Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пепа Петрова: Образованието и културата на един народ поддържат силата му

Снимка: снимка: Фейсбук

24 май е празник на българската идентичност, на националния дух и съзнание, където и да се намира човек по света. Нашите сънародници в чужбина знаят това най-добре и може би затова с плам, вдъхновение и самоотверженост българските неделни училища по света работят, за да запалят и запазят искрата на българщината и в децата. Едно от тези училища е "Капитан Петко войвода" в италианския град Перуджа. 
Отделяме много внимание на празника 24 май. Отбелязваме го от разстояние, защото нашите неделни училища обединяват деца, които идват от много километри. Не можем да се съберем в самия ден. Губи се силата, губи се "аромата" на празника, когато е виртуален, но е важно да се отбелязва, да не се пропуска и на всеки му трепва сърцето, макар и от разстояние, разказа в ефира на Радио Кърджали  Пепа Петрова, учител в неделното училище в Перуджа. Тя е категорична, че мисията на училището, а и на всички училища по целия свят, е не само да научат децата на българския език, на историята и географията на родния край, но и да служат като звено за създаване на българска общност, за да се предават традициите, обичаите, да се слуша българска музика, да се поддържа българския дух.
Училището в Перуджа е младо, кара едва втората си година като самостоятелна структура. В началото са започнали да го посещават 17 деца, сега броят им е нараснал на 30. Всички вече съжаляват, че учебната година е в края си, усмихва се Пепа Петрова.
Тя е благодарна на родителите, които се лишават от почивен ден, за да водят децата на българско училище и държат децата им да знаят българския език. Ако не са родителите, нашите училища не биха съществували, смята Пепа Петрова. Пожеланието й е да се грижим нашият език да се движи напред във вековете. Да не забравяме, че образованието, културата на един народ поддържат неговото развитие, силата на народа, авторитета му сред другите народи. И припомни, че нашата азбука е единствената, която има свой празник и единствената в Европейския съюз, освен гръцката, която е различна.
Трябва да помним и че двамата братя Кирил и Методий са обявени за светии-защитници, за патрони на Европа още от 1980 г. от папа Йоан Павел Втори. Тяхната работа е виден принос за формирането на общите християнски корени на Европа и е една от отправните точки, за да се възстанови единството на континента. Това са неща, които трябва да се напомнят на българите в България и чужбина, за да носим с достойнство нашия плам в сърцето, защото имаме право да се гордеем, казва Пепа Петрова.

Цялото интервю на Станислава Георгиева с Пепа Петрова може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
 Десислава Лазарова

"Градски приказки" снима филм за кукерите от Ивайловград

Къде летуват кукерите? В търсене на отговор на този въпрос Десислава Лазарова и Ева Димитрова от ютуб канала "Градски приказки" започват да снимат филм за кукерите от Ивайловград.  Двете дами тръгват по следите на кукерите от Ивайловград още от януари, по време на празника Сурва в Перник.  Идеята е на Десислава и е стара, отпреди 5-6 години, но..

обновено на 27.03.24 в 21:03
д-р Диана Вълчева

Д-р Вълчева: Туберкулозата е лечима, но профилактиката ѝ е изключително важна

Леко увеличение в заболеваемостта от туберкулоза сочат данните за първите три месеца на тази година в сравнение със същия период на миналата. От януари досега новорегистрираните с това заболяване са 8 души, като четиримата са от едно семейство. Сред тях са 17-годишна майка и едногодишното ѝ бебе. В началото на миналата година новите случаи са били..

публикувано на 27.03.24 в 15:14
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Навършват се 111 години от Одринската епопея, почитаме българските бойци и тракийските бежанци

На 26 март се отбелязват 111 години от битката при Одрин, щурма на българската армия и падането на смятаната за непревземаема Одринска крепост. Едновременно с това честваме и Деня на Тракия. На тази дата си спомняме за героизма на българските воини, загинали през Балканските войни (1912-1913 г.), както и за страданията на хилядите тракийски..

публикувано на 26.03.24 в 18:26
Димитър Неделчев

Димитър Неделчев: Бивши кукери няма

Бивши кукери няма, това ти е в кръвта. Запалиш ли се един път и няма отказване, категоричен е Димитър Неделчев. Той е кукер и син на основателя на кукерската групо в кв. "Лъджа" в Ивайловград Иван Неделчев. Тя е създадена през 1980 г., тогава е и първото ѝ участие на фестивала в Перник. Там иваловградчани печелят наградата на журито за автентично..

публикувано на 26.03.24 в 16:23
Красимир Премянов

България чества подвига на тракийци

Денят на Тракия ще бъде отбелязан в цялата страна на 26 март с поклонение пред паметниците, свързани със съдбата на тракийци, включително и паметниците на Кап. Петко Войвода, като патрон на нашата организация, каза пред Радио Кърджали Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България. Навсякъде тракийските дружества са..

публикувано на 26.03.24 в 08:55
Владимир Колев

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища,..

публикувано на 22.03.24 в 17:14
Неделино

Регионалният съвет за развитие решава за спа, туристически и фестивален център в Неделино

Повече за концепцията за интегрирани териториални инвестиции от област Смолян и то в частта, касаеща община Неделино можем да чуем в интервюто на Радка Петкова с кмета на Неделино Боян Кехайов.

публикувано на 20.03.24 в 14:27