На 19 май (петък) от 19:30 ч. на сцената в зала “България” Симфоничния оркестър на БНР ще изпълни за първи път в света произведението “Тротоарен вихър” под диригентството на неговия автор – Виктор Илиев. В концерта ще вземат участие и Женският хор на БНР с диригент Любомира Александрова. В програмата са включени още “Картини от една изложба” от Модест Мусоргски/Морис Равел и “Сирени” от Клод Дебюси.
Композиторът и диригент Виктор Илиев изучава кларинет в САЩ, както и композиция и дирижиране в Грац и Виена (Австрия). Започва да асистира на британския диригент Ричард Хикокс с Радиосимфоничния оркестър на Виена и подготвя съвременни оперни продукции за фестивала “Steirische Herbst” (Австрия). Виктор Илиев получава престижната награда и стипендия за композиция „Албан Берг” (2001).През периода 2004 - 2006 работи като музикален директор на фестивала “Euroculture en Pays Gentiane” (Франция). От 2008 работи в Германия със своя международен камерен оркестър, дирижирайки концерти с нова музика из цялата страна. Илиев е автор на редица оркестрови и музикално сценични произведения.Той е определян като един от водещите специалисти в сферата на образователните концерти в Германия, целящи популяризирането на съвременната класическа музика сред подрастващото поколение. Той ще се срещне и с децата, участници в образователната програма на БНР, ден преди концерта в зала „България“. По настоящем Виктор Илиев е музикален директор на “Atlas Symphony Orchestra” и гост-диригент на Националната филхармонията в Яш (Румъния).
Шедьовърът на Модест Мусоргски “Картини от една изложба” е написан през 1874, като е замислен като цикъл от десет пиеси за пиано. Композиторът написва произведението по впечатления от картините на своя приятел, архитектът и художник Виктор Хартман.
През 1922 Морис Равелправи оркестрацията на творбата и така тя се превръща в предизвикателство не само за всички пианисти-виртуози, но и за диригентите на симфоничните оркестри от световната сцена. Оркестрацията се е доказала като най-изпълняваната в концертните зали и е записвана многобройни пъти.
Инструменталните цветове, които Равел добавя като тромпетовото соло за началната “Променада”, тъмните тонове на дървените духови инструменти, отредени за пасажите, пиколо и високи струнни инструменти за детските "Пиленца в черупки" насищат багрите и обогатяват цвета на картините.
Клод Дебюси написва оркестровата композиция “Сирени” през 1899. Трите части на произведението също са вдъхновени от поредица от импресионистични картини, озаглавени "Nocturnes" от Джеймс Абот МакНейл Уистлър.Дебюси написва "уводна бележка" за своята творба:
“Заглавието “Сирени” (“Nocturnes”) трябва да бъде интерпретирано както в цялостен, така и по-специално в декоративен смисъл. Така че то не е предназначено да обозначи обичайната форма на думата “ноктюрно”, а по-скоро има за цел да представи всички различни впечатления и специалните ефекти на светлината. "Nuages" прави неизменния аспект на небето и бавното, тържествено движение на облаците, избледнявайки в сиви тонове, леко оцветени в бяло. "Fêtes" ни дава вибриращия танцуващ ритъм на атмосферата с внезапни светкавици. Също така има и епизод на шествието (ослепително, фантастично видение), което преминава през празничната сцена и се слива в него. Но фонът остава устойчиво един и същ: фестивалът със смесването на музиката и светлинния прах, участващи в космическия ритъм. "Сирени" изобразява морето и безбройните му ритми и в момента сред вълните, заслепени от лунната светлина, се чува мистериозната песен на сирените, когато се смеят и предават.”
Билети за концерта могат да бъдат закупени на касата на “Кантус Фирмус” в зала “България”, рекламно-информационния център на БНР (бул. “Драган Цанков” 4), както и в мрежата на ticketsbg.com.
*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА “Проф. Панчо Владигеров” и АМТИИ - Пловдив срещу показана ученическа или студентска карта.
За втора поредна година Българското национално радио и Сдружение „Реформ Юнион Клуб“ имат удоволствието да подарят един специален концерт в чест на Деня на Независимостта на България – една от най-паметните дати в историята ни, на която тридесет години след освобождението си България се появява на европейската карта като вече просперираща и..
След безгрижните летни дни идва времето на нови музикални празници, предизвикателства и изненади, които ще предложи на вярната си публика Симфоничният оркестър на БНР в своя нов творчески сезон. След първия си успешен и вълнуващ сезон 2023/2024, главният диригент Константин Илиевски продължава работата си с още по-голям размах, отдаденост и..
Симфоничният оркестър на БНР ще закрие своя концертен сезон 2023/2024 на 5 юли от 19 часа в зала „България“. В първата част на програмата ще прозвучи Елегия от Пламен Джуров , известния ни диригент, който дълги години ръководеше Камерен ансамбъл „Софийски солисти“. Композиторските пристрастия на проф. Пламен Джуров са насочени..
Уважаема публика, Поради независещи от нас обстоятелства, свързани със здравословното състояние на Маестра Деляна Лазарова, се налага концертът на Симфоничния оркестър на БНР „Летни настроения“, планиран за този петък 21 юни, да бъде отменен. Поради това, премиерното изпълнение в България на Концерта за виола от Добринка Табакова с определените..
Летни и неподправени настроения с подбрана и интригуваща концертна програма ще създадат Радиосимфониците на 21 юни от 19 часа в зала „България” . Заедно с тях на една сцена ще им партнират двама утвърдени музиканти, покоряващи с размах световната сцена – диригентът Деляна Лазарова и виолистът Максим Рисанов . За пореден път..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..