Програма Христо Ботев https://bnr.bg/hristobotev БНР - Програма Христо Ботев Mon, 22 Jul 2024 09:44:38 +0300 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Програма Христо Ботев https://bnr.bg Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността https://bnr.bg/hristobotev/post/102023049 102023049

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището.

Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана дейност. Първоначално читалищните мероприятия се помещавали в частните домове, разказва Павлов.

Към читалището бил назначен и свещеник, който посредством вярата да пробужда духовността. Книжовността се разпространявала и в близките села, възникнали първите театрални и балетни самодейности. През 1965 година е устроена сградата във вида, в който съществува и днес.

Гордост за читалището "Паисий Хилендарски" е хорът "Черноморски звуци", който скоро отпразнува 110 години от основаването си, споделя Павлов.

По думите на читалищния секретар в днешно време културното средище предлага разнообразни дейности, които съхраняват традицията, но и привличат младото поколение. Читалището развива дигиталната комуникация в социалните мрежи, изтъква Павлов и допълва, че в момента над 200 деца с интерес посещават най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски".

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


]]>
Култура Mon, 22 Jul 2024 09:20:47 +0300
Вторник, 23 юли https://bnr.bg/hristobotev/post/102022497/vtornik-23-uli 102022497

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Под игото" от Иван Вазов – 12 част
Премиера

от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
водещ: Александър Янев

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
водещ: Людмил Фотев
Финални три епизода, посветени на един от първите ни "кръстници" - Мишел Петручани с негови концерти във Франция и с посветените му албуми, включително с текстове по негови композиции.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Слушате уърлд в изпълнение на смесени състави с участници от Европа и Африка.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Снежанка Борисова, Методи Динков, Мита Стойчева, Иван Георгиев, Надежда Хвойнева и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Как се е появила морската звезда" от Доналд Бисет

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Шумът на върбите" от Кенет Греъм – 2 част

от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
водещ: Нина Цанева
• Епизоди от живота: по повод 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България.
• Темата на деня: За съхранението на българския език, култура и идентичност в днешния все по-глобализиран свят, за ролята на писмеността и езика като символ на идентичност, за значението на кирилицата в  процеса на създаването на общото европейско духовно пространство, за българските неделни училища като пазители на българското самосъзнание на българските деца в чужбина - разговор с вицепрезидента Илияна Йотова.
• Разговорът: Деница Симеонова, предприемач, депутат – преди Лятното училище по женско лидерство в дигиталната ера.
• Право на отговор за Камелия Конакчиева по повод участието на Евелина Аврамова от 16 юли в "Нашият ден".
• Евранет

от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
водещ: Василена Мирчева
Как навлизат ИИ и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве – разговор с младия лекар Дарислав Николов.
В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена.

от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Мариана Ганчева
• "Моят път" Ървин Ялом– за мемоарната книга на писателя-психиатър говорим с д-р Пламен Димитров.
• Младите фотографи Боян Кривошиев и Дамян Думанов за фотокнигите си, които представят в галерия "Фотосинтезис".
• За предстоящия фестивал "Киногледка" в Ново село, който има за цел да възстанови лятното кино там - Борис Босилков, организатор.
• Тази година Sofia lights ще представи в парк "Врана" инсталацията "Стоманена трева" на световноизвестно френско арт студио - разговор със създателя на Sofia lighs Ясен Гешев.
• "Създаване на дигитален хъб Чудомир" – за приключилия проект за дигитализация на творчеството на Чудомир - Добринка Матова, директор на Литературно-художествения музей в Казанлък.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музика хисторика – Избрано
водещ: Калина Томова
Записи на големия американски лютнист, музиколог и диригент Пол О’Дет. Записи с негово участие на музика от Никола Вале, Джон Дауланд, Алберто да Рипа, Джовани Капсбергер, Томас Кемпиън, Марк-Антоан Шарпантие и Мелхиор Нойзидлер.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": За думите
водещ: Венета Гаврилова
• Въздействието на електронните средства върху развитието на децата – Станислава Мешинкова и Диана Лепоева, логопеди.
• 30 години "За думите": слушателката Екатерина Владева от Средец.
• Всичко за образованието: за японското средно училище разказва д-р Стефания Димитрова.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Ани Костова
Антарктида – познатата, непозната земя
В този епизод ще чуете: Какво е Антарктида за хидробиологът доц. Весела Евтимова, която е с две пътувания до ледения континент, ядрения физик Васил Гурев от СУ "Климент Охридски", който е участвал в 11 наши експедиции и физика гл. ас. Гергана Георгиева. Тримата разказват за своята работа на ледения континент.

В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини

от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва пътува
водещ: Мариана Ганчева
Любомир Кюмюрджиев, журналист и преподавател, създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", за посещенията си в индианските резервати на Северна Америка.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
водещ: Ивайло Маджаров
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
водещ: Мария Вълчанова
Разговор с бляскавата оперна дива Красимира Стоянова.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Цветан Цветанов
Герои на летните джаз фестивали тази година у нас, с които вече сме се срещали в "Аларма" – колаж от интервюта с AVA Trio (Нидерландия), които ще гледаме на Джаз фестивала "Варненско лято", Ленарт де Бок (Соловения/Белгия), Гент Руши (Албания) и Антонио Форчоне (Италия/Великобритания), които пък са в програмата Банско джаз фест, и с триото Rymden (Швеция/Норвегия), основни звезди на Фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
водещ: Михаела Колева
Тромпетът е неизменна част от духовия джаз състав вече десетилетия наред, но яркия му тембър и техническите му възможности са причината да му бъдат поверени редица виртуозни джаз сола. Примери за това могат да бъдат открити в различни поджанрове на джаза, част от които слушаме благодарение на Арт Фамрър, Клифорд Браун, Ерик Трюфа, Терънс Бланчард…

]]>
Предаванията за деня Mon, 22 Jul 2024 08:35:04 +0300
Да спасим дивите есетри в Дунав https://bnr.bg/hristobotev/post/102022992/da-spasim-divite-esetri-v-dunav 102022992 © WWF
Надживели динозаврите, днес есетрите са на ръба на изчезването.

Есетрите са древни риби, които са се появили на Земята още преди 200 милиона години.

Броят на диви есетри в последните години драстично намалява вследствие на свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на големите реки, които са естественото им местообитание.

Есетровите риби са най-застрашеното семейство животни в света, въпреки, че към момента се срещат 27 вида в северното полукълбо. Басейнът на река Дунав е запазил някои от най-важните популациите на есетри в света.


От шестте вида диви есетри, които са се срещали в река Дунав, два вида вече са изчезнали – шип (Acipenser nudiventris) и Атлантическата (немска) есетра (Acipenser sturio). Останалите четири вида есетри са класифицирани като критично застрашени и застрашени в червения списък на IUCN (Международният съюз за опазване на природата).

Още в началото на XVI в. уловът на моруна в средното течение на Дунав намалява, а през XVIII в. риболовът на мигриращи есетрови риби в Горен Дунав изцяло замира. Долното течение на реката продължава да бъде последното убежище на есетрите до рязкото им намаляване през миналия век. В България общият годишен улов спада от 63,5 тона през 1940 г. до 25,3 тона през 1995-2002 г.

"Оцелелите видове дунавски есетри: моруна, пъструга, чига и руска есетра се срещат само по долното течение на реката – в България, Румъния и Украйна. В Сърбия са останали много малки количества чига.

Тези четири вида обаче също са на ръба на оцеляването. Незаконният улов е основната пряка заплаха за оцеляването на дунавските есетри – заради месото на дивите есетри, което се смята за деликатес, но преди всичко заради ценния черен хайвер, който само есетрите произвеждат. Загубата и фрагментацията на местообитанията им, нарушаването на миграцията им за хвърляне на хайвера и замърсяването на речните води са други фактори, които застрашават тяхното съществуване." – коментира Стоян Михов, ръководител програма "Води" във WWF - България (на снимката в текста).

Есетрите са невероятни, не само защото са съществували още по времето на динозаврите и оттогава почти не са се променили, но и защото са безпогрешен показател за екологичното състояние на водните екосистеми, тъй като живеят дълго, достигат късно полова зрялост и използват различни хабитати. Есетрите по нашите географски ширини живеят най-вече в Черно море, като мигрират нагоре по течението на Дунав, за да хвърлят хайвера си.

Опазването и възстановяването на популациите на есетрите са сред най-важните мисии на WWF - Световния фонд за дивата природа.

Досега експертите на WWF - България са пуснали над 87 000 маркирани чиги, моруни и руски есетри в Дунав, за да живеят, да пораснат и да създадат потомство. Никоя друга организация или институция не прави разселване на есетри в реката.

В момента WWF работи по мащабен проект LIFE-Boat 4 Sturgeon, който цели да спаси останалите четири вида есетрови риби в Дунав.

По проекта се създава генна банка чрез развъждане на малки есетрови риби, за да се подсили популацията им в Дунав.


До 2030 г. партньорите, участващи в проекта LIFE-Boat 4 Sturgeon ще прилагат шест консервационни мерки за опазване на видовете руска есетра, чига, пъструга и моруна:

• създаване на плаващ развъдник за есетри във Виенската част на Дунав (Австрия). Подобен развъдник ще има и в река Кьорьош (Унгария), за да бъдат минимизирани рисковете. Друг контейнер-развъдник ще бъде инсталиран на брега на река Мур (Словения);

• развъждане на генетично разнообразни индивиди с доказан дунавски произход;

• развъждане, отглеждане и пускане в река Дунав на малки есетри, използвайки най-съвременни методи, така че те да имат възможно най-висок шанс за оцеляване;

• работа по опазване на въведените в реката млади есетри, както и запазването на останалата есетрова популация в Долен Дунав и Черно море, чрез тясно сътрудничество с отговорните институции и местните рибарски общности;

• въвеждане на стандартизирана програма за мониторинг във всички страни, участващи в проекта, използвайки ДНК и маркиране за проследяване на развитието на популацията и успеха на зарибяването;

• образователна работа по повишаване на осведомеността и ангажираността на обществото относно значението на есетрите и здравите речни екосистеми.


