнали на предавания, превърнали се в знакови за своето време. По тях сравняваме как се е променяла с годините радиореалността - нейните „герои”, теми, сюжети, език..

публикувано на 26.11.10 в 08:32

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през декември цикълът „Българските градини”

29 декември Царските градини във Врана, Кричим и Евксиноград Царските градини, наричани от специалистите “дворцови паркове”, са създадени след Освобождението (1878 г.) и са били свързани с живота на царете ни. Основно това са пейзажните паркове във..

публикувано на 25.11.10 в 12:21
Тук може да проследите заседанията на Европейския парламент, когато се предават наживо.

„Европейските институции” – всеки четвъртък през ноември в "Радиоенциклопедия"

25 ноември Консултативни органи на Европейския съюз Ще разкажем за работата на Европейския икономическия и социален комитет и за Комитета на регионите. Кога са създадени, как функционират, в кои области са задължителни консултациите с тях, каква роля ще..

публикувано на 03.11.10 в 09:22