Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственото в Европа находище на орбикуларен яспис е край Момчилград

5
Снимка: личен архив Никос Дафнис

Единственото в Европа находище на орбикуларен яспис се намира в Източните Родопи, в района на Момчилград. То е едва третото в света на този камък. Другите две са на остров Мадагаскар, където камъкът носи името Оушън Джаспер, и в Индонезия, където е наречен Ривър Джаспер. Българският яспис носи името Орбикулар Арда Джаспер ТМ. Той е открит от Николаос Дафнис или Никос, както предпочита да го наричат, и съпругата му Асимина Склари през 2017 година по време на разходка в планината. Двамата са гърци, но живеят от десетина години в Кърджали. 
Когато Никос и Асимина попадат на ясписа, се почувствали като откриватели. А когато разбират, че находището е единственото в Европа и в целия свят има само още две, ги залива вълна на гордост щастие и радост. Неслучайно и с удоволствие го кръщават с името на река Арда. 
Намерихме го не само за нас, но и за цяла България, за цяла Европа, за целия свят. Не само за мен или за моята жена. За цяла България. Защото ние живеем тука и съм като българите, тук е нашата къща, казва Никос с категоричност. 
Никос и Асимина се свързват и с Музея "Земята и хората", на който даряват три отломъка от ясписа. Получават сертификат за дарението от институцията. Никос разказва, че специалисти-геолози, преподаватели в Минно-геоложкия университет, в други висши училища, хора, които се занимават с минералогия, знаят за ясписа, открит от него и съпругата му, но няма да каже къде е находището. Вече се е сблъскал и с човешката завист. Много хора, които обичат камъните, казват: Защо Никос?, Никос не е българин, Никос е грък. Аз искам да съм първи, не Никос, спомня си мъжът.
Въпреки горчивината, Никос и Асимина продължават да се чувстват като у дома си в България. Планината им дава свобода и смисъл, живеят в разбирателство и с удоволствие.
Орбикуларен яспис е красив декоративен камък, разновидност на яспис, който съдържа или е изграден от малки, различно оцветени топчета, споени от халцедони, кварц. За първи път видят е описан през 1927 г. на остров Мадагаскар, а след това находището там остава в неизвестност над 60 години. Камъкът се среща изключително рядко в света и се образува при строго определени условия, разказва в интервю за Радио Кърджали главния уредник на Националния музей "Земята и хората" Живка Янакиева. Именно тя е първият човек, на когото Никос и Асимина показват откритието си. 
Първата ми среща с Никос и Асимина е година преди да ме потърсят за ясписа, спомня си Живка Янакиева.Изненадаха ме изключително приятно, когато донесоха в музея "Земята и хората" един ахат, доста голям - над 40 см, в който шарките бяха бяло, зелено и червено. И казаха - ние сме гърци, но смятаме, че мястото на този камък, в който  е вградено българското знаме, е в музея. , разказва Живка Янакиева. Година след това те й показват открития от тях орбикуларен яспис. В началото не повярвала, че камъкът е намерен в България. Дори ги попитала сигурни ли са, че е български. По-късно, след като й показали снимки на находището и дали подробности, и тя, и специалистите от музея са завладени от откривателския и изследователския дух на Никос и Асимина.
Живка Янакиева е специалист с дългогодишен опит в минералогията, знае почти всичко за тях, тя е първият служител на Музея "Земята и хората" и откривател на много неизвестни за науката минерали. Говори с уважение към дарителите на музея и държи да спомене имената на Здравко Стефанов, Елисавета Андонова, Христо Попхристов, Юлия Стайкова, който след находката на Никос и Асимина са установили, че имат в колекциите си подобни орбикуларни ясписи и са дарили част от тях на музея.
Живка Янакиева говори и с плам за скритите богатства на България и потвърждава, че минералите са каменните цветя на природата, а Източните Родопи са райската каменна градина на страната ни. Не пропуска да отбележи, че земните недра в родопската планина крият не само декоративни камъни, но и много полезни скали и минерали, като зеолитите, най-голямото находище на които е край Кърджали, оловно-цинковите руди, много полезните, но често пренебрегвани глини. От всички известни 5500 минерални вида в света, в България са открити над 700, а това е огромно разнообразие, казва Живка Янакиева

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. По темата работи Станислава Георгиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премянов: Хубаво ще е синът на отец Чъкърък да го наследи в храма и продължи делото на дядо си и баща си

Отец Александър Чъкърък е фигура – символ на българщината, на приятелството, на грижата за традициите на българското православие и църква. Затова централното ръководство на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) взе решение за издигане на паметник на Дядо Чъкърък в двора на църквата „Св. Георги“ в Одрин, където служи дълги години. Това..

публикувано на 16.03.24 в 22:42

Никола Каравасилев: Талантите, също като болестите, трябва да се откриват навреме

Астрофизикът Никола Каравасилев е треньор на отбора, който представя България на международни олимпиади по астрономия и астрофизика. На последната олимпиада по астрономия в Китай в края на миналата година възпитаниците му  Мартин Недев, Елена Йорданова, Красимир Станков и кърджалиецът Атанас Митрев, спечелиха осем медала. Никола Каравасилев е..

публикувано на 12.03.24 в 14:59

Развитието на Кърджали е ресорът на Ерол Мюмюн в ЦОБ на ДПС

В никакъв случай не е отстъпление липсата на кърджалийски представител сред заместник-председателите на ДПС, след като предишният кмет на Кърджали и зам.-председател на Движението Хасан Азис не попадна в новото ръководство на партията.  В това е категоричен областният лидер Ресми Мурад.  Той припомни, че в Централното оперативно бюро (ЦОБ) е избран..

публикувано на 11.03.24 в 15:22

Семействата на поп и мюфтия заговяха заедно

Заговяването и при християни, и при мюсюлмани тази година съвпадна. На 18 март започват 40 дневните пости, с които християнския свят ще се подготви за посрещане на възкресението на Спасителя Исус Христос. Седмица преди Великденския пост, тази година това е 10 март , са Местни заговезни. Също на 10 март започна и свещения за мюсюлманите..

публикувано на 11.03.24 в 11:56

Около 100 красиви „копринени дървета“ засаждат в центъра на Кърджали

Между 50 и 100 дръвчета ще бъдат засадени тази неделя, 10 март, по протежение на централният булевард "България" в Кърджали. Дръвчетата ще са от рода Албиция, известна също и като „копринено дърво“. Албицията със своите нежни, двойноперести листа и особено хубави, мъхести розови цветове е много красиво алейно и паркова дърво ...

публикувано на 08.03.24 в 08:29
Владимир Йончев

Владо Йончев: Ротацията е тест за политическото майсторство на основните лидери

Големият залог за това дали ще се случи ротацията е дългосрочната власт – от една страна това са регулаторите, от друга – каква точно е коалицията, защото някак си в тези девет месеца ДПС се оказа в управляващата некоалиция. Това коментира пред Радио Кърджали Владимир Йончев, наблюдател, анализатор, журналист от информационния сайт Офнюз...

публикувано на 07.03.24 в 15:39

Ученици от Кърджали спечелиха златото в дебати на английски език

Фондация „БЕСТ“ за България за пореден път събра на пролетен турнир най-добрите дебатьори и оратори от цялата страна.  Възпитаниците на ЕГ „Христо Ботев“, под компетентното наставничество на Лора Мелой - помощник учител от Фулбрайт, участваха в три категории - „Дебати“, „Оратория“ и „Проза“, като се конкурираха с още 305 ученици от 25 училища, съобщиха..

публикувано на 05.03.24 в 12:07