Партньори по проекта LIFE-Boat 4 Sturgeon са: Университет за природни ресурси и науки за живота – BOKU, Виена, Федерално министерство на земеделието, горите, регионите и управлението на водите на Австрия, viadonau, град Виена, WWF Австрия, WWF България, WWF Румъния, WWF Украйна, Revivo и MATE.

Ихтиолози от WWF – България и WWF – Румъния работят активно на терен с местните рибарски общности с цел опазването на есетровите популации в Дунав и Черно море. Експертите подпомагат институциите в борбата срещу бракониерството, контрабандата и незаконната търговия, провеждайки проучвания и специализирани обучения.

През 2021 г. WWF - България изготви първия по рода си доклад, представящ доказателства за мащаба на бракониерството и незаконната търговия с есетри и есетрови продукти.

По предложение на природозащитната организация WWF - България през 2022 г. МОСВ обяви нова защитена местност в участък на река Дунав – "Есетрите - Ветрен", с която се цели опазването на местообитанията на критично застрашени, застрашени и уязвими видове риби. Това и е първата защитена територия у нас, посветена на оцелелите десетки милиони години есетри.

Защитената местност "Есетрите - Ветрен" обхваща повече от 288 хектара от площта на река Дунав близо до село Ветрен и пред езерото Сребърна. В границите ѝ изрично се забранява добив на инертни материали от коритото на реката, както и драгиране на дъното ѝ. Недопустимо е също и изхвърляне на отпадъци, заустване на непречистени отпадъчни води, строителство на хидротехнически съоръжения, нарушаване на естествените хидро-морфологични процеси, както и евентуално пренасочване и забавяне на водните течения или затваряне на страничните ръкави на реката в участъка.


Основната цел за опазване в защитената зона са есетровите риби, чиито малки са избрали този участък от реката като място за хранене и почивка по дългия им път към морето. Освен есетрите, още 40 други вида риби са установени в този малък участък на реката, като 21 от тях са включени в Червената книга на България.

Защитената зона се подкрепя и от местните рибарски общности, които осъзнават нейното значение в дългосрочен план, не само за опазването на есетрите, но и на другите рибни популации в река Дунав.

Експертите на WWF - България провеждат научни експедиции по р. Дунав и търсят местата, в които се размножават и хранят есетрите. Всички риби, които се улавят, се описват и маркират старателно, а след това се пускат отново в реката. Малките рибки, с които се зарибяват определени места в Дунав са 10-сантиметрови, но когато пораснат, достигат до 6-7 метра дължина. Маркирането на всяка риба и воденето на стриктни дневници дават по-нататъшна информация за техните миграции.

В края на юни се навършиха 30 години от подписването на Конвенцията за опазване на река Дунав през 1994 г. в София. Тя се прилага чрез Международната комисия за опазване на река Дунав (МКОРД), в която участват 14 държави и ЕС – пример за успешно трансгранично управление на общите речни басейни. Страните от МКОРД гарантират, че повърхностните и подземните води в басейна на река Дунав се управляват и използват устойчиво и са справедливо споделени.

Сред успешните съвместни инициативи на ЕС и МКОРД е проектът Wepass, който прави хидровъзела "Железни врата" на границата между Сърбия и Румъния проходим за дунавската есетра. Проектът възстановява непрекъснатостта на реките, като дава възможност на рибата да мигрира по река Дунав от Черно море. България не участва в този проект.

"Конвенцията наистина поставя основите на съвместно опазване на ресурсите на река Дунав и съвместното им ползване, но все още има много още какво да се направи. Много държави споделят Дунав, а те са с различна степен на икономическо развитие и е предизвикателство постигането на хармонизация по законодателствата и опазването на природата, знаете и каква е ситуация в Украйна, река е Дунав е много важен транспортен коридор в Европа и се използва за корабоплаване и предизвикателствата пред опазването и са много големи и именно с това трябва да се преборят есетрите.

Основното, което ограничава тяхното естествено размножаване е построяването на хидровъзли в миналото, например "Железни врата", който е построен 1972 г. и това много сериозно е ограничил миграцията на есетровите риби към местата им за размножаване и те не могат да достигнат местата, където хвърлят хайвера си. В момента те се размножават само на няколко места – в нашия участък с Румъния. Естествено и бракониерството, незаконният улов не помага за справянето с тези предизвикателства, защото и последните малко останали есетрови риби биват улавяни и унищожавани точно в момента когато са най-уязвими, бракониерството им тук е много тежко за цялата популация на естерите – една бременна женска моруна може да носи 1 милион яйца и ако тя бъде уловена и ѝ се извади хайвера, това означава 1 милион малки рибки по-малко – много сериозна щета за популацията. Предизвикателство в момента пред Европа е изграждането на специално съоръжение, на т. нар. рибен проход, който да позволи на рибите да преминават през хидровъзела "Железни врата". Вече има проекти на техническо решение, но предстои осигуряването на финансирането му, моруната може да достигне до 5-6-7 метра – изисква много сериозно съоръжение, за да може толкова голяма риба да премине през него. Това, опасявам се, няма да стане в близкото бъдеще." – обяснява проблемите Стоян Михов.

В България, Румъния, Сърбия и Украйна е в сила пълна забрана за улов на естери в Дунав и в Черно море, това означава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди и на малкото останали есетрови популации.


За да продължи важната природозащитна дейност в помощ на есетрите, WWF - България има нужда от подкрепа. Нека заедно помогнем на есетрите и да направим така, че те да не останат просто страници в енциклопедиите.

Как да станете закрилник на есетрите с вид и сума на дарение по ваш избор  - може да разберете тук.

Снимки: WWF - България
]]>
Познание Mon, 22 Jul 2024 08:10:54 +0300
Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия https://bnr.bg/hristobotev/post/102022884/andrei-zaharov-putin-zapochna-ne-samo-voinata-v-ukraina-no-i-grajdanska-voina-v-rusia 102022884


Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров, руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от руските власти.

"Засега не ме заплашва нищо. Практиката в Русия от 2021 г. е да слага най-вече разследващи журналисти в списъците за чуждестранни агенти. Мен ме сложиха в този списък още преди войната. От този момент нататък аз трябваше да слагам надпис, че съм "чуждестранен агент", дори и ако кача своя снимка с детето си в Инстаграм. Ако не изпълнявам разпоредбите на този закон, първо ме глобяват, а после може да ме изпратят в затвора поне за две години. Срещу мен има такова наказателно дело и знаех, че ще започнат да ме издирват. Засега то е само на територията на Русия и не съм единствен журналист. Интерпол не биха взели под внимание искането на РФ за такова издирване поне засега. Вероятно РФ ще изпрати искането за връщането ми в Русия и до България, но според мен шансът да ме върнат там е малък."

За какво е издирван Андрей Захаров

"Според закона за чуждестранните агенти в Русия, вече дори не е нужно да получаваш финансиране от друга държава, за да те обявят за агент. Аз работех за БиБиСи преди години и затова ме сложиха в този закон, но след това напуснах британската медия. За руските власти това не е важно, защото те слагат в този списък и депутати, и писатели... Сега вече могат да те сложат в списъка за нещо наречено "чуждестранно влияние", защото примерно имаш канал в "ЮТуб". Първо ме издирваха заради моето разследване за "Тайната дъщеря на Путин", но според мен ме издирват заради големия ми документален филм как Путин започна тази война още през 2014 г. Този мой филм има повече от 6 милиона гледания в "ЮТуб". Сега пиша книга за пазара на данни в Русия заедно с Христо Грозев.

През април разбрах, че срещу мен има дело. Мои източници в Русия ми казаха, че делото образувано срещу мен е за книгата, която пиша и за филма. Обвинен съм в дискредитация на руската армия, което е много по-сериозно от това да те обявят за чуждестранен агент, защото могат да те пратят за 8-9 години в затвора."

Чий закон за чуждестранните агенти напомня предложения от ПП "Възраждане" за България – на този в САЩ или на този в Русия

"Първо, американският закон се е появил началото на миналия век и също не трябва да съществува. Но според мен, проектозаконът на "Възраждане" прилича на този в Русия. В Грузия вече има същия закон. В Киргистан, която се водеше сред най-свободните държави в Централна Азия, също въведоха този закон, което е много жалко. Това е влиянието на Путин, който взема като основа американския закон, за да го използва за по-широки репресии. Законът за чуждестранните агенти в Русия все повече разширява репресивните си интерпретации и периметъра на хората, които попадат под него. Притеснително е обаче, когато европейски политици използват наратив подобен на този на Кремъл, говорят със същите думи като Кремъл и се опитват да въведат закони като тамошните.

Мъглата в българското общество

"Все пак в България има демокрация и свобода на словото. Аз съм от държава, в която ги няма тези неща. Въпросът защо граждани гласуват за "Възраждане" не е прост. Според мен в България не е достатъчна дискусията с гражданите, но и дискусията между политическите опоненти, но уважителна дискусия, в която да няма обиди, че някой е агент на Русия или САЩ. Когато политиците си хвърлят такива обиди и липсва уважение между тях, това се прехвърля и върху гражданите. Политиците трябва да започнат да мислят защо хората гласуват за определена партия и какво харесват в нея, и да се опитат да разберат какво трябва да направят, за да започнат гражданите да харесват тях, да ги предпочетат пред другата партия. Политиците не бива да заклеймяват гражданите, че са такива или онакива. Така започнаха процесите в Русия и доведоха до това, което имаме сега, това е една много опасна пътека за всяко общество и политически живот. Да, има влияние, да има пропаганда, но в никакъв случай не трябва да се заклеймяват всички, че са попаднали под такива влияния."

