Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Димов: Рано е да се ваксинират децата срещу COVID-19

Д-р Димитър Димов не препоръчва все още ваксинирането на деца срещу COVID-19
Снимка: Личен архив


Не трябва да се избързва с имунизацията на децата срещу COVID_19. Това е личното мнение на един от най-опитните педиатри в Кърджали, а и в страната, д-р Димитър Димов. Според него трябва да се изчака, защото засега децата не боледуват често и тежко от тази инфекция. Добре е да се прецени риска от провеждането на имунизация, да се остави време всички ваксини,които са различен тип, да се апробират при възрастните, да се прецени коя има най-малко рискове и коя е най-подходяща, ако настъпи ситуация, налагаща имунизацията на детското население, съветва педиатърът.

„Още е много рано, за да говорим за някакви резултати по отношение на проучвания, правени при деца, прекарали ковидинфекцията. Ние в отделението в Кърджали имаме много скромен опит. Не повече от десетина деца минаха през този сезон с доказана ковидинфекция, на която протичането много не се отличаваше от обикновените пневмонии, които сме имали в предишни години. Не сме имали някакви тежки случаи. Всички деца оздравяха без някакви трайни последствия. На базата на този малък брой деца, не могат да се правят някакви конкретни изводи, каза за Радио Кърджали д-р Димов. Децата са много по-малко засегнати от възрастните и ако боледуват, то е много по-леко. Ще е необходимо известно време, за да се види дали тези, които са боледували ще имат някакви късни последствия от самата прекарана инфекция, каза педиатърът.

Все още се трупа научен материалот изследвания и на възрасти, и на деца, който тепърва ще бъде обобщаван и ще се правят изводи. „Разбира се, при възрастните, предвид ситуацията, която беше с високия леталитет, тежките форми на инфекцията, тежкото прекарване на самата болест, се наложи една екстрена имунизация с цел да се спасят човешки животи. Но сега имаме едно забавяне на темповете на инфекцията и надявам се, това ще даде някаква глътка въздух и време на учените да осмислят това, което се е случило досега. А и трябва да получим някакъв материал, относно това доколко имунизацията оказва някакво влияние на разпространението на инфекцията и съответно боледуването – дали предотвратява заразяването или пък води до по-леко преболедуване на самата инфекция“, коментира специалистът. Според него все още няма изнесени научни материали, които да позволяват да се дадат препоръкидоколко правомерно ще бъде имунизирането на децата. „Има все още много неизвестни. Аз мисля, че все пак би трябвало да се поизчака, при децата особено, защото имаме тази възможност. Те не боледуват често от тази инфекция, не боледуват тежко. Така че, добре е да се осмисли всичко, да се прецени риска от провеждането на имунизация. Все пак ще има възможност всички тези ваксини, които не са еднакви, те са различен тип ваксини, да се апробират при възрастните, да се прецени кое има най-малко рискове и кое е най-подходящо, ако нещата наложат имунизацията на детското население. Моето лично мнение е, че там не следва да се избързва с имунизацията“, категоричен е д-р Димов. Той изрази надежда вирусът да не мутира така, че да започне да засяга и децата. „На този етап мисля, че трябва да не се бърза с имунизацията при децата“, подчерта той.

Не е доказано, че децата се водят преносители на заболяването. „Трябва да кажа, че на доста голям брой от децата, които в отделението бяха хоспитализирани с инфекция на дихателните пътища, се направиха PCR тестове, бързи антигенни тестове, дори на деца в семействата, на които има доказано болни с ковид и при същите тези деца не се установиха данни за ковидинфектираност. Тоест, да се говори, че децата са преносители на инфекцията, но самите те не боледуват, аз мисля, че това не е сериозно“, е мнението на опитния педиатър.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петролът поскъпна за кратко след израелската въздушна атака по Иран

Петролът поскъпна, но само за кратко, с близо 3% след първоначални информации за израелски атака с ракети по цели в Иран като ответен удар на иранската въздушна атака по Израел през миналия уикенд. Последва обаче париране на голяма част от първоначалното рязко поскъпване на "черното злато", след като се появиха информации, че не е..

публикувано на 19.04.24 в 11:05
Васил Анастасовски, яз. Студен кладенец

Фондация организира поход около язовир "Студен кладенец"

Фондация „По-диви Родопи“ организира на 21 април- неделя, еднодневен преход с наблюдение на диви животни в района на язовир "Студен кладенец".  Разходката стартира в 10:00 часа. Събитието е във връзка с Международния ден на Земята, който се отбелязва на 22 април. Организаторите ще разкажат повече и за всички дейности за защитата на природата...

публикувано на 17.04.24 в 15:58

Открит урок по конституция изнесе Цвета Караянчева в Кърджали

Пред пълна зала с ученици и преподаватели, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева изнесе открит урок по конституция. Поводът бе 145 години от приемането на Търновската конституция , а бедеда се състоя в Рагионалния исторически музей в Кърджали.  Присъстващите научиха интересни факти, свързани с Учредителното събрание във Велико..

публикувано на 16.04.24 в 17:38
рокери мотори

Празниците на Харманли започват с "Магията на хляба"

Празниците на Харманли започват с изложба "Магията на хляба". Това се съобщава на сайта на общината, където е качена и програмата за Деня на града - 2 май.  Афишът предвижда изложби, творчески вечери, прожекция на филм и среща със снимачния екип. Мотористи от местния клуб "Чакалите" ще изнесат шоу, както и ще направят почетна обиколка на града на 27..

публикувано на 15.04.24 в 17:21

Втори фермерски фестивал в рамките на една година ще има в Момчилград

Второто издание ще има фермерският фестивал в Момчилград. Той ще се проведе на 25 и на 26 май. Организатори са община Момчилград и сдружението на "Обединени български животновъди" с подкрепата на Министерство на земеделието. През пролетта на миналата година за първи път беше проведен фармфест "Момчилград". В подножието на лесопарк "Момчил юнак"..

публикувано на 15.04.24 в 17:19

Почти 100 души загинаха в катастрофи от януари досега

97 души са загинали при пътни инциденти у нас от началото на годината. От Асоциацията на пострадалите при катастрофи съобщиха, че една от основните причини за пътните проблеми е в множеството неизправни автомобили, които се движат по пътищата. Новите правила, които действат от края на месец август миналата година с конфискуването на автомобили, когато..

публикувано на 14.04.24 в 09:21

Община Свиленград работи по нов модел за управление на отпадъците

В община Свиленград се работи по нов модел за управление на отпадъците. Работи се по проект "Въвеждане на добра практика по пътя към нулеви отпадъци", който е финансиран по оперативна програма "Околна среда". "Целта беше в определени пилотни райони да започнем да измерваме количеството отпадък от различните потребители и да направим..

публикувано на 12.04.24 в 11:43