Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 гробници и над 100 монети са новите открития на "Перперикон 2021"

3
Археологическо лято "Перперикон 2021"
Снимка: Радио Кърджали


Археологическото лято "Перперикон 2021" продължава с пълна сила. В момента, екипът на проф. Николй Овчаров обработва сектрор на Изток от откриата преди две години епископска резиденция. 
60 души до края на септември работят по специалната програма за археологични разкопки на предишното правителство с която се финансират 6 обекта в страната. Два от тях са в Кърджалийско, а именно Вишеград, което вече приключи и Перперикон. До момента са разкрити западно от най-голямата раннохристиянска църква, открита в Родопите, въобще, преди пет години, трикорабната базилика, за която разбрахме, че тя е на един голям площад, построена през V-VI век. Проф. Овчаров припомни за откритата голяма южна тераса, близо до откритата от него епископска резиденция: 

"Миналата година открихме 3 сгради от този комплекс- една голяма жилищна на няколко етажа, друга по-малка, която е с неизвестно предназначение и ротондата, която смятам, че е била гробница на някои от най-изявените епископи на Епископия за която предполагаме, че е носила името Родопи през VI-VII век и e обхващала цялата планина. Сега работим на Изток от този сектор. И са излезли 5 гробници. Имахме в началото две отворени гробници, разграбени още в древността, на които се вижда структурата - изсечени в скалите, отгоре с покривни плочи. А сега в момента излязоха три неразграбени гробници, които предстои да бъдат отворени, може би утре на по-хладно. Гробниците са от V-VI век. Все пак, това не е такъв редовен некропол, какъвто има от по-късно време със стотици гробове, тука са може би 5-7. Все още не знам още колко ще бъдат, но в тях са погребани очевидно изявени хора, най-вероятно духовници". 

Археологическо лято

Докато обработва сектора в който се намират петте гробници, екипът на проф. Овчаров се е натъкнал на изключително много находки. Сред тях са и над 100 монети, но една е с изключителн историческо значение:
"Ние имаме други монети от Реметалк, но тази е много рядка. На нея той изобразен със съпругата си Питодорис и със сина си Котис. Защо обаче е толкова важна. Защото фиксира един много важен момент, а именно последните години на тракийските царства". 
Той обясни, че именно при Реметалк I се случва много важно събитие, описано от римските автори - пазеният от народа на бесите храм на Дионис е даден на одрисите, след като с римска помощ тракийският цар навлиза в Родопите и побеждава вожда на бесите Вологез. "Ето тази монета фиксира този момент, както и другите монети.", каза още проф. Овчаров. На монетата са изобразени Реметалк I със съпругата му Питодорис и сина му Котис. 
Проф. Николай Овчаров
Разкопките на Перперикон ще продължат до края на септември, припомни проф. Овчаров, който каза още какво предстои да се случи: 

"Вървят проектите за Перперикон. Големият проект за близо 8 милиона лева преди няколко дни уточнихме подробностите. Само ще припомня, че по него ние трябва да завършим тотално реставрацията на сградите в акропола на Перперикон и базиликата ще бъде вдигната на места до 1,50-2 м. с оригиналните камъни, ще бъдат вдигнати и колоните, и въобще вече ще има един такъв вид в който хората ще видят, че е една прекрасна църква.  Завършва се работата и по посетителския център. Той ще е готов в края на годината.  А в средата на август чакаме да излезе от печат този огромен труд „Перперикон“ Том 1-ви – „Акрополът на Перперикон“. Това е 15 16-годишна работа на акропола, грандиозна книга, която показва целият блясък на античния и средновековен град Перперикон". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, шеф готвач Пеньо Иванов ще ни каже как приготвя пиле салтимбока или пилешко печено със салвия и панирани домати . След това Билге Мехмед разговаря с Людмила Данова - учителката поет, която твори в кратката поетична форма апев, което прилича на японското хайку, но си е българско.  Очакват Ви и други..

публикувано на 14.04.24 в 17:22