Съдбата на несъгласните с Путин в Русия

"Получавам доста писма от хора от Русия, които казват, че се чувстват самотни, защото не харесват Путин, но няма с кого да го споделят, защото дори най-близките им не мислят като тях. Казват ми – ти си мислиш, че си загубил Родината, защото не живееш в нея, но ние също сме я загубили, въпреки че живеем в Русия, защото тя сега е друга.

През 2022 г. Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия, защото хора, които например бяха рамо до рамо на екопротести сега са разделени – за и против войната. Стигна се дотам, че хора, които са били заедно във всичко сега са се превърнали в доносници за своите приятели, с които само преди три години са протестирали заедно. Много млади хора се усещат много самотни сега в Русия, защото не могат да я напуснат, а не са съгласни с управлението там. Това е като гражданска война сега там. Според мен, Путин в момента е загубил голяма част от младото поколение, защото те имаха достъп до Европа и са настроени опозиционно. Но това, което се случва в руските училища с децата в момента е много опасно. Въпросът е какво ще се случи със следващото поколение в Русия, ако няма достъп до интернет канали, в които да разбира истината за Русия. Сега в училищата има огромна пропаганда и се страхувам, че следващото поколение ще е много по-индоктринирано от миналото.

Моята работа като журналист е да работят за следващото поколение млади руснаци, които сега са деца. Да им помогна да разберат какво се случва в Русия и да им разказвам всичко. В моите инетрент канали младите хора от Русия ми благодарят, че им говоря. Това е моята мисия – да обяснявам."

]]>
Общество Sun, 21 Jul 2024 14:16:22 +0300
Да възпитаваш в любов към България https://bnr.bg/hristobotev/post/102022818/da-vazpitavash-v-lubov-kam-balgaria 102022818 СУ

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола.

Мариана Манчева, дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола започва със спомена за него. Според нея важен е начинът, по който се предава споменът за Васил Левски на младите хора, защото те имат нужда от герои, в които да вярват и които да следват.

"Всяко нещо се възпитава с много любов с много вяра. Ако ти вярваш в това дело, го предаваш и на младите хора.", отбелязва Манчева.

Патриотизмът е чувство, което се формира още от най-ранните детски години. То идва от семейството, а след това се продължава в училището и се изгражда последователно и целенасочено, вярва Манчева. 

Директорът на СУ "Васил Левски" във възрожденския град, споделя, че децата на Карлово са различни, защото патриотичният дух е възпитаван от родителите на всяко дете в града.

"Много важно е да се осмисли човешката същност на Апостола. Не, той не е само герой. Не само да го героизираме, а да покажем неговата човешка същност, неговата изключителност като човек  – с всичките му слабости, но в същото време и с великата сила, която носи в себе си, с прозрението за бъдещето. И с безкрайната любов към страната ни."

Манчева говори за инициативите, които училището провежда, за да запознава учениците със същността на Васил Левски и отбелязва, че няма ден и час, в който трябва да се говори за Дякона, а трябва да се използва всяка възможност, всяка минута.

Директорката разкрива повече за подходите, които използват към учениците в съвременния свят. Говори и за ролята на образованието, родителите и за отношението към учителите днес.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

]]>
Общество Sun, 21 Jul 2024 10:46:02 +0300
Да правиш кино там и тук https://bnr.bg/hristobotev/post/102022768 102022768 Богдан Дарев

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица".

Кадър от филма „Спица“
Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал парк" се разпространява в независимите кина в България. В него се разказва за американеца от руски произход Александър Еплер, който пристига у нас през 1971 г., за да се учи да свири на кавал. Историята му е толкова интересна и невероятна, че Богдан Дарев решава да направи за него документален филм. Финансирането на продукцията е изцяло от дарения от българи в Америка и американци, запленени от българския фолклор и култура.

Кадър от филма „Спица“
За какво се разказва в новия филм "Спица" на Богдан Дарев, каква е връзката му с публиката, как работи, какво планира за бъдещето може да чуете в разговора на Силвия Чолева с него.

Снимки: ФС на Богдан Дарев, zavrashtane.com
]]>
Култура Sun, 21 Jul 2024 09:10:55 +0300
Понеделник, 22 юли https://bnr.bg/hristobotev/post/102022496/ponedelnik-22-uli 102022496

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Под игото" от Иван Вазов – 11 част
Премиера

0.30 до 3.00 часа
Вавилонската фонотека
водещ: Цветан Цветанов
Японският авангарден джаз от края на ХХ и началото на ХХI век – втора част.
Панайотис Дамианидис – един грък на белгийската джаз сцена: интервю и записи от първите концерти концерти на квартета му с Петрос Дамианидис (Гърция), Александър Шкорич (Сърбия) и Джон Дайкман (САЩ) у нас тази пролет.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Качествен уърлд по теми от близо и далеч.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Христо Косашки, Дарина Славова, Димитър Лукарски, Кинче Вълчева и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Кучешкото село" от Джани Родари

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Шумът на върбите" от Кенет Греъм – 1 част

от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
водещ: Милена Воденичарова
Изнесено предаване от град Балчик
• Темите на деня:
- Какви събития включва лятната културна програма на Балчик – разговор със Сава Тихолов – началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в Община Балчик.
- За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" – разговор с Веселин Павлов – секретар на читалището.
- Освен море и богата културна програма Балчик предлага възможността да посетим резерват "Балтата" и природния парк "Златни пясъци". За тези и още защитени местности разговаряме с представител на общината.
- Морският клуб в град Балчик, създаден през 1946 година, е първият в страната клуб, построил собствена сграда през 1965 г. и яхтено пристанище през 1985 г. За историята, дейността и поводите за гордост на клуба разговаряме с председателя му Александър Славчев.
- Музикален акцент на седмицата: На 25 юли в Пловдив започва най-мащабният рок фестивал в България Hills of Rock. За програмата, групите и артистите – материал на Ивайло Кицов.
• Разговорът: За Седмицата на италианската култура – разговор на Димитрина Кюркчиева с Жени Михайлова, директор на културен институт "Двореца".
• Подкаст от поредицата "Поколението Z": "Ако до всеки добър зумър застане поне още един, тогава..."

от 10.05 до 11.00 часа
Terra култура
водещ: Мария Мира Христова
Директно излъчване от Балчик
• Понеделник започва в събота: Коментар.
• Културен код: Опазване на културно-историческо наследство от световно значение в "Белия град" – поглед към една от перлите в короната на българското Черноморско крайбрежие – храмът на Богинята майка Кибела, както и посещение на ранносредновековната крепост Дионисополис в разговор с Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик.
• Културен отпечатък: История, древност, туристически маршрути и образователни програми в Балчик и региона с богатството на: Историческия музей, Художествена галерия, Етнографска къща, Взаимно училище, теке "Ак Язълъ баба – Св. Атанасий" – разговор с Радостина Енчева, директор, и Поликсения Петрова, уредник в Историческия музей в Балчик.  

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница – Избрано
водещ: Цвети Бахариева
Изпълнения на Jazzrausch Bigband, Самара Джой, Никол Зурайтис, Ашли Хенри, Алфредо Родригес, Лусиана Суза, Сирил Еме, Кърт Елинг, Вероника Суифт, Торстен Гудс, Джон Пицарели…

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Годишна конференция "Образованието като грижа и ценност" на Асоциация на българските училища в чужбина. Пряко включване от събитието в София на актьора Руси Чанев и на генералния директор на БНР Милен Митев за дарението на общественото радио, които ще представят адаптацията на романа "Под игото" за младите българи в чужбина.
• Ателие по превод: отворена покана за участие в ежегодното издание на инициативата на фондация "Елизабет Костова". Разговор с организаторите.
• "Марта Матилда Харпър и американската мечта" от Джейн Р. Плит. Разговор с издателя Мая Христова за книгата за живота на една от най-успешните жени предприемачи в САЩ и пионер в индустрията за красота.
• Музеят за съвременно изкуство – "Софийски арсенал" и Френският институт в България представят изложбата-изследване "Без кръвни връзки" на Боряна Петкова, която живее и работи в Париж. Гостуват авторката и кураторът на проекта Ирина Баткова.
• "Летни акценти” – девето издание на традиционната изложба на столичната галерия "Нюанс" с произведения на признати творци, свързани с историята на българското изобразително изкуство. Разговор с художника Емил Чушев.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Български изпълнители
водещ: Цветелина Начева
Среща с успешния български фаготист Георги Шашиков.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
водещ: Цвета Николова
• Спорт, спорт, спорт!
Възможностите за спортна изява на трансплантирани хора – включване на Наталия Маева от Европейските игри за трансплантирани – Лисабон.
• Светът е олимпиада: Как българските параолимпийци се готвят за участието си в тазгодишната олимпиада в Париж – разговор с Илия Лалов, президент на Българския национален параолимпийски комитет. Разговаряме с Радостин Тодоров – треньор, и Ружди Ружди, най-награждавания български параолимпиец.
• Непознатата Мария Магдалина – какво не знаят хората за равноапостолната светица – разговор с доц. Веселина Вачкова.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Роза Дамянова
Глината: Керамиката в бита и в космоса
Българската народна керамика е важен дял от веществената култура на нашия народ, запазил местните традиционни художествени форми. Специално място в тази култура заема Бусинската грънчарска школа, съхранила в себе си народните представи за хубост и полезност във всекидневието ни, дала на България и света творец като майстора-грънчар Петър Гигов. Негови произведения има в световно известни музеи.
За тази школа, както и за космическите свойства на глината, разказват: Захари Иванов, художник-керамик от Художествената академия и Цветанка Захариева, уредник в керамичния музей в село Бусинци.
Райна Димитрова от Орешака добавя за майсторлъка и чувството за хумор на троянските грънчари.

