Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственото в Европа находище на орбикуларен яспис е край Момчилград

5
Снимка: личен архив Никос Дафнис

Единственото в Европа находище на орбикуларен яспис се намира в Източните Родопи, в района на Момчилград. То е едва третото в света на този камък. Другите две са на остров Мадагаскар, където камъкът носи името Оушън Джаспер, и в Индонезия, където е наречен Ривър Джаспер. Българският яспис носи името Орбикулар Арда Джаспер ТМ. Той е открит от Николаос Дафнис или Никос, както предпочита да го наричат, и съпругата му Асимина Склари през 2017 година по време на разходка в планината. Двамата са гърци, но живеят от десетина години в Кърджали. 
Когато Никос и Асимина попадат на ясписа, се почувствали като откриватели. А когато разбират, че находището е единственото в Европа и в целия свят има само още две, ги залива вълна на гордост щастие и радост. Неслучайно и с удоволствие го кръщават с името на река Арда. 
Намерихме го не само за нас, но и за цяла България, за цяла Европа, за целия свят. Не само за мен или за моята жена. За цяла България. Защото ние живеем тука и съм като българите, тук е нашата къща, казва Никос с категоричност. 
Никос и Асимина се свързват и с Музея "Земята и хората", на който даряват три отломъка от ясписа. Получават сертификат за дарението от институцията. Никос разказва, че специалисти-геолози, преподаватели в Минно-геоложкия университет, в други висши училища, хора, които се занимават с минералогия, знаят за ясписа, открит от него и съпругата му, но няма да каже къде е находището. Вече се е сблъскал и с човешката завист. Много хора, които обичат камъните, казват: Защо Никос?, Никос не е българин, Никос е грък. Аз искам да съм първи, не Никос, спомня си мъжът.
Въпреки горчивината, Никос и Асимина продължават да се чувстват като у дома си в България. Планината им дава свобода и смисъл, живеят в разбирателство и с удоволствие.
Орбикуларен яспис е красив декоративен камък, разновидност на яспис, който съдържа или е изграден от малки, различно оцветени топчета, споени от халцедони, кварц. За първи път видят е описан през 1927 г. на остров Мадагаскар, а след това находището там остава в неизвестност над 60 години. Камъкът се среща изключително рядко в света и се образува при строго определени условия, разказва в интервю за Радио Кърджали главния уредник на Националния музей "Земята и хората" Живка Янакиева. Именно тя е първият човек, на когото Никос и Асимина показват откритието си. 
Първата ми среща с Никос и Асимина е година преди да ме потърсят за ясписа, спомня си Живка Янакиева.Изненадаха ме изключително приятно, когато донесоха в музея "Земята и хората" един ахат, доста голям - над 40 см, в който шарките бяха бяло, зелено и червено. И казаха - ние сме гърци, но смятаме, че мястото на този камък, в който  е вградено българското знаме, е в музея. , разказва Живка Янакиева. Година след това те й показват открития от тях орбикуларен яспис. В началото не повярвала, че камъкът е намерен в България. Дори ги попитала сигурни ли са, че е български. По-късно, след като й показали снимки на находището и дали подробности, и тя, и специалистите от музея са завладени от откривателския и изследователския дух на Никос и Асимина.
Живка Янакиева е специалист с дългогодишен опит в минералогията, знае почти всичко за тях, тя е първият служител на Музея "Земята и хората" и откривател на много неизвестни за науката минерали. Говори с уважение към дарителите на музея и държи да спомене имената на Здравко Стефанов, Елисавета Андонова, Христо Попхристов, Юлия Стайкова, който след находката на Никос и Асимина са установили, че имат в колекциите си подобни орбикуларни ясписи и са дарили част от тях на музея.
Живка Янакиева говори и с плам за скритите богатства на България и потвърждава, че минералите са каменните цветя на природата, а Източните Родопи са райската каменна градина на страната ни. Не пропуска да отбележи, че земните недра в родопската планина крият не само декоративни камъни, но и много полезни скали и минерали, като зеолитите, най-голямото находище на които е край Кърджали, оловно-цинковите руди, много полезните, но често пренебрегвани глини. От всички известни 5500 минерални вида в света, в България са открити над 700, а това е огромно разнообразие, казва Живка Янакиева

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. По темата работи Станислава Георгиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25

В Момчилград направиха първите номинации за кандидат-депутати на ДПС

Започнаха разширените заседания на ДПС по общини, на които се правят номинации за кандидати за народни представители за листата на Движението в 9-ти Многомандатен район Кърджали за извънредните парламентарни избори на 9 юни. След Момчилград, където заседаваха във вторник, 16 април, днес (сряда, 17 април) се събират партийният актив,..

публикувано на 17.04.24 в 11:57

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

Наблюдава се  завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона  - тютюна. Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация , в две  писма от НАТ  настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване  на тютюнопроизводителите в регистъра . През..

публикувано на 16.04.24 в 11:33
Цвета Караянчева

Караянчева: До края на месеца ще са ясни кандидатите за депутати на ГЕРБ

 “Тревожно е това, което наблюдаваме с хора, които изпълняват висши държавни длъжности и тяхното поведение е много неприятно. Очакваме компетентните органи да се произнесат.” Като динамична, интересна и тревожна определи ситуацията в страната в момента областният лидер на ГЕРБ Кърджали Цвета Караянчева. Според нея предсрочните парламентарни избори са..

публикувано на 11.04.24 в 15:33