Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

В "Радиоенциклопедия" всеки понеделник през август - поредицата „Българският преход и непреходните ценности"

23 август Ценността, наречена “свобода” или в какво вярва българинът Разговор за свободата в различните й превъплъщения у нас: като изпитание на духа и присъда; като право, а не привилегия; като своеволие, но и бягство от отговорност; в крайна сметка –..

публикувано на 27.07.10 в 06:50
Сюжет от

В "Радиоенциклопедия" всяка сряда през юли поредицата "Древна Европа: мисията на траките"

28 юли Антични сюжети: боговете и хората на Тракия Как се долавя "присъствието"на траките в съвременния живот: тракийското митологично мислене в обредите днес, приказки с древно потекло; траките и техните съседи-елини и македони; как..

публикувано на 29.06.10 в 09:42

Всеки вторник в "Радиоенциклопедия" през юли: "Древни български занаяти"

27 юли Мандраджийството Някога предците ни казвали: „Най-хубаво кисело мляко се кваси в глинен съд, без глазура отвътре. Тогава е най-трайно.” Колко време може да издържи истинското кисело мляко, без да „шупне”: един месец или само два дни? Какво значи..

публикувано на 28.06.10 в 11:22

В „Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през август: поредицата „Скъпоценните камъни на България”

25 август  Имената на скъпоценните камъни Една част от имената на минералите са от древно гръцки и латински: сапфир от гръцкото "сапфериос" – син, рубин от латинското "рубер" или "рубрум" – червен. Не са малко скъпоценните..

публикувано на 27.05.10 в 11:17
Възстановеният манастир

Всяка сряда в "Радиоенциклопедия" през юни: поредицата "Манастирски предания"

30 юни Преславски манастири Повече от 20 манастирски комплекса са разкрити в Преслав. Но проучването им често буди повече догадки, отколкото категорични отговори за живота във втората българска столица и "златния век" на първото българско..

публикувано на 25.05.10 в 13:04
Карта на богомилските общини

Всеки вторник в "Радиоенциклопедия" през месец май: „Балканското богомилство и идеите на модерна Европа”

25 май Богомилството и протестантска Европа Следите на оцелелите след кръстоносния поход в Южна Франция богомили; богомилски ключ за разчитането на една средновековна испан ска поема; български богомилски преноси в Англия - културата на лолардите и..

публикувано на 03.05.10 в 11:07
Разкопките на праисторическото селище край с. Върхари, Кърджалийско

Радиоенциклопедия всяка сряда през май: поредицата „Ново познание за историята от археологически сезон 2009 година”

26 май От енеолита до античността За разкритото край град Каблешково енеолитно селище и за най-старата на Балканския полуостров грънчарска пещ ще ни разкаже доц. Петя Георгиева от СУ „Св. Кл. Охридски”. За новооткритата сводеста гробница на одриски..

публикувано на 03.05.10 в 11:00

Радиоенциклопедия всеки вторник през юли: поредицата „Легенди от злато”

26 юли Естетика и злато Що за хора са били древните жители по нашите земи, ако съдим по намерените накити: златни венци, пръстени, обеци, маски, геми, камеи. Когато се вгледаме в изключително прецизните миниатюри, украсявали техните съдове, трудно може..

публикувано на 03.05.10 в 08:46
Посетете щанда на програма „Христо Ботев” на Фестивала на българското образованието.

Берете плодовете от дървото на познанието, посадено от програма „Христо Ботев”

От 22 до 24 април в НДК се провежда Фестивалът на българското образование. Като медиен партньор на събитието, БНР се представя с радиопредвания на програма „Христо Ботев”, ориентирани към обучението, възпитанието и младежката култура. През трите дни 31 щанд..

публикувано на 21.04.10 в 13:52

Радиоенциклопедия всяка сряда през април: поредицата „Българските територии в космоса”

28 април Българи, влюбени в звездите Кратки разкази на любители на астрономията от страната за Сириус, Канопус и Гема - най-ярките звезди, дали имена на техните клубове. И още: известният наш астроном Валентин Иванов, работещ в Европейската южна..

публикувано на 31.03.10 в 08:47