В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини

от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва пътува
водещ: Таня Димова
Близките срещи със света на Мария Касимова-Моасе – авторката ни отвежда до села във Франция, до Истанбул и в други градове.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
водещ: Магдалена Маданска
Концерт с изпълнения на Живко Желев, ансамбъл "Добруджа", ОНМ на БНР, Христо Косашки, Галя Петрова – Киркова, Иван Георгиев, оркестър "Южни ритми", Тодор Кожухаров, Ивелина Димова…

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
водещ: Антония Барулова
Концерт от програмата на фестивала BBC Proms в Лондон с участието на Симфоничния хор на БиБиСи и хор и оркестър "Хале" от Манчестър с диригент Марк Елдър. Солисти: Мане Галоян – сопран, Дмитро Попов – тенор, Андрей Кимач – баритон. В програмата: Сергей Рахманинов – поема "Камбаните", опус 35; Дмитрий Шостакович – Симфония № 5 в ре минор, опус 47.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Ася Чанева
• Среща с двама варненски артисти и техния поглед към изкуството:
- Галина Станева – скулптор и преподавател по изобразително изкуство в катедра "Индустриален дизайн" в Техническия университет във Варна. С нея разговаряме за вдъхновението и примера, за тъгата и съпричастността в проекта й "Водата се превърна в сълзи", в който скулпторката използва сълзата като символ, през който се вижда различно.
- Нено Белчев – художник, скулптор, видео артист, режисьор на не-филми, автор на книги – той избягва да се самоопределя, но работите му никога не оставят безразличие у публиката. С Нено говорим за видеопроектите му и за творбата му "Сферата", съставена от пластмасови празни бутилки, която може да се види в двора на алтернативното място за култура във Варна ReBonkers, и още за екологичните ни проблеми и как те стават вдъхновение за изкуство.
• Интервю с д-р Стефан Мачев за новата му стихосбирка "Рождественски камбани" и албума с песни по негови музика и стихове "Чуйте любимите, старите кестени".

от 23.00 до 24.00 часа
Джаз импровизации
водещ: Сибила Лилова
Когато пристига в Ню Йорк през 1946 г. пианистът Лени Тристано знае за музиката повече от всички джазмени взети заедно. Обзет е от амбицията да обнови изразните средства в джаза, който по това време е обхванат от вълната би боп. В основата на търсенията на музиканта са заложени принципите на съвременната музика, които оказват влияние върху формиращото се направление "куул" джаз.

]]>
Предаванията за деня Sun, 21 Jul 2024 08:30:18 +0300
Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно Стигнахме дотам да имаме безконтролна прокуратура, която прави каквото си поиска https://bnr.bg/hristobotev/post/102022737 102022737 Любомир Аламанов

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов, комуникационен експерт.

Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ

"Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На първо място те успяха да обяснят какво точно се е случило миналата година с т.нар. сглобка, че те и тогава са предложили същото антикорупционно законодателство, но първо направиха кабинета. А когато се стигна до реалното приемане на атикорупционните закони кабинетът падна.

Това беше оправдано от другите политически сили с някакви истерии по медиите, но основното при тях беше това – нежелание да приемат антикорупционните закони за реформи на прокуратурата, службите и опит да заживеем в нормална демократична държава.

Тъй като за пореден път победителите ГЕРБ не успаха да съставят правителство, ПП/ДБ направиха много добре крачка като казаха – ок, хайде, щом сте антикорупционери на думи, нека видим, дали и на практика сте такива. Да не падаме в капана на миналата година.

Второто обръщение на ПП/ДБ беше към президента – г-н президент, въпреки че сме имали търкания, дайте ни малко време да се опитаме не за пореден път да отидем на избори, както искат да ни хвърлят, а да се опитаме да намерим решение. Решение, което е нормално и би могло да проработи идеално за страната, а не за тяхната партия. Президентът очевидно разбра посланието, но очевидно другите политически сили категорично отказаха да се ангажират с антикорупционно законодателство. Даже бяха много забавни реакциите им, когато започнаха да говорят за съставяне на стабилно правителство, да се били съберели някъде да си поговорят. Т.е. да се скрият някъде на тъмно и да си направят някакви договорки и формални мнозинства, с които да гласуват каквото си искат, но и това, което е важно."

Тестът за отказалите декларацията на ПП/ДБ

"Тест дали те наистина са антикорупционни на дела или само на думи. Тестът беше и за политическите журналисти, защото голяма част от тях се подхлъзнаха само да цитират определени представители на някои партии, а не се задълбочиха в анализ какво точно се случи през последната една година и какво точно означава това предложение."

Медийната комуникация "г-н Пеевски каза"

"Това е мързелива и непрофесионална комуникация. Ако г-н Пеевски каже, че Земята е плоска, пак ли ще цитират думите безкритично? За мен много добър пример за политическа комуникация през медиите е как интервюираха в една канадска телевизия руския посланик там. Въпросите бяха за войната в Украйна. Той казва някаква неистина от типа, че това било "малка специална операция за освобождаване на руски граждани" и водещият му казва в очите – г-н посланик, вие лъжете, истината е такава и такава. Не знам защо и как се появи тази свенливост в българските медии да не смеят да кажат на някой, който очевидно лъже, че говори неистини."

Комуникацията на ГЕРБ - Борисов и ДПС - Пеески в полза на правителство

"Комуникацията на ГЕРБ е прекрасна в смисъла, че всяка комуникация има своята цел. Тяхната цел е да прехвърлят винаги отговорността на ПП/ДБ. ГЕРБ постоянно повтарят колко са отговорни и искат да направят правителство и национално отговорни неща. На практика те прехвърлят отговорността, защото не пожелаха да я поемат правейки правителство с ДПС и ИТН - мнозинството, което имаха. Те не пожелаха да поемат отговорността да покажат открито това мнозинство, защото щеше да лъсне всичко останало, което се случва. ГЕРБ просто искаха да се скрият зад гърба на ПП/ДБ и затова беше цялата истерия - да ги принудят да направят втора сглобка и после отново да хвърлят цялата вина върху тях. Стигна се дотам, г-н Борисов да казва, че миналия път им били помогнали, сега било ред на ПП/ДБ да помогнат на ГЕРБ. Това да не е комуникация на някакви хора в първи клас? Каква политическа комуникация е това със сърденето? Да не говорим, че не е вярно, защото миналата година ГЕРБ не помогнаха на ПП/ДБ, а точно обратното – ПП/ДБ помогнаха на ГЕРБ да скрият своята слабост. Затова и цялата тази комуникация и поведение на ГЕРБ са абсолютно безотговорни."

Как да се обясни просто ситуацията в България

"Няма начин да се обясни просто, защото за съжаление цялата комуникационна среда е толкова замърсена, пропита с лъжи, фалш и политически опорки. Освен това има толкова много медии, които не защитават обществения интерес. Вече много трудно може нещо да се обясни просто, защото хората са изнервени, не искат да се занимават с тези политически глупости и не разбраха, че демокрацията не е нещо, което някой ще им спусне отгоре, а че самото общество трябва да полага всеки ден по малко усилие.

Трябва много говорене и обясняване, че не може да продължи страната ни по този начин – да имаме институции, които действат както си поискат, че прокуратурата не може да арестува когото си поиска, просто ей така и да разбива животи на хора с лека ръка, че ДАНС не може да привикват журналисти от обществен съвет, само защото са изразили мнение.

Аз вече се страхувам да се върна в България, защото някой може да ме арестува за това наше интервю днес, вас може да решат да арестуват за това интервю днес. Защото пак сме стигнали до там, че имаме абсолютно безконтролна прокуратура, която може да прави каквото си поиска, включително да арестува вас и мен и да ни държи девет месеца просто ей така, защото иска. И никой не може нищо да ѝ направи. Това е абсурдно, но трябва да се знае, че това е залегнало в Конституцията още 90-те години, за да може тогавашните бивши комунисти да си осигурят, че никой няма да ги съди за това, което са правили преди това. Гражданите трябва да разберат, че докато не се промени из основи целия този механизъм, ние никога няма да станем нормална държава. Сега сме държава, в която на всекиго може да бъде скалъпено някакво обвинение за нещо си."

]]>
Общество Sun, 21 Jul 2024 08:25:39 +0300
"Семейно радио" с морски поздрав от Двореца навръх Илинден https://bnr.bg/hristobotev/post/102022664/darjavniat-kulturen-institut-dvoreca-v-balchik-domakini-na-semeino-radio 102022664

С директно излъчване от Държавен културен институт Културен център "Двореца" в Балчик продължава българското турне на "Семейно радио" с изнесено студио от градове и села.


В търсене на семейния дух и родовата памет в ежедневието и празничните мигове навръх Илинден ви срещаме с: директорката на най-посещавания туристически обект в България и домакин на излъчването Жени Михайлова.

Снимки: БНР
]]>
Общество Sat, 20 Jul 2024 13:55:52 +0300
Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена https://bnr.bg/hristobotev/post/102022320/filmyt-vchera-ojivava-na-teatralna-scena 102022320

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов. Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова.

Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов. Както в кинолентата, така и в спектакъла в ролите ще видим Христо Шопов и София Кузева-Чернева.

