За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Историята на цариградските българи, „разказана“ от надгробните надписи

Българската колония в Цариград има няколко века история и тази история по някакъв начин е запечатана в надгробните паметници на поколения наши съотечественици. Откъде идват, какви имена носят, с каква азбука са изписани те. За съжаление отдалечаването от..

публикувано на 12.04.16 в 17:20

Ние от Балканите и те от Европата във фразеологизмите

Въпреки че традиционните фразеологизми губят позиции в речта ни, тъкмо в наше време се надигнаха гласове срещу дискриминационната същност на някои от тях, които съдържат наименования на национални, етнически и други категории. Дори невинното циганско лято е..

публикувано на 05.04.16 в 17:10

Национален конкурс за иновативни училищни модели

Преди 25 години група педагози, обединени от общи идеи за образованието, успяват да ги осъществят в едно софийско училище. Иновативният модел на 151 СОУПИ работи в продължение на 12 години, след което е преустановен. Всичко започва с един конкурс за..

публикувано на 01.04.16 в 12:55

Фамилните имена на българите

Само допреди век и половина те не са съществували, тъй като не са били необходими. Прадядовците ни са се назовавали с малко име, прякор, указващ поминъка, занаята, родното място, лични особености и с личното име на баща си или дядо си или с родовото име..

публикувано на 29.03.16 в 17:15

Българското неделно училище в Мандельо набира скорост

Само преди няколко месеца към семейството на българските неделни училища в чужбина се присъедини още едно – в градчето Мандельо, недалеч от Кан, Южна Франция. Плод е, както всички подобни училища, на силната воля и активността на местната българска общност...

публикувано на 24.03.16 в 09:05

Мениджър учтивост

Не че има такава длъжност, но ми хрумна, че е поне толкова необходима за работещите в сферата на услугите, колкото мениджър свежест за зеленчуците и плодовете. Спорехме с познати дали говоренето на „ти“ в магазини от големите вериги е въпрос на фирмени..

публикувано на 22.03.16 в 17:10

Пристануша, побегалка, грабнуша, притеранка

• Все наименования за девойка, пристанала на избраника си против волята на родителите. Думите са от родопските говори и освен с разнообразието си, впечатляват и със запечатаното в тях отношение към дръзкото деяние на младата жена. Въпреки че нарушава..

публикувано на 15.03.16 в 17:20

Феминизацията на учителската професия – има ли рискове за учениците

Въпросът вълнува родителите, особено на фона на стряскащите прояви на насилие и нееднозначните оценки на общественото мнение за променящите се роли и характеристики на половете днес. Отговорът не е прост, предупреждават специалистите. Първото, което е от..

публикувано на 09.03.16 в 16:55

Мъжко и женско говорене

Става въпрос за различни езици, смятат даже някои. От незапомнени времена речта на мъжете и жените се различава по използваната лексика, избора на форми и конструкции. В основата на всичко са позициите на власт и подчинение, които въпреки борбите и..

публикувано на 09.03.16 в 09:20

Влиянието на английския език върху българския

Всички го забелязваме, макар и да го приемаме различно – с яростна съпротива, аргументирана критика, примирение, безразличие, ентусиазъм. Докъде обаче езикът на новите технологии и международното общуване е проникнал в речта ни и възможно ли е да се..

публикувано на 01.03.16 в 16:55