Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рускинята Тата: Българите са любопитни, но доброжелателни, държат на приятелството

Тата Тарасова
Снимка: Галина Стефанова


Рускинята от Литва Тата Тарасова пее български народни песни, готви зелник, рисува съселяните си и се чувства у дома в ивайловградското село Свирачи.

„В първата ми сутрин в село Свирачи ме събуди звъна от хлопките на кози, които преминаваха под прозореца ми. Почувствах такава топлина, че съм на своето място, като у дома“. Така започва разказа си една от най-новите и сред най-атрактивните и необикновени жители на ивайловградското село Свирачи Тата Тарасова. Художничката описва изключително емоционално първата си среща с кметицата Тянка Пехливанова и с местните хора.

Тата говори български език много разбираемо. Пее вече български народни песни. Научила се е да приготвя емблематичната за селото гозба – зелник. Скоро, когато се обзаведе с фурна, мечтае да приготви от родните си пирожки, истински, руски, и да почерпи гостоприемните си домакини.

Тата е артистичното й име. Рожденото е Татяна. Тя е дъщеря на художник. Пристигнала е преди години в България. Живяла е по морските ни градове. Сега е в село Свирачи и живее, по думите й, „на аванта“ в дом, предоставен й от „един добър човек“. От началото на бежанската вълна от Украйна кани, бягащи от войната хора в къщата. Предлага им помощ – подслон и храна. За сега не са се появили все още желаещи.

Тата е родена в Москва, но познава и руското село. Част от живота й обаче е преминал и в Литва. Там се премества семейството й, което е антисъветски настроено, след разпадането на СССР и отделянето на прибалтийските републики.

„Тука хората са любопитни, аз харесвам това, защото, както ми каза баба Елена – ние говорим, разпитваме, за да знаем с какво можем да помогнем. И наистина е така, защото помагат, много са доброжелателни“, казва за своите домакини Тата.

„Тя не създава никакви проблеми, хората я приеха много добре и даже научава по-бързо от местните песните ни, с такова желание пее. Пее от сърце, от душа“, хвали чужденката кметицата на селото Тянка Пехливанова.

Тата е впечатлена, че в България хората пазят и поддържат традициите си сами, без намесата на институциите. „Защото в Русия това отдавна вече е загубено“, казва тя.

Споделя, че чувства близък нашия манталитет. Установила е и друга българска характерна особеност. „Когато дойдох тук, разбрах какъв е смисъла на заведенията (селската кръчма, б.а.). Това е като сърце. Аз по литовски начин си мислех – Боже, Господи, хората не са богати, защо идват да пият кафето си в заведението? Това нали е все пак малко по-скъпо. Ами, разбрах защо – защото искат да общуват, да са при хората. Това е важно за тях – да видиш другите, да кажеш думичка … Българите много държат на приятелството“, установила е Тата Тарасова.

Целият разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57
Проф. Емил Паскалев

проф. д-р Емил Паскалев: Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната

Бъбречната заболеваемост такава, която е тиха и недоказана е около 12% .  Това обясни проф. д-р Емил Паскалев, ръководител на Нефрологичното дружество в България, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. Честотата на бъбреченото заболяване е  всеки осми-девети човек в страната . То може да протича тихо, а..

публикувано на 15.04.24 в 15:29