Иван и Дана, главните герои на романа и филма "Вчера", се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. Дали е възможно една единствена целувка да свързва тези двама души десетилетия и срещата им да продължи оттам откъдето е спряла? Ще намерят ли пътя един към друг или живота, който всеки е изградил в миналото, ще им попречи?

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта.

Петя Романова
Следващите дати са: 30 септември – Самоков

Октомври: 1.10. –  Открита сцена "Сълза и смях", 2.10. – Пловдив, 3.10. – Кърджали, 4.10 – Любимец, 7.10. – Зала "Люмиер" НДК, 27.10. –  Шумен, 28.10. – Русе, 29.10. – Перник, 30.10. – Разград.

Надя Атанасова се срещна за "Артефир" с Петя Романова – продуцент на спектакъла. Чуйте разговора.

Снимки: ПК "Креатива"

]]>
Култура Sat, 20 Jul 2024 09:05:14 +0300
Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция Насилието им е необходимо, за да поддържат властта си https://bnr.bg/hristobotev/post/102022523 102022523


"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата"

Чие бъдеще

"Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този момент роди нива на социална несправедливост и изолира голяма част от обществото, от усещането за личната отговорност за изборите, които правим – за депутати, на управление, на власти изобщо.

Това, което се случва сега в България, тази група от политици, тя също се бори за своето оцеляване и за своето бъдеще. Проблемът е, че ние сме една разделена нация и това е голямата трагедия. Разделени сме по всякакви линии.

Русия-Запад е производна на много по-дълбоки линии на разделение.
Примерно, линията на разделение, която е между една група от обществото, което базира собственото си благополучие и това на децата си върху личните си усилия, върху труда и производното на този труд. Една друга част от обществото се фокусира върху преразпределението, т.е. участието през властта и привилегирования достъп за себе си и групата около тях до публични средства, през които гради благоденствието си. 

Така се получават две групи. Едните ги наричам първичните независими производители, които чрез собственото си богатство позволяват държавата да бъде по-социална, по-нормална. Другите, които изобщо нямат никаква идея да се трудят. За тях всичко, което трябва да направят е да се доберат до някой от асансьорите на властта, било през партия, било през принадлежност към някакви мрежи.

Между тези два свята различията са твърде големи. Тази класа на паразитите, които зависят от публичните финанси, защото това е начина, по който достигат до житейски справедлив начин на поведение и отношение към останалия свят, те станаха прекалено много. Прекалено привлекателен е моделът да не се трудиш и на 31 години да си милионер, без да си рискувал нищо.

Докато не решим това нещо, очевидно няма да вървим напред, защото колкото и да е богата държавата, тя не може да издържи на наплива на тези, които желаят да разпределят баници и да стъпват върху раменете на обществения ресурс. Станаха прекалено много. С това се обясняват и трусовете в ДПС, и разделенията в партиите, сменят се поколенията на разпределителите и новите са по-агресивни и по-амбициозни.

Знаете ли мъдростта за великия везир, който събрал всичките си главни бейове, за да ги научи колко е важно в една държава да има някакви пропорции и някакви взаимоотношения. Везирът им дал да ядат гозбите с толкова дълги лъжици, че никой да не може да яде своята гозба със собствената си лъжица, а всеки трябвало да храни съседа си на масата. Това са балансите на почтеността и нормалността, които у нас са нарушени. Нивата на егоизъм счупиха максимално всичко. По тази причина хората се изолираха и оттук много трудно можем да осъзнаем заедно какво е "национален интерес". "Националният интерес" го разпъват както си искат и както им е угодно. Президентът си говори за един "национален интерес", "Възраждане" за друг, другите политически партии за трети. Но това не е самослучил се процес."

Няма баланс на справедливостта и почтеността

"Този баланс, заедно с благополучието бяха нарушени още през 1989 година през "Модела Луканов", който донесе една назначена демокрация, назначена опозиция и всичко назначено. Така номенклатурата успя да се възпроизведе. Стигна се до абсурда, при управлението на Борисов, че нивата на корупция стигнаха нива на собственото си отрицание, т.е., когато имаме нарастващ публичен ресурс, който може да инвестирате в развитие, но не можете да го направите извън господстващия модел, който прави така, че капиталовите програми в бюджета не се изпълняват. Не се изпълняват, защото единственият начин да се изпълнят е чрез корупционни схеми. Проблемът на тези корупционни схеми е, че когато вземеш малко това не компрометира възможността парите да постигнат своята цел. Сега се стигна до положение, при което авансово изземат огромна част от ресурса чрез корупционни схеми от хора, които нямат никакво отношение към реализацията и не остават достатъчно пари за някакви нискокачествени варианти на реализация на всякакви проекти.

Това е навсякъде – магистрали, детски болници, навсякъде. Тази схема е печат върху всичко, което се случва в публичните ресурси. В големите сделки играчите са цели партии, оплели мрежи, в които политиците само вземат своето, без да са видно в тези мрежи. Сега стигаме до абсурда – има все повече пари, но те не могат да ги разпределят и инвестират извън схемите, а по старите схеми вече не става.

В момента сме в разлом на развитието си по кой път да тръгнем.

Пеевски ни предлага път, който надгражда досегашния модел с по-висока степен на мимикрия. В смисъл той ще ни предложи и продаде Атлантизъм, но с висока допустима степен на корупция, което всъщност ще изпразни Атлантизма от съдържание и ще отврати все повече хора. Злоупотребата с думата "атлантизъм" от именно такива носители като Пеевски я направи непривлекателна за все повече хора. Такива носители като Пеевски са синоним на това, което в ДПС сега е модерно да му се казва "деребей".

Такива носители като Пеевски са много по-агресивни, защото, за да могат да разпределят все повече на хората от своя кръг, на тях ще им трябват: автокрация, репресия, все по-силно подтискане на възможността на други партии да балансират развитието и да връщат България в нормалното русло. Нещо повече. Подобни примери създават една много опасна насока на ерозия на съдържанието и смисъла на цялото движение и присъствие на България в Западните системи на сигурност и на развитие като ЕС и НАТО. Защото ако Пеевски ще бъде този, който ще ни олицетворява европейските и атлантическите ценности, представете си, какво би направил той, ако застане на чело на държавата, гледайки саморазправата му в ДПС. Аз се страхувам, че ако той успее, този модел на агресивна политика и поведение и бързо завземане на власт този модел винаги завършва с автокрация. Помним как един министър на вътрешните работи каза, че няма да позволят улицата да сменя правителства. Смразяващо е. Насилието им е необходимо, за да поддържат властта си.

Аргументи и базови стойности

"Идеята ми не е, че Пеевски не може да говори за Атлантизъм. Проблемът е, когато лицето на Атлантизма е вероятно единственият, който е международно признат лидер на корупцията в България. Когато някой утвърждава това лице като допустимо в българската демокрация, лице в лидерска позиция, което съдебната система не разпознава като проблем, то тогава се ражда България на различни скорости, на различни истини и различната справедливост. Т.е. за Пеевски няма да важат тези правила, които важат за всички останали. Корупцията не е абстрактно понятие. Тя изяжда бюджета и джоба на всеки българин не само през отнетите милиарди. Хората като им кажеше, че някой крал милиарди, те си викат – ми, хубаво, тя държавата е нещо различно от мен, защото аз съм се отчуждил от държавата. Нека крадат от нея.

Проблемът е, че когато открадната държава генерира все повече пари, те ще отнемат все по-голям ресурс от нея, ако не се смени модела. Утре те няма само да вкарват пари в избори. Защото всеки в България, който разчита на честни избори е поставен в невъзможност да се конкурира с тези, които финансират изборите през сива икономика. Някой може ли да повярва, че отчетите, които ДПС и Пеевски дават на Сметната палата са истинските отчети за реалните пари, които са вкарани. Не случайно преди предишните избори те измислиха ареста на шефката на митниците, защото тя им разбърка картите и постави под смъртна опасност достъпа до пари от контрабанда. Това нещо продължава. Само си представете България къде би била с допустимите нива на корупция, а не както са сега. Сега една група политици стават все по-богати и все по-бързо богати за сметка на всички нас, които живеем по правилата. България не може да приеме двата модела на едно място. Някой трябва да отстъпи. Ако Пеевски не успее с ДПС, той ще премине към други партии, защото моделът му е такъв."

Отказ от промяната на модела

"Схемата на раздробяването и атомизацията на политическото представителство в НС е част от тази съзнателно деградираща политика на блокиране на възможността България да се самоуправлява и произвежда развитие за себе си. Това не е само следствие от вътрешно развитие. Това е съзнателно действие, което Кремъл основно иска от нас – да сме разделени, да сме неспособни да постигаме съгласие. Причината е проста. Нито "Възраждане", нито новата партия на Борисов "Величие", нито който и да е може да даде  алтернатива на ЕС и НАТО. Но могат да блокират способността ни да бъдем актив в тези съюзи и както виждат его постигат."

