Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собствениците нa кладенци и сондажи трябва да ги регистрират до 27 ноевмври

Снимка: Светослав Цветанов



Собствениците на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др. трябва да регистрират съоръженията, които са разположени в собствения им имот. Решението е на Министерството на околната среда и водите. Регистрацията става в Басейновата дирекция, която отговоря за управление на водите в съответния район. Крайният срок, който бе посочен от Министерството - 27 ноември, вероятно ще бъде удължен. Какво налага тази мярка, коментар за Радио Благоевград направи Добромир Симидчиев, бивш зам. - министър на регионалното развитие и благоустройството:

„Тази мярка не е нова. Това е краят на един гратисен период. Тоест това е залегнало в закона още 2018 година, като на това трябва да се погледне по-скоро не като нещо рестриктивно, а точно обратното – като една допълнителна вратичка, която дава законът. Идеята е всички незаконни сондажи, които са изградени без документи да бъдат узаконени. Винаги е имало изискване всички сондажи да бъдат регистрирани. Това е положителна мярка, защото дава възможност на всеки, който нещо е направил, дали го е направил от липса на знание, дали го е направил умишлено, законодателят дава възможност сега това да бъде регистрирано като търпим строеж“.

Място за притеснение у хората не бива да има, заяви Добромир Симидчиев, но предупреди, че има вероятност на част от хората да бъде отказана такава регистрация:

„Пътят за регистриране на един такъв незаконен сондаж е следният: човек трябва да се обърне към хидрогеолог. Той да огледа съоръжението и да се напише един доклад дали той е в състояние да изпълнява своите задължения. Подават се документи в съответната Басейнова дирекция и те преценяват дали този сондаж може да бъде регистриран или не. Притеснение може да има в някои хора, в някои региони, от гледна точка на това, че може да се окаже така, че Басейновата дирекция да прецени, че има прекалено много сондажи в тяхната територия и подземните води да не са достатъчни да захранят всички тях“.

Като следваща мярка, свързана с водната криза Добромир Симидчиев прогнозира, че ще бъде изискването за поставяне на водомерни устройства на сондажите. „ВиК трябва да продължат да се борят и с загубите на вода“, категоричен бе бившият зам.- министър на регионалното развитие и благоустройството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

2-ри май ще бъде неучебен ден в цялата страна

МОН ще предложи 2-ри май да бъде неучебен ден в цялата страна, съобщи служебният министър Галин Цоков в Пловдив.  Предложението ще бъде взето днес или най-късно утре, след анализ на всички данни от страната. Тъй като много кметове на общини вече обявиха 2-ри май за неучебен, министърът уточни, че днешното решение на просветното ведомство..

публикувано на 19.04.24 в 12:40

Петролът поскъпна за кратко след израелската въздушна атака по Иран

Петролът поскъпна, но само за кратко, с близо 3% след първоначални информации за израелски атака с ракети по цели в Иран като ответен удар на иранската въздушна атака по Израел през миналия уикенд. Последва обаче париране на голяма част от първоначалното рязко поскъпване на "черното злато", след като се появиха информации, че не е..

публикувано на 19.04.24 в 11:05
Васил Анастасовски, яз. Студен кладенец

Фондация организира поход около язовир "Студен кладенец"

Фондация „По-диви Родопи“ организира на 21 април- неделя, еднодневен преход с наблюдение на диви животни в района на язовир "Студен кладенец".  Разходката стартира в 10:00 часа. Събитието е във връзка с Международния ден на Земята, който се отбелязва на 22 април. Организаторите ще разкажат повече и за всички дейности за защитата на природата...

публикувано на 17.04.24 в 15:58

Открит урок по конституция изнесе Цвета Караянчева в Кърджали

Пред пълна зала с ученици и преподаватели, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева изнесе открит урок по конституция. Поводът бе 145 години от приемането на Търновската конституция , а бедеда се състоя в Рагионалния исторически музей в Кърджали.  Присъстващите научиха интересни факти, свързани с Учредителното събрание във Велико..

публикувано на 16.04.24 в 17:38
рокери мотори

Празниците на Харманли започват с "Магията на хляба"

Празниците на Харманли започват с изложба "Магията на хляба". Това се съобщава на сайта на общината, където е качена и програмата за Деня на града - 2 май.  Афишът предвижда изложби, творчески вечери, прожекция на филм и среща със снимачния екип. Мотористи от местния клуб "Чакалите" ще изнесат шоу, както и ще направят почетна обиколка на града на 27..

публикувано на 15.04.24 в 17:21

Втори фермерски фестивал в рамките на една година ще има в Момчилград

Второто издание ще има фермерският фестивал в Момчилград. Той ще се проведе на 25 и на 26 май. Организатори са община Момчилград и сдружението на "Обединени български животновъди" с подкрепата на Министерство на земеделието. През пролетта на миналата година за първи път беше проведен фармфест "Момчилград". В подножието на лесопарк "Момчил юнак"..

публикувано на 15.04.24 в 17:19

Почти 100 души загинаха в катастрофи от януари досега

97 души са загинали при пътни инциденти у нас от началото на годината. От Асоциацията на пострадалите при катастрофи съобщиха, че една от основните причини за пътните проблеми е в множеството неизправни автомобили, които се движат по пътищата. Новите правила, които действат от края на месец август миналата година с конфискуването на автомобили, когато..

публикувано на 14.04.24 в 09:21