Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Ако някой търси заговор, мандатоносителят може да го открие в нежеланието си да носи отговорност

Румен Радев
Снимка: БТА

Амнезията и цинизмът все повече завладяват върховете на българската политика. Това заяви пред журналисти в Пазарджик президентът Румен Радев. Той коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от вчера, когато бившият премиер заяви, че има заговор срещу управляващите. Неговият коментар пък беше породен от решението на Конституционния съд за преизчисляването на изборните резултати като заговор.

"Точно тези, които опорочиха изборите. Техните партии излъчват членовете в избирателни комисии, които надписват протоколи, крият бюлетини, купуват гласове, притискат бизнеси и съблазняват кметове с нашите, държавните пари да гласуват с тях, те атакуват институциите. Това е цинизъм", коментира държавният глава. 

"И когато говорят за заговор и преврат, нека не забравят, че именно те изфабрикуваха сглобката, която промени Конституцията по начин, който доведе до служебно правителство, изцяло контролирано от тях. Оттам стигнахме до едни от най-лошо организираните избори в историята. И сега обвиняват Конституционния съд, който забележете, прие решението си с единодушие, включително и хората, които те изпратиха. Те също гласуваха", каза още Радев. 

По думите на президента, ако някой търси заговор, то мандатоносителят може да го открие в собственото си нежелание да носи отговорност.

Според държавния глава целта на разразилата се ситуация е българският народ да бъде отвратен от изборния процес и хората да избягат от урните, за да може да расте процента на купения и принудителния вот.

"Най-важно е, според мен, че се установи по безспорен начин, че има злоупотреби, манипулации, явно и безобразия в изборния процес. И това беше показано и разкрито и от КС. Така че ние трябва да си направим много сериозен извод какво следва оттук нататък. Трябва партиите да върнат доверието в изборния процес. Трябва наистина да седнат, Народното събрание като законодателен орган, да се обмисли много спокойно и внимателно какви промени ще се направят в изборното законодателство, така че да не стигаме до такива безобразия на каквито бяхме свидетели в последните избори.

 Но, не става въпрос само за технологии. Тя е важна, но там, където членовете на избирателни комисии са некомпетентни или злонамерени, но тя, технологията, не може да предотврати напълно такива ситуации. Важно е да се промени отношението към изборния процес.

Вие си спомняте, че когато имахме 100-процентно машинно гласуване, това бяха най-чистите, неоспорвани, с бързо обявяване на резултатите избори. Но, когато машините не бяха законодателно превърнати в едни скъпоплатени принтери", каза още Радев.

Той призова за сериозни промени в организацията и правилата за провеждане на изборите у нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Джебел празнува на 19 май с мевлид, културна програма, концерт на Галена и дрон шоу

Община Джебел отбелязва своя празник утре, 19 май.  Програмата предвижда мевлид от 8.00 часа в градската централна джамия. Официалното откриване ще е в 11 часа. Очаква се кметът на общината Неджми Али и гости да поднесат приветствия. След това тържествата ще продължат с музикално-културната програма, в която ще участват  децата от Музикално-фолклорна..

публикувано на 18.05.25 в 17:16

Арда и Черно море в директен спор за бронза

Арда (Кърджали) приема Черно море в любопитен мач от XXXV кръг на efbet Лига. Двубоят на "Арена Арда" започва с първия съдийски сигнал на Георги Кабаков в 19:30 часа. Това съобщи спортал.бг Срещата е много важна в битката за бронзовите медали, като при победа на Черно море футболистите на Илиан Илиев ще си гарантират третото място в..

публикувано на 18.05.25 в 17:09

Гръцка федерация срещу преместване на вълци близо до границата с България

Ловната федерация на Македония и Тракия (КОМАТ) в Гърция изрази категорично несъгласие с решението за прехвърляне на вълци от Национален парк Парнита към райони в Северна Гърция, в близост до границата с България. КОМАТ изразява сериозни екологични и практични опасения относно преместването на вълци, посочвайки липсата на достатъчна..

публикувано на 18.05.25 в 12:36

В Европейската нощ на музеите в Кърджали представиха ценни реликви

За първи път в Регионалния исторически музей бяха представени пред обществеността златовезаните епископски одежди, открити при спасителни разкопки в средновековния манастир "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали. Десетки кърджалийци се стекоха в Европейската нощ на музеите, за да използват рядката възможност, тъй като реликвите бяха изложени в рамките само на..

публикувано на 18.05.25 в 10:04

Арда - Черно море пряко по програма "Хоризонт"

Два мача от предпоследния 35-ти кръг, втора фаза, предлага програмата на Първа футболна лига днес. В групата от 5-то до 8-мо място от 17.00 часа, Спартак приема на своя стадион в мач без значение за подреждането тима на Ботев Пловдив. В групата за разпределение на местата от 1-во до 4-то, Арда е домакин на Черно море в мач с начало 19.30 часа. Тази..

публикувано на 18.05.25 в 09:23

Очаква ни слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места в низините, главно в Южна България, ще има намалена видимост. В следобедните часове над планините ще се развие купеста облачност, но само на изолирани места ще превали краткотрайно. Ще духа слаб, в Северна България умерен вятър от запад, вечерта ще се ориентира от югозапад. Минималните..

публикувано на 18.05.25 в 09:21

Шествие в подкрепа на идеята за въвеждане на час по религия се проведе в София

Шествие в подкрепа на идеята за въвеждане в училищата на час по религия се проведе в София. Събитието беше под надслов "Добродетели и религия в училище" и започна с молебен, отслужен от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил в храм-паметника "Св. Александър Невски". Привържениците на задължително обучение по "Добродетели и религия в училище"..

публикувано на 17.05.25 в 18:00