Защо го правят

"Проблемът е в личните проекции на лидерството в ГЕРБ на Борисов. Той има партия, но той не си е поставил целта тази партия да прави нещо за България. Единственият му интерес е да не бъде разследван, да не се обръща внимание на това, което е правил за 15 години. Т.е., личният му интерес над обществения, който ГЕРБ може да реализира като партия в полза на България. По съшия начин се спира съдебната и всяка друга реформа в служби, които могат да компрометират личната му перспектива. Същото е и с Пеевски. Той разсипа КТБ. Само това да се хване, той няма да излиза от затвора. Тоест, личния дневен ред на тези двама души, които са на върха на държавата блокира цялата държава, защото те няма да допуснат никога развитие, което да постави личния им дневен ред под опасност. Защо се провали ротацията. Пеевски просто изведнъж не се видя вписан в тази история и я провали, разбира се със съгласието на Борисов. Не трябва да се подценява човешкия фактор - личното. Войни са се водили за това, камо ли блокирането на една държава. Особено в нашия случай. Вижте, ние имаме повече хора в МВР, служби и жандармерия, които да охраняват властта, отколкото в армията. Армията, която да пази националната сигурност и която умишлено бе неглижирана с години в полза на МВР. Демек, ако се сетим какво каза онзи вътрешен министър, че няма да дадат улицата да сменя правителство, значи според тях гражданите са по-голяма заплаха отколкото чуждите армии. Не случайно е това. Всички области на България са блокирани само и само една група политици да запазят параметъра си на влияние. и благоденствие."

Какво може да промени това

"Комбинация от фактори. Аз не вярвам че нито Борисов, нито Пеевски ще се променят. Те не случайно са имали това място в този модел. Това, което може да промени ситуацията са няколко фактора. Едните са външни и те започнаха да действат. Примерно по-трудно е вече да се усвояват европейски средства по старите корупционни схеми, а когато нямаш достъп до европейски средства ти трябва да се насочиш към бюджетните средства на България. Проблемът е, че видимостта става по-голяма и затова е по-трудно да бъде в такива обеми, с които те са свикнали. Затова и започна този вътрешен канибализъм, защото много хора са на един клон, който става все по-къс. Вторият фактор е войната в Украйна. Самата Европа е принудена да е милитаризира и това неизбежно вдига отбраната, военната индустрия и дисциплината в инвестициите в логистични коридори и т.н. Трето много хора подценяват, че класическата ни поговорка "всяко зло за добро" може да сработи по неочакван за тях начин. Примерно идването на Тръмп в САЩ може да принуди Европа да намери себе си и моделите като тези на Пеевски Борисов много трудно ще могат да се реализират. Моделът достига своите предели на годност и се разпада все пак. Тези разпадни процеси в ДПС ще се отразят и в ГЕРБ, защото Пеевски проникна много дълбоко в ГЕРБ и тези лица уж говорители на Борисов, са всъщност по-лоялни на Пеевски. Ври и кипи. Ще спечели този, който излезе от ситуацията с прости послания – защо корупцията и връщането на социалната справедливост са важни, защо всеки човек трябва да излезе от летаргията и изолацията, в която е насилствено вкаран."

]]>
Общество Sat, 20 Jul 2024 08:25:39 +0300
Вечер с ролите на Катя Попова https://bnr.bg/hristobotev/post/102022525/100-godini-ot-rojdenieto-na-opernata-prima-kata-popova 102022525

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова.

Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали в Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Испания, Италия, Куба, Полша, Румъния, Русия, Унгария, Финландия, Чехословакия, Югославия, Япония. С отличие завършва Държавната музикална академия.

Дебютира през 1947 г. на сцената на Софийската народна опера като танцьорката Есмералда от "Продадена невеста" на Б. Сметана; следват Ксения от "Борис Годунов” на М. Мусоргски, Анна от "Веселите уиндзорки" на А. Николай, Микаела от "Кармен" на Ж. Бизе; Маргарита от "Фауст" на Ш. Гуно – изпълнение останало като върхово постижение в историята на българския оперен театър. Триумфалният ѝ път по световните подиуми започва от 1956 г. след специализацията ѝ в Болшой театър в Москва.


Оперната дива има изразена обществена позиция и допринася с действията си много за фестивала "Софийски музикални седмици", за Съюза на музикалните и танцови дейци, тя е сред основателите и първите участници през 1966г. в Международния музикален фестивал в родния ѝ град Плевен, наречен по-късно на нейно име "Лауреатски дни Катя Попова".

Носителка е на редица награди, почетни звания и отличия, сред които първа награда от ІV световен младежки фестивал в Букурещ (1953), втора награда от Международен музикален фестивал "Пражка пролет" (1954). Наградена е с ордените "Кирил и Методий" първа степен и "Народна Република България" трета степен.

Бурната ѝ кариера внезапно прекъсва поради рано отнетия ѝ живот при самолетна катастрофа края Братислава на 24 ноември 1966 г. Но споменът за Катя Попова остава в безценните ѝ записи. В предаването на 20 януари от 20 часа ви предлагаме пълен запис то 1964 г. на операта "Ивайло" от Марин Големинов.
Катя Попова

Действащи лица и изпълнители:
• Ивайло, войвода на селското въстание, овчар – Павел Герджиков (баритон)
• Кремена, жена на Ивайло – Катя Попова (сопран)
• Мария, българска царица – Надя Афеян (мецосопран)
• Андроник, византиец, придворен на царицата – Любомир Бодуров (тенор)
• Тертер, велик болярин – Светослав Рамаданов (тенор)
• Годеслав – Борис Игнатов Христов (баритон)
• Добрил – Владимир Желязков (баритон)
• Грудю – Гецов Коста, тенор
• Дядо Продан, гуслар – Кирил Дюлгеров (тенор)
• Отец Серафим, игумен – Георги Сапунджиев (тенор)
• Вихър, другар и помощник на Ивайло – Трайчо Баташки (тенор)
• Млада, жена на Вихър – Виолета Митова (сопран)
• Евросина, византийка, приближена на царицата – Сийка Петрова (мецосопран)
• Теокиста, игуменка на търновски манастир – Йорданка Димчевска (мецосопран)
• Теодор, болярин, придворен на царицата – Иван Михайлов (баритон)
• Дуругуч, кумански наемник– Павел Манолов (бас)
• Гъркини – Вергиния Керанова, Цена Рашкова, Мара Хинова
• Боляри – Юри Рамаданов, Иван Койчев, Атанас Атанасов
• Вестител – Атанас Атанасов (тенор)
• Боляри, войници, бойци на Ивайло, селяни, народ
Хор и оркестър на Софийската опера, запис от 1964 г.
Диригент – Марин Големинов
]]>
Музика Sat, 20 Jul 2024 08:10:40 +0300
Неделя, 21 юли https://bnr.bg/hristobotev/post/102022495/nedela-21-uli 102022495

Избрано от програмата

от 0.30 до 2.00 часа
Радиотеатър след полунощ
"Д-р" от Бранислав Нушич

от 2.00 до 3.00 часа
Нощна Академия комика
водещ: Весел Цанков
Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора".

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Христина Ботева, Мария Лешкова, Марин Дуденски, Снежанка Борисова, Кунка Желязкова, Костадин Генчев, Кръстьо Димов, Николай Гурбанов, Дафинка Дамянова и ОНМ на БНР.

от 6.07 до 7.00 часа
Изгрев
водещ: Зорница Гъркова
Ива Стоянова и Георги Събев от ямболското село Ханово са поредните млади хора, които създават малка зеленчукова градина с голямо разнообразие от култури. Тя е ландшафтен архитект, а той готвач, а и двамата днес са посветени на възстановителното земеделие, което дава вкусни и с висока хранителна стойност плодове.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещ: Наталия Цекова
• Представяме "Приключенията на Пинокио" от Карло Колоди в изпълнение на Наталия Цекова и Димо Димов.
• Питаме децата от Център "Чародея" до какво води лъжата.
• Слушаме "Легенда за Рома" на Михаил Георгиев в изпълнение на Ангелина Славова и Валери Леков.

от 8.06 до 9.00 часа
Благовестие – Избрано
водещ: Ана-Мария Кръстева
Всеобщността на християнството
При излекуването на слугата на капернаумския стотник Христос казва: "Казвам ви, че мнозина ще дойдат от изток и запад и ще насядат на трапезата с Авраама, Исаака и Иакова в царството небесно". Това е пророчество, оставено ни от Божия Син, за повсеместното разпространение на учението Му. Така се демонстрира и грижата на Бога към съдбата на цялото човечество без оглед на пол, раса и обществено положение. А истинската вяра на капернаумския стотник е придружена и с една позабравена добродетел – смирението. Разговорът с гл. ас. д-р Смилен Марков, преподавател в по християнска философия в Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" е както за вярата и смирението, така и за всеобщността на християнството.

от 9.30 до 11.00 часа
Гласът на времето
водещ: Надежда Московска

от 11.00 до 13.00 часа
От песен в песен
водещ: Ивайло Маджаров
Концерт с изпълнения на Юлия Гатдерова, Веселин Джигов, Людмила и Даниела Радкови, Костадин Генчев, Калинка Згурова, Квартет "Светоглас", Росица Лазарова, Борис Машалов, група "Наша песен", Хор "Нуша", Йовчо Караиванов, Бисерка Пиларска, Петър Миланов, НФА "Филип Кутев", Оркестър "Хоро" – Русе, Илияна Найденова, Николай Урумов, Трио "Вечерница", Ивайло Петров, Пламен Димитров, Ансамбъл "Тракия", Таня Величкова, Кръстьо Димов, Людмила Радкова, Костадин Михайлов, Евелина Христова, Ангел Димитров и ОНМ на БНР.

от 13.00 до 14.00 часа
Академия Комика – "Летящата читалня" – Избрано
водещ: Нина Божидарова
Актьорът Емил Емилов чете текстове на Кръстьо Кръстев.

от 14.00 до 16.00 часа
Неделен следобед
водещ: Цветана Тончева
Полският пианист с френски паспорт Пьотр Андершевски е в центъра на вниманието. Поводът е негов рецитал на фестивала на Френското радио в Монпелие. Звучат творби на Й. С. Бах, В. А. Моцарт, Лудвиг ван Бетовен, Фридерик Шопен и Бела Барток - записи от рецитала в Монпелие и от студийни регистрации, издадени от Virgin Classics.

