Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 51-ви път Персеидите събират ученици, студенти и астрономи на Белите брези

От 2 до 17 август на Белите брези за 51 път ще се проведе лятната школа по астрономия. За пореден път под небето на Брезите ще се съберат ученици, студенти, любители и професионални астрономи от различни български градове, училища и университети. Тази година и времето е с лагерниците, тъй като на 8 август е новолуние и ще е идеално за наблюдение на метеорния поток Персеиди и на звездите от нощното небе. 
Темата на школата винаги е била метеорният поток Персеиди и метеорни наблюдения. Но с натрупването на опит, с натрупването на наблюдателна техника, спектърът от задачи, които се правят на Белите брези, е много широк. С визуалните наблюдения се започва в началото, а след това, когато участниците пораснат  в буквалния и преносния смисъл на думата, те започват да работят с апаратура, програмни продукти, които дават възможност за обработка на изображения, тогава участниците получават много по-широк обхват от познания. А и техниката, с която работят, е скъпа и не е достъпна нито за училище, нито дори и за университетски лаборатории. Това каза за Радио Кърджали Агоп Узунбохосян, директор на Астрономическата обсерватория в Кърджали и организатор на Лагер школата. 
Участници в тазгодишното издание на школата са 50 ученици и студенти от София, Плевен, Русе, Силистра, Варна, Кърджали, Крумовград. За първи път има участие от Гоце Делчев. Интерес са проявили и от Израел, но заради по-късно направените контакти и усложнената епидемиологична обстановка, са отложили пристигането си в България за следващата година.
Теорията и практиката на Белите брези вървят ръка за ръка, без да си пречат и без да натоварват лагерниците, обясни Агоп Узунбохосян. Лекциите не винаги са свързани с наблюдателната програма, но винаги са подбирани така, че да са атрактивни. Тази година с интерес се очаква лекцията "Грешка, голяма грешка, статистика" на проф. Илиян Илиев, който е работил в обсерваторията в Кърджали. Тя ще бъде придружена и със семинарни занятия от Александра Георгиева, която е подготвила занимателни игри по теория на вероятностите. Друга очаквана лекция, посветена на гравитацията, ще я изнесе Георги Граховски от Университета в Лийдс. Редовен посетител и участник е и кърджалиецът Валентин Димитров, който работи в централата на Европейската южна обсерватория. Третата лекция, която искам да визирам, е на наш студент в Кеймбридж, който сега ще бъде във втори курс. За съжаление, не може да дойде поради технически причини и лекцията ще е онлайн, но е пример как се спазва принципа, на който живее толкова години школата по астрономия - това е принципа на Хаджигенчовото училище. Много хора се шегуват с мен, като кажа това, но е факт - по-големите и по-опитните обучават по-малките, каза Агоп Узунбохосян.  
Според него метеорните потоци, включително и Персеидите, могат да поднесат изненада, нищо, че са добре изучени. Една от големите ползи на школата е, че наблюденията отиват в Международната метеорна организация, която събира данни почти от целия свят и проследява 24-часовата активност на този поток.
Що се отнася до предизвикателствата на астрономическата наука в днешния ден, Агоп Узунбохосян открои някои. Едно от предизвикателствата е да се направи заместител на Хъбъл спейс телескопа. Той вече е готов - Джеймс Уеб. Предстои да бъде изстрелян извън пределите на земната атмосфера. Надеждата е чрез него ние, хората, да придобием представа как е еволюирала Вселената в последните 13 млрд. години. Друго предизвикателство е изучаването на планетите в Слънчевата система с оглед на това да знаем какви са условията върху тях и някои техни спътници. Има едно предизвикателство, което някой може да сметне, че е малко несериозно - от 62-ра - трета ние постоянно търсим във Вселената извънземни. За съжаление, Вселената мълчи. Което е парадокс. Огромна е Вселената, огромен е броят на звездите, огромен е броят на планетите, открити извън Слънчевата система - те са вече около 4000. И въпреки това - тишина, коментира Агоп Узунбохосян. 
Той е категоричен, че астрономията има привилегията да бъде представена популярно, за разлика от много други науки. Пожеланието му към хората: Нека всеки любознателен човек да направи минимално усилие и да погледне в Космоса. Няма да остане разочарован.

Целият разговор на Станислава Георгиева с Агоп Узунбохосян може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25

В Момчилград направиха първите номинации за кандидат-депутати на ДПС

Започнаха разширените заседания на ДПС по общини, на които се правят номинации за кандидати за народни представители за листата на Движението в 9-ти Многомандатен район Кърджали за извънредните парламентарни избори на 9 юни. След Момчилград, където заседаваха във вторник, 16 април, днес (сряда, 17 април) се събират партийният актив,..

публикувано на 17.04.24 в 11:57

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

Наблюдава се  завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона  - тютюна. Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация , в две  писма от НАТ  настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване  на тютюнопроизводителите в регистъра . През..

публикувано на 16.04.24 в 11:33
Цвета Караянчева

Караянчева: До края на месеца ще са ясни кандидатите за депутати на ГЕРБ

 “Тревожно е това, което наблюдаваме с хора, които изпълняват висши държавни длъжности и тяхното поведение е много неприятно. Очакваме компетентните органи да се произнесат.” Като динамична, интересна и тревожна определи ситуацията в страната в момента областният лидер на ГЕРБ Кърджали Цвета Караянчева. Според нея предсрочните парламентарни избори са..

публикувано на 11.04.24 в 15:33