За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Проф. Лора Тасева, проф. Раймонд Детрез и Венета Гаврилова (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев”

За чуждестранната българистика в бъдеще неясно

Дори и да няма такова глаголно време в богатата ни глаголна система, то би било най-подходящо, ако говорим за близките и по-далечните перспективи на българистиката извън границите на страната ни. Защо ли? Защото, за да е сравнително ясно бъдещето, трябва да..

публикувано на 22.05.18 в 16:45

Пиар? – нищо ново под слънцето

Измислили са го нашите прабаби и прадядовци, само дето са го наричали с други думи. Иначе правилата на пиара са им били напълно ясни. Макар и не в писмен вид, те са формулирани кратко, точно и образно… в някои от прекрасните ни пословици и поговорки. С..

публикувано на 15.05.18 в 16:45

По почерка ще го познаеш

• Как личността на пишещия е свързана с почерка му, можем ли да променим или скрием самоличността си, променяйки почерка – разговор с криминалиста доц. Людмил Георгиев, специалист по съдебно-почеркова експертиза, преподавател и писател. • Думите в романа..

публикувано на 08.05.18 в 17:35

Как да пораснат класните стаи?

Разбирайте го, както искате, но познатите ни класни стаи отдавна са отеснели за днешните деца. В съвсем пряк смисъл. Подредените в редички чинове срещу изтърканите от времето подиуми в подредените в коридори еднакви помещения, където младите преседяват..

публикувано на 03.05.18 в 15:47

Международна скайп-конференция за кирилицата

Тя се проведе на 2 май от българския дигитален кабинет в Центъра по българистика на държавния педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол, Украйна, първият в страната, родина на значителен брой етнически българи. „Защо изучавам езика,..

публикувано на 02.05.18 в 17:00
Част от корицата на книгата „Художествена неология“

Съкреватник, куклички-изроди, животоподобие – авторски думи в прозата и драматургията

Колкото оригинално, толкова и обикновено човешко е да измислиш дума. Не че речникът ни е беден, но има моменти, в които никое съществуващо слово(съчетание) не е достатъчно, за да изрази точно това, което искаш да кажеш. Сигурно така е и при авторите на..

публикувано на 02.05.18 в 10:05

ДНК за Северозапада

Дали не свикнахме с мрачните картини на обезлюдяващи села и градове, разграбени бивши предприятия и обезверени хора в тази част от иначе прекрасната ни родина. И дали не чакахме твърде дълго да се изпълнят мащабните планове и тържествените декларации за..

публикувано на 27.04.18 в 16:52

Лъжемразим, космотавър, словопад – авторски думи в поезията

Има и такива, създадени от наши поети. Малко от тях влизат в речника ни, но пък настроението, цвета и звучността, която внасят в произведенията, са неповторими. Д-р Нели Недялкова събира художествени неологизми от някои от най-известните ни съвременни поети..

публикувано на 24.04.18 в 16:40

Помощ за училището!

Ако го разбирате като вик за помощ, сте съвсем прави. Българското училище отдавна вика за помощ, но дали го чуват тези, които разполагат с властта и средствата. Помощ за учителите, изморени и изнервени от бумащина и липса на подкрепа, подложени на..

публикувано на 21.04.18 в 09:15

Грозно име срещу зла врага

Във времената, когато незнайните болести, бедствия и стихии, застрашаващи живота на хората, са приписвани на злите сили, лечението и предпазването от тях е ставало с молитва, заклинание и ритуал. Името на новороденото дете често е имало тъкмо тази функция..

публикувано на 17.04.18 в 16:55