Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Ковачев: Страх и яд може да предизвикат поражения върху вътрешните органи



Константин Ковачев е създател на система от упражнения в сферата на приложната кинезиология. В превод тя може да се нарече активно седене и представлява набор от специализирани, много лесни и леки упражнения и техники, които могат да се изпълняват на стола, в удобно време, и не са трудни за изпълнение.
Целта на упражненията е да балансираме физическото и емоционално тяло, да постигнем оптимално здраве и да живеем щастлив, балансиран и пълноценен живот. Система набира популярност у нас. И по този повод, в предаването "Вкусен следобед" разговаряме с Константин Ковачев.

НАЧАЛОТО

"Тъй като хората страдат вече от наистина много проблеми, както емоционални, така и психически, и аз много съм помагал директно с всичко, което знам, и от кинезитерапията, и от приложната кинезиология, но тъй като проблемите се повтарят непрекъснато, аз реших да направя комплекс от упражнения, които да повлияват всички тези проблеми. И хората сами да се научат как да се справят с техните проблеми, без да имат нужда специално от терапевт".

"Когато започнах да изучавам приложната кинезиология, аз реално страдах от болки в раменете, болка в кръста, по хода на ишиасния нерв, наистина чести проблеми, които при доста хора се получават. С нея си обясних тези многогодишни болки от къде идват - аз си мислех, че са дископатии, от някакви вече сериозни травми на раменния пояс, а се оказа съвсем различно нещо. Оказа се, че имам проблем с дебелото черво, спазми, които се получават от непоносимости към определени храни. Стомахът ми също реагираше. Имах намалена стомашна киселина, която не обработва достатъчно добре храните, впоследствие това дразнеше и червата".

НАЙ-ИНТЕРЕСНА Е ВЗАИМОВРЪЗКАТА МЕЖДУ БЛУЖДАЕЩИЯ НЕРВ И ВЪТРЕШНИТЕ НИ ОРГАНИ

"От емоциите страх и яд, които ги изпитваме най-често, ние можем да направим спазъм на блуждаещия нерв. След което ние получаваме едни лъжливи сигнали, към вегетативната нервна система, тоест получаваме един стрес на вегетативната нервна система, който вече абсолютно е нон стоп. Тоест нон стоп всичките ни вътрешни органи са в стрес, когато имаме изживени такива пикове на страх и яд. Дори един такъв пик, дори преди месеци, може да държи спазъм на този блуждаещ нерв, много продължително време, ако не правим някакви упражнения и движения да го раздвижим. Съответно може да стои и с години".

"Болките в лопатката и под лопатката могат да са свързани с проблеми в сърцето. И болките в гърба, естествено, по средната линия".

Обратно - болките в гърба да провокират болки в сърцето.

"Ако спазъмът е в областта на гръдната кост, могат да получите фалшиви сигнали - тези прескачания на сърцето, бодежи. Това може да го решим буквално за секунди..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, шеф готвач Пеньо Иванов ще ни каже как приготвя пиле салтимбока или пилешко печено със салвия и панирани домати . След това Билге Мехмед разговаря с Людмила Данова - учителката поет, която твори в кратката поетична форма апев, което прилича на японското хайку, но си е българско.  Очакват Ви и други..

публикувано на 14.04.24 в 17:22
Трифон Ламбов

Читалището в Тополовград става на 130 години

Сто и тридесет години ще честват в Тополовград от създаването на читалището си „Св. Св. Кирил и Методий 1894“ през месец май. Годината е избрана неслучайно. „ Първите източници за читалището в Тополовград ги черпим от една публикация в сливенски вестник от 1894 г., в която се казва, че в Каваклий, старото име на Тополовград, има богато..

публикувано на 12.04.24 в 20:00
Харман кая

Харман кая и Асара - бижутата от миналото "проговарят" в бъдещето?

Един от най-загадъчните археологически  обекти в Източните Родопи – Харман кая край Биволяне, както и един от най-непознатите – Асара край Татул, бяха заснети с помощта на лидар. Уредът използва лазерни лъчи, за да сканира терена и да позволи да се генерират два вида изображения – дигитални модели на повърхността и на терена. Технологията се..

обновено на 12.04.24 в 16:08

В Крумовград изхвърлят опасни отпадъци в Мобилен пункт

Започва вторият етап на пролетното почистване в Крумовград, насочено към междублоковите пространства, зоните за разходка и местата, които ежедневно се посещават от хората. Общината ще осигури автомобили за извозване на всички отпадъци . На 16 април ще се проведе и акция на предаване на опасни стоки от бита в Мобилен пункт, който ще бъде..

публикувано на 10.04.24 в 17:11

От Глухар до Истанбул и обратно

 Айля от 17 години е омъжена в  икономическият, културен и исторически център на Турция - над 15-милионният Истанбул. При първа възможност обаче,  тя стяга куфарите за да се прибере в родното село. Родена е и е израснала в намиращото се на 5 километра от Кърджали село Глухар. Тук са родителите й, роднините и приятелите. И в турският мегаполис има..

публикувано на 10.04.24 в 13:30