Проф. Цветомир Луканов – хирургът на детски сърца в Хайделберг

БНР Новини
Снимка: личен архив

Още в древността съзнавали колко крехък орган е сърцето, а Омир дори описал над сто вида смъртоносни наранявания, получени в битките. Ала едва в средата на миналия век хирурзите се осмелили по оперативен път да отстранят недъзите му.

Проф. Цветомир Луканов оглавява Клиниката по детска сърдечна хирургия в Хайделберг и се радва на заслужена почит, защото се нарежда сред германските хирурзи с минимални случаи на смъртност и усложнения. Като дете той открива своето призвание и грижливо отглежда мечтата си един ден да оперира, вдъхновявайки се от книгите на писателите лекари. Гимназията в родния Троян, Плевенският медицински университет и Националната кардиологична болница пък ще му дадат основата, върху която само да ошлайфа познанията си при многобройните специализации. Затова и нарича себе си български лекар.

Преди 20 години проф. Цветомир Луканов отива в Хайделберг, за да се занимава с наука в Центъра по ракови заболявания. И оставя там сърцето си: Аз си избрах Хайделберг или той мен, казва лекарят.



Детската сърдечна хирургия е изключително интересна, защото всеки ден се сблъскваме с нови малформации – те са над сто, или с комбинации между тях
– продължава той. – Възрастта на пациентите е имал значение за пионерите преди около половин век, когато възниква сърдечната хирургия. Именно те са правели нещата за първи път и са истинските герои, докато за нас предизвикателството по-скоро е да се справим със заболявания, доскоро смятани за нелечими. Интересно е, че пътят до сърцето е кратък то лежи едва на 2-3 см. под кожата, но на хирургията са били нужни 2500 г., за да го извърви. Затова и нашето поколение е едно от най-щастливите, тъй като вече може да стъпи на постигнатото и да коригира сърдечни малформации дори при новородени.

Хирургът оглавява международен екип и много харесва в лекарите си, че умеят да се радват на чуждите успехи. Всички те поставят на приоритетно място работата с родителите, защото само ако спечелят доверието им, става чудото накрая. Нужно е да проявяваме емпатия, те са от различни социални и религиозни групи и трябва да умеем да слезем или да се качим на тяхното ниво в този разговор, за да бъде лечението успешно, добавя проф. Луканов.

Темата с бежанците много ни вълнува, защото почти всяка седмица имаме дете със странна съдба и тежки пороци, които сме отвикнали да виждаме в Западна Европа – разказва хирургът. – Наскоро оперирахме 12-годишно момиченце от Афганистан с изключително тежък порок. Според мен няма друг такъв случай в света по логиката на медицината детето трябваше да е починало още през първата или втората година от живота си, но ето, че то тръгва с родителите си и пеша минава пътя до Германия. Всички много му се радваме, защото за мен е героизъм това, което са направили родителите. А те твърдят, че са избягали от Афганистан, за да помогнат на детето си. В момента лечението на тези чужденци е сериозен проблем, но не мисля, че има нормален човек, още повече християнин, който да откаже помощ, щом работи в богата държава като Германия. Ние имаме достатъчно здравни каси и те могат да поемат лечението на бежанците. Затова и никой в болницата, дори на шега, не повдига въпроса работят ли те, осигуряват ли се. Просто се опитваме да им помогнем.

До края на годината на български език ще излезе книгата “С ръка на сърцето” на проф. Цветомир Луканов, в която той разказва случаи от практиката си. Пише я заедно с двама германски колеги като опора на родителите в дългите дни и нощи в болницата – за да видят, че е имало и други случаи като на тяхното дете, както и че срещу тях стоят хора, чиято основна цел е да помогнат.

Моето семейство е моята сила, казва лекарят, признавайки, че без съпругата си – също лекар и преподавател в Хайделберг, и двете си деца не би се справил. Бих искал да се знае някой ден, че двама български лекари са работили в Хайделберг и са оставили нещо след себе си, споделя той мечтата си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10