от 16.00 до 17.00 часа
Радиотеатър в неделя
 "Сивият човек" от Джил Адамс

от 17.00 до 18.00 часа
Покана за пътуване
водещ: Магдалена Гигова
• Алис Димишева за нейната първа Чехия – приключения в Прага, посещение на пивоварна в Карлови Вари, ресторант, в който храната и напитките пристигат по релси с влакче.
• Иван Лазара, вокален педагог във фестивала "Санремо" за пътешествията си по света.
• Магдалена Гигова с моментни снимки от Лихтенщайн и столицата Вадуц, където е забранено строителство над 5 етажа, в съседство с двореца на владетеля пасат крави, а водачът на туристическото влакче чака българско червено вино от екскурзоводите на нашите групи.
от 18.30 до 19.00 часа
Концерт "Златният кос"
водещ: Весел Цанков
Песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил Попов, Николай Калчев, Георги Мамалев, Искра Радева, Добриела Попова, Светослав Добрев, Вяра Табакова и Светослав Пеев.

от 19.00 до 20.00 часа
Голямата къща на смешните хора
• водещ: Весел Цанков
"Истинските новини" - хотел в Глазгоу, Шотландия, търси зевзек за Edinburgh Festival Fringe, там сме.
• "Животът ни като виц" - уж виц, а то подмазване на шотландците.
• "Вопли от интернета" - фермерката Блага е наела кравари от Непал и Индия, как да не коментираш.
• "Усмивки от старите радиоленти" - Лина Бояджиева и Димитър Манчев, чиито рождени дни отбелязваме през седмицата.
• "Тъп виц" - тъп виц.
• Лятна рубрика "На слънце и на сянка" - дюни, море, пясък и още нещо...
• "Слушател на телефона" - как да общуваме с противника, с агресора.

от 20.00 до 21.00 часа
Кино с думи
водещ: Таня Димова
Актьорите, заради които гласуваме доверие на българското кино - разговор с Герасим Георгиев-Геро, Иван Бърнев и Малин Кръстев по повод последните им филмови отличия.

от 21.00 до 22.00 часа
Изпята поезия - Избрано
водещи: Димитрина Кюркчиева и Кристиян Бояджиев
В предаването звучат изпълнения на "Тото", "Блайнд Фейт", Лиза Милър, "ФСБ", "Бразил 66", Джо Пицуло, Джони Мичъл, "Чикаго", Серджо Мендес и Джеймс Инграм.

от 22.00 до 24.00 часа
Музикалните вечери
водещ: Валерия Христова
Свири Алексис Вайсенберг.

]]>
Предаванията за деня Sat, 20 Jul 2024 08:05:31 +0300
Събота, 20 юли https://bnr.bg/hristobotev/post/102022485/sabota-20-uli 102022485

Избрано от програмата

от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
водещи: Албена Велева, Иван Драгнев
• Новини от българската и световната музикални сцени.
• Нови сингли.
• На този ден през годините.
• Рожденици.
• Рок опера: Ayreon – Into the Electric Castle – A Space Opera.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Ивайло Петров, Павлина Горчева, Донко Марков, Людмила и Даниела Радкови, Атанас Вълчев, Елка Вълчева, Костадинка Траянова и ОНМ на БНР.

от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
автор: Валери Леков
Гостуваме в село Дуванлии, община Калояново.
Жителите на селото - Иванка Аржанова, Славка Карнъкова, Татяна Вангова, Тинка Чалъкова, Лена Петрушева, Мария Гайдаджийска, Рада Милева и Мария Митова разказват за миналото и настоящето на населеното място, за читалището и църквата, за поминъка и младите хора, делниците и празниците.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещ: Ангелина Грозева
• Героите разказват: Великата китайска стена.
• Четене с разбиране: романът "Шантавия до шия" на Радостина Николова. Разговор с авторката.
"Четене с разбиране" с децата от Център "Чародея", София.

от 8.06 до 9.00 часа
За здравето – Избрано
автор и водещ: Стойчо Стоев
"Качество на живот в напреднала възраст" – разговор с акад. Владимир Овчаров. Анализираме основните постулати за достойни старини – умствена и физическа активност, общуване, избягване на самотата и отчуждението. И още: хранене, ритъм на живот, позитивна нагласа към света. В изданието се включва и проф. Димитър Петков с позиция за нивото на кардиохирургията у нас и за изкуствения интелект….   

от 9.10 до 10.30 часа
Семейно радио
водещи: Мария Мира Христова, Калина Станева
На живо от Държавен културен институт "Двореца" в Балчик!
С директното излъчване от Балчик продължава българското турне на "Семейно радио" с изнесено студио от градовете и селата на България – в търсене на семейния дух и родовата памет в ежедневието и празничните мигове. Очаквайте:
• за семейството в "Двореца" – разговор с Жени Михайлова, директор на Държавния културен институт "Двореца";
• Дни на класиката в Балчик – какво предстои на Balchik Classic Days в разговор със Сава Тихолов от община Балчик;
• как се живее в Балчик в активния морски сезон и извън него – срещи с жители и гости на града, както и любопитно от града и околностите.

от 10.30 до 11.00 часа
Летен концерт "Златният кос"
водещ: Весел Цанков

от 11.00 до 12.00 часа
Предаване без име
водещ: Аделина Александрова
Избрано от фонда на предаването: гостува ни сопраното Стефани Кръстева-Павлова (първа част).

от 12.20 до 13.00 часа
Антон Митов представя
водещ: Антон Митов

от 13.00 до 14.00 часа
Литературата. Начин на употреба
водещ: Надежда Московска
Разговор за дейностите в подкрепа на писателки, организирани от фондация "Елизабет Костова". Виолета Радкова разказва за резиденцията "Жени в планината" и за аспектите, в които мъжката и женската социална роля предполагат различни условия и от отношение към авторството и писателската работа.

от 14.00 до 15.00 часа
Кънтри с Лили
водещ: Лили Друмева
Eagles – кънтри-рок група от Калифорния, със серия хитове през 70-те и 80-те години. Песни от албума Comon thread – the songs of the Eagles, излязъл през 1993 година, в който кънтри артисти отдават почит на Eagles.

от 15.00 до 16.00 часа
Домът на музите
водещ: Теодора Церовска
Младите в театъра
• Разговор със Стефани Христова, режисьор на авторската радиопиеса на Радослав Чичев – "Голямото чудовище". Какво представлява професията режисьор през очите на прохождащия творец.
• Талантливият млад сценограф Константин Вълков разказва как се обръща към музикалната кариера.

от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
водещ: Ивайло Кицов
В нощите на скъпите покойници
• Памет за Буги Барабата! 5 години от кончината на харизматичния блусмен.
- "Докторът по улично право от университета в Коньовица" Марио Събев - в автобиографични текстове и парчета ("Биографичен блус", "24 декември" и други "песни от гаража")
- Биткаджията Буги - във и извън "Бараби Блус бенд". Блусът от крайния квартал като доживотна присъда: не само музикална 12-тактова схема, а изповед, приятелски разговор, вопъл, страст и дива съпротива
- Шофьорът на б(л)уса е все така на своето място, върти геврека - цепи мрака с километража, а камионът е натоварен с тонове чувства, че има място и за още, дето ще ги качи на автостоп, преди да отфучи зад първия завой на сантимента
• Помни титаните! Тамаш Шомло, вокалист, мултиинструменталист (бас китара, кларнет, цигулка, саксофон), композитор и аранжор, който ни напусна през 2016 година.
- Класик от "Омега" и първата унгарска суперформация "Локомотив ГТ", автор на хитове за Кати Ковач, Шаролта Залатнай, Юдит Сюч, Клари Катона и десетки други
- Каква е топлата връзка с "Хобо Блус бенд" и магнетичния им фронтмен Ласльо Фьолдеш?
- Един мултиинструменталист и юдаист, завършил цирково училище със специалност "клоунада" (и дори захлебвал като комик в края на 60-те). "До утре, до утре, до утре, до утре вечер в другия спектакъл"
• От ъндърграунд надежда до глобален феномен на съвременната електронна сцена - хитовото украинско дуо "АртБат" в афиша на популярната музикална серия Sofia Solid и сцената в "Арена София".
- Артур Кривенко и Виталий Лимаренко - заедно със сънародничката си Мис Моник (Олеся Аркуша), в мелодик хаус и техно акция зад пулта...
- в компанията на грандовете Дaвид Гета, Армин ван Бюрен, Адам Байер и Монолинк, в каталога на престижните лейбъли Drumcode и Armada и огромните сцени на фестивалите Time Warp, Coachella, Tomorrowland, Awakenings, EXIT и Fusion
• Един як кавър. Акустична делта блус глътка прохлада с Гитар Ник, Блу Ал и Руслан Кискинов - стандартът "Sweet Home Chicago", приписван на митичния Робърт Джонсън. Документален запис от албума "Live In Sofia" (премиера в националния радиоефир).

