За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Дългата история и днешните смисли на думата „инвалид“

Няма дума, няма проблем – така най-кратко можем да разтълкуваме парламентарното решение думата „инвалид“ да бъде заличена от законодателството. Целта е благородна – това да допринесе за „преодоляване на стереотипното мислене за хората с увреждания като..

публикувано на 27.02.18 в 17:10

Престрелка около детските градини

Водещ криминалист е натоварен да разследва нарушенията при приема в софийските детски градини, телевизиите въртят кадри, показващи насилие върху деца в детски заведения, родители излизат на улични протести, синдикални дейци издигат глас срещу..

публикувано на 21.02.18 в 15:55
Част от страница от Четвероевангелието на цар Иван Александър.

Блъгарин, етиопянин, искариот

• Как са назовавани представителите на народи, племена, жители на градове, области и държави в старобългарските текстове. Някои от начините за образуване на жителски и народностни имена са жизнени и днес, други са заменени от по-нови. Имената са предимно..

публикувано на 20.02.18 в 16:55
Стоян Венев, фрагмент

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на..

публикувано на 13.02.18 в 17:15
Последното международно изследване PISA показва, че българските деветокласници нямат умения за работа в екип

Клас = екип?

Не, ако трябва да отговорим с една дума. Разликите са съществени – екипът има обща цел, членовете му имат роля в групата, различна от социалните ни роли, те получават и дават подкрепа на останалите и разчитат на обратна връзка, коректив за решенията и..

публикувано на 13.02.18 в 10:23
Някои култури са видели нежното пролетно кокиче като снежна капчица, други – като нещо, скрито под снега, трети – пробиващо снега.

Език и култура

Те са така вплетени и взаимно определящи се, че е излишно да спорим чие е първенството. Тръгвайки от езика обаче и разчитайки знаците, вградени в него от забравените времена на първите му носители, можем да достигнем до показателни особености за..

публикувано на 06.02.18 в 17:10

Педагогика на травмата

Съчетаването на двете понятия е необичайно за нас, но в страните от западната част на Европа то назовава направление в педагогиката и реална практика. За разлика от терапията, необходима в случаите на преживяна от детето травма, педагогиката на травмата има..

публикувано на 01.02.18 в 15:07
Фотоколаж: Росица Михова

Бабината совалка в космоса на метафорите

Назоваването на нещо непознато чрез нещо познато е явление старо, колкото е стар и езикът. На него се дължи огромното изобилие от метафори, с които си служим всекидневно. Освен ярките авторски метафори на майсторите на словото, които ни удивляват и..

публикувано на 30.01.18 в 17:10

Образованието като култура, културата като радио

Европейска традиция е да се поддържа обществено радио, а в общественото радио да има програма за образование и култура. Слава богу, в това отношение се вписваме в европейското. Защото комерсиалният модел, присъщ на северноамериканската медийна среда, и..

публикувано на 25.01.18 в 16:11
Петър Увалиев

Петър Увалиев и „преобразителното сито“ на радиото

Метафората е на самия Увалиев и с огромни угризения я изваждам от блестящия наниз от старателно подбрани и съчетани думи, образи, културни цитати, духовити закачки и самоирония в едно от словата му, запазени в Златния фонд на БНР. Забележително е, че..

публикувано на 24.01.18 в 17:05