Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хоумофисът - свобода или затвор?

Снимка: Ройтерс

Спрямо 2019 година се наблюдава огромно увеличение на работещите от вкъщи. Ако през 2019 г. на ниво ЕС, те са били 5%, а за България едва 0,5%, в момента на европейско ниво работещите дистанционно достигат 37 %, а в България почти 30%. Причината, разбира се е пандемията от Covid-19, по време на която все повече хора преминават в дистанционна работа. Тази форма е сравнително нова и с нея настъпват неясноти, както за работниците, така и за работодателите.  Комисията по заетост в ЕП гласува предложение за право на работещите да се откъсват електронно от работата си по време на почивни дни и извън работното време, обясни за Радио Кърджали евродепутатът Атидже Алиева-Вели. В ефира на Радио Кърджали разговаряхме с Радка Джанекова, която от 15 години работи в банковата сфера и от 5 месеца работи дистанционно от вкъщи. Какви са предимствата и недостатъците на дистанционната работа и успява ли да сложи граница между работно време и време за почивка.

За предимствата на работата от вкъщи:

"Единственото предимство, което мога да изтъкна е това, че има по-голяма концентрация, когато трябва да се свърши нещо и за мен работата е по-ефективна.

В друг аспект не мога да говоря за предимство, защото аз преди  да започна да работя от вкъщи съм си мислила, че всъщност хоумофисът е нещо много приятно в което имаш свободно време с което разполагаш, но то всъщност изобщо не е така, дори напротив – вършиш много повече работа и в същото време не ти остава някаква свободна част от деня в която да помислиш за нещо друго. Освен това аз съм привърженик на социалния контакт очи в очи и това ми липсва".

Една трета от служителите - всеки ден се налага да работят и в часовете за почивка. Въпреки че помогна на много хора да запазят работните си места, хоумофисът доведе и до ситуация да сме „винаги на линия”. А това би провокирало стрес, тревожност и депресия сред служителите, коментират специалисти. Успява ли да постави граница между работното време и времето за почивка, Радка Джанекова коментира:

"За рязка граница не мога да кажа, че успявам. Аз съм привърженик на спазването на работното време, поради простата причина , че човек дори и да не е семеен, той има някаква среда от приятели с които въпреки ограниченията общува по някакъв начин. Когато съм в офиса на работа, ние сме от 8.30 до 17.00 ч. В 17.00 ч. вече съм готова да си тръгна от работа. Докато когато работя от вкъщи има едно открадване на свободното време в полза на работата, защото никога не приключвам в 17.00 ч. Винаги приключвам към 17.30 – 18.00 ч., което на мен това ми се отразява върху времето, в което мога да обърна внимание на съпруга си и детето ни. И човек е като че ли по-напрегнат след като му приключи работното време, след като е работил от вкъщи".

За възможността да работите, когато детето е покрай вас:

"Не, не успявам. Аз съм на принципа, че на децата в подрастваща възраст трябва да им се обръща внимание. И когато аз трябва да работя, трябва да съм концентрирана. И когато детето, например зададе няколко въпроса и ти трябва да му отговориш адекватно, а не просто да му кажеш „В момента не мога да ти отговоря“, защото то няма да те разбере. Детето сякаш остава разочаровано, мисли си, че майка му не му обръща внимание, затова предпочитам тя да е жива и здрава и да си посещава детската градина, а аз да ходя на работа"

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21