Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли здравни последици от баловете в Кърджали?

Снимка: Пламен Митков

Въпреки че баловете в Кърджали отминаха, притесненията за здравето на абитуриентите ще се проявяват сега, в зависимост от това дали ще берем горчиви плодове от тях.
Кърджали доскоро бе огласян от абитуриентите от Випуск 2020, въпреки епидемичната обстановка. Множество млади хора, облечени празнично, довели и роднините си, изпъстриха улиците на града. Някои училища, сред които и най-големите - СУ „Отец Паисий“, ЕГ „Христо Ботев“ и СУ „Петко Рачов Славейков“ организираха паметна вечер за завършващите средно образование ученици. С това се появиха и противоречиви мнения за провеждането на баловете.
Еуфорията от завършването накара стотици младежи да се съберат пред паметника „Васил Левски“ в Кърджали.
Според личния лекар д-р Милета Миланова, която има много млади хора в листата си, най-важните мерки против разпространение на коронавируса, не са спазвани при провеждането на абитуриентските балове. С нея разговаря стажант репортера Кристиана Димитрова. Д-р Миланова: За мен всяко начинание, събитие и всичко, свързано със събиране на повече на 2-3 човека на едно място, е рисково. Притеснявам се за здравето на учениците, определено защото не се спазиха указанията - най-вече за носене на маски в закрити пространства. Хората се целуват и се прегръщат, показват цялата си обич един към друг, което в момента, не е желателно.


д-р Милета Миланова пред стажант репортера на радио Кърджали Кристиана Димитрова. Кристиана Димитрова потърси и абитуриенти за коментар.
Според Ева-Мария Станимирова от Езиковата гимназия, не е липсвало притеснение за здравето у много нейни съученици и това е отказало някои да присъстват на абитуриентския си бал. От друга страна обаче, отлагането на това събитие след края на извънредната епидемична обстановка, е било невъзможно. Нека чуем разсъжденията на ученичката: "Балът е спомен, който остава завинаги, и много, много голям стрес покрай организацията, с която бяхме заети от Ученическия съвет. В момента, в който нещата малко се успокоиха, решихме, че е време да действаме, защото всеки скоро щеше да тръгне да пътува, дали по чужбина, да се готвим за изпити или за преместване. Щяхме да го отложим твърде много, след което да забравим, че изобщо ще имаме такова събиране", казва Станимирова.
Според Ева-Мария притеснението е съществувало, а немалко от нейните съученици, са се отказали от това да отбележат бала си.  В хотел Арпезос, в която е била балната вечер на випускниците, са спазени мерките, поне до входа.


 
По темата работи стажант-репортерът на радио Кърджали Кристиана Димитрова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21