от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
водещ: Емил Янев
Кое е това момиче
В епизод 554 "Трамвай по желание" среща своята публика с уникалния кърджалийски "глас на България" Мария Колева.
За широката публика у нас Мария става знаменитост, след като се проявява в "Гласът на България" през 2023 г. Там кърджалийката блясва като звезда в тима "Лечев".
Близките до нея обаче знаят, че първите музикални занимания на таланта са свързани с цигулката, която е неразделно с нея и до днес. Музиката успява да надвие дори увлечението по правото и историята. А пътните знаци на живота я отвеждат в САЩ, където търсещата себе си Мария завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Незнайно защо това се случва тъкмо в Елкарт, щата Индиана. Симптоматично е обаче, че някъде по това време градовете Елкарт и Кърджали се побратимяват. Дейв Милър, който тогава е кмет на американското градче, изиграва съдбоносна роля в биографията на младата кърджалийка.
А публиката и журито в "Гласът на България" Мария покорява с интерпретацията на незабравимия Prince й Purple rain.
Важна част от портрета на Мария Колева е стремежът й към добротворчество. Джаз-дамата оставя талант, име и сърце зад благотворителна кауза – лечението на съгражданката Таня Тончева, която е с тежко онкологично заболяване и се нуждае от спешна медицинска интервенция в чужбина. Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн и областният управител Никола Чанев застанаха твърдо зад тази кауза, ангажирайки се с организацията на благотворителен концерт на Мария Колева и отбор "Лечев” от хитовия музикален формат "Гласът на България”.
Кое е това момиче? Мария е това момиче.

от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
"Щастлив е, който вярва в любовта" от Фани Цуракова

от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде – Избрано
водещ: Оля Стоянова
• Зелени истории: Как климатичните промени оказват влияние на защитените зони у нас и защо влажните зони са толкова важни? Един разказ за защитена зона "Долни Богоров – Казичане" край София – за потенциала на това място, защо е важно то и какви усилия са нужни, за да се съхрани.
• Маршрути: Агушевите конаци – архитектурен ансамбъл от жилищни и стопански сгради, който представляват най-големия родов замък от средновековен тип в Родопите. Репортаж.

от 20.00 до 24.00 часа
На опера в събота
водещ: Даниела Найденова
Вечер с ролите на Катя Попова.

]]>
Предаванията за деня Fri, 19 Jul 2024 18:51:54 +0300
В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа https://bnr.bg/hristobotev/post/102022490 102022490

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи.

В интервюто Манита спомена, че макар съпругът ѝ да е от Армения, тя все още не е посетила родината му. Е, вече има какво да разказва и от тази древна земя.

Мисис Европа произлиза от богат аристократичен род, живял на бреговете на Бяло море – Текирдаг и Малгара, който намира спасение в България след събитията в Турция през 1915 г. В Армения Манита кацна с дъщеря си, която е на седем години и е ученичка в Национално училище по музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" със специалност "пиано". Въпреки крехката си възраст певицата Елизабет Армен е носителка на 65 награди от международни и национални конкурси. Тя се завърна с приз и от Ереван. Запитах Манита Вартан как са я посрещнали в Армения. "Като коронована особа", отговори ми тя с чувство за хумор и нотка на гордост.


Моята гостенка е потомка на учители. Тя е четвърто поколение от заселили се в Пловдив арменци, избягали от геноцида в Турция. Прадядо ѝ е един от оцелелите, които пристигат на Яворовата гара в Чирпан, когато великият поет създава стихотворението "Арменци". Предтечата бил слухар-музикант и е пеел древни източни песни, пропити с емоция, скръб, история и много мелодика. Сигурно на него се е метнала дъщерята на Манита – Елизабет Армен, която се върна с гран при от Ереван. На конкурса там тя изпълни "Жако", песента, с която певицата Ладанива представи родината си на Евровизия.


Мисис Европа, която неотдавна обиколи цяла Армения, в края на миналата година издаде готварска книга с фамилни рецепти, които е научила от баба си Манник, на която е кръстена. Запитах я дали е опитала, научила и записала нови гозби в прародината си. Не само си е водила бележки, ами и за края на годината замисля нова книга.

Г-жа Вартан е бакалавър по Българска филология и магистър по Психология на управлението. Говори пет езика арменски, английски, испански, руски и турски. Освен кулинарията, голяма страст са ѝ пътешествията и тя има огромна колекция с магнити от цял свят.


Дамата, която е носителка и на титлата Мисис България Интернешънъл, ни разказва за пътуването си из Армения. Прочетох, че арменският език условно се дели на два диалекта – източен и западен. Някои лингвисти дори ги разглеждат като два отделни езика, защото между тях има големи разлики. Азбуката им е обща, но произношението на някои звукове е различно. Затова нашите арменци понякога трудно се разбират със събратята си. Манита обаче се е справила без проблем, защото най-добрата ѝ приятелка в детството е преселило се от Армения момиче.

Снимки: личен архив на Манита Вартан
]]>
Познание Fri, 19 Jul 2024 17:50:36 +0300
Такива сме си https://bnr.bg/hristobotev/post/102021828 102021828 Edinburgh Festival Fringe

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид:

Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от Татяна Лолова, Васил Попов, Николай Калчев, Георги Мамалев, Искра Радева, Добриела Попова, Светослав Добрев, Вяра Табакова и Светослав Пеев.

"Истинските новини" – хотел в Глазгоу, Шотландия, търси зевзек за Edinburgh Festival Fringe, там сме.

"Животът ни като виц" – уж виц, а то подмазване на шотландците.

"Вопли от интернета" – фермерката Блага е наела кравари от Непал и Индия, как да не коментираш.

"Усмивки от старите радиоленти" – Лина Бояджиева и Димитър Манчев, чиито рождени дни отбелязваме през седмицата.

"Тъп виц" - тъп виц.

Лятна  рубрика "На слънце и на сянка" – дюни, море, пясък и още нещо...

"Слушател на телефона" – как да общуваме с противника, с агресора.

Чуйте в аванс рубриката "Животът ни като виц", а всичко останало слушайте в неделя.

Снимка – Edinburgh Festival Fringe, Уикипедия]]>
Култура Fri, 19 Jul 2024 16:50:01 +0300
Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок" https://bnr.bg/hristobotev/post/102022333/bog-rok 102022333

За концерт-спектакъла "Бог Рок" в "Артефир" говорим с пеещият актьор Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов. Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground.

Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски парчета, споделя Аврамов, за когото удоволствието на музикалната сцена е несравнимо.

Рокът има малко по-ограничен брой последователи в днешно време, но за сметка на това те са страстно отдадени на любимата си музика. Младите слушатели, от друга страна, остават приятно изненадани, когато чуят нещо различно и в същото време познато, убедили са се артистите.

Вельов разказва, че оригиналното заглавие на спектакъла е "Бог Рок", но по време на пандемията групата решава да привнесе нова българска следа чрез интерпретации на фолклорни песни. Така се появява и малко по-различния спектакъл с името "Бай Рок".

Освен Филип Аврамов и Калин Вельов на сцената са още музикантите Михаил Шишков, Цветан Андреев и Мариана Добрева.

Музика в музиката винаги ще има – в това ще се убеди публиката на 21 юли на сцената зад музея "Земята и хората".

Чуйте целия разговор в звуковия файл:

]]>
Култура Fri, 19 Jul 2024 14:20:46 +0300
Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност https://bnr.bg/hristobotev/post/102022327/arosita 102022327

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова, която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя".

Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който художничката изследва естетиката на баналното – на онова, което всеки ден виждаме през прозореца неизменно. 

"Какво можем да направим със своето ежедневие, за да виждаме красотата около нас", пита Карастоянова и в последния си проект.

Изложбата "Неонови цветя" се открива в галерия "Аросита" днес (19 юли) от 18 ч. и може да бъде видяна до 31 юли.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  

]]>
Култура Fri, 19 Jul 2024 14:18:30 +0300
Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи https://bnr.bg/hristobotev/post/102022304/rosena 102022304

16-годишната Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена". Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ.

За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на българските евреи по времето на Холокоста – разговор с Росена в "Нашият ден".

Росена разказва историята на д-р Атанас Костов, почетен с титлата "Праведник на света" заради дръзката проява да спаси свои колеги от еврейски произход и техните семейства в годините, когато Законът за защита на нацията влиза в сила у нас. Росена написва разказа от гледната точка на еврейката Матилда, която е едва 12-годишна, когато се налага да преживее тези събития.  

За написването на разказа, с който спечелва наградата, придружена от покана за едномесечен стаж в БНР, Росена получава помощ от своите учители по литература и история. Темата, по думите на деветокласничката, е трудна за възприемане от нейните връстници, които сякаш нямат достатъчно смелост да изразяват подобни позиции.

От наученото Росена разбира едно – трябва да сме толерантни, тъй като никой не може да отнеме нечие право на живот.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


]]>
Общество Fri, 19 Jul 2024 14:09:33 +0300
България в очите на едно семейство, живеещо в Париж Пламена Ерон: Добрите родители дават на децата си корени и криле https://bnr.bg/hristobotev/post/102022257/razgovorat 102022257 Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон.

Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство.

Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в Парижката консерватория. Момичето е убедено, че иска да се занимава с музика и занапред. Нейният по-малък брат, Дейв-Стивън, обича да рисува, да пише поезия и да се занимава с информатика.

За Ан-Мишел България е език, приятели, семейство и път към бъдещето. В представите на Дейв усмивката на неговата баба олицетворява обичта към България. Децата прекарват летата тук, където твърдят, че се чувстват по-уютно.

Тяхната майка споделя, че у дома разговарят предимно на български език, за да не изгубят връзката със своите корени. Тази връзка е важна за тях, тъй като кръвта във вените им е наполовина българска, заявява Пламена.

В предаването прозвучава откъс от третата част на "Патетична" соната № 8 опус 13 от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на 14-годишната Ан-Мишел.

Чуваме и стихотворението "Какво ме връща в теб родино?", с което 11-годишният Дейв-Стивън спечелва голямата награда на литературния конкурс "Стефан Гечев", организиран от Изпълнителната агенция на българите в чужбина.

В края на разговора Пламена цитира следната китайска мъдрост: "Добрите родители дават на децата си корени и криле. Корени, за да знаят къде е домът им, и криле, за да летят надалеч и да направят това, на което са били научени."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


]]>
Общество Fri, 19 Jul 2024 12:57:48 +0300