„Включи се и ти – почисти и прочети“, – призовават книжен център „Гринуич“ и ЕКОПАК България, организатори на кампанията „Стара хартия за нова книга“. Инициативата се провежда за 6-и пореден път и тази година ще премине в шест български града. Във всеки град партньори са общината и общинската библиотека, а в София събитието е част от календара на културните събития на Столична община и е под патронажа на кмета Йорданка Фандъкова.
Нашата цел е доколкото можем да обогатим еко-културата на децата, защото вярваме, че колкото по-малки осъзнаят, че е важно да рециклираме, да събираме разделно отпадъците, толкова по-добре, – казва Сиана Колибарова, координатор на кампанията. – И в същото време да насърчим децата да четат. Защото трябва да знаят, че всичко е едно цяло, всичко, което правим, ни изгражда като хора. И ако събираме разделно отпадъците, ако четем книги, това ще ни направи по-добри.
Регламентът на кампанията „Стара хартия за нова книга“ е лесен и ясен: деца, заедно със своя родител или придружител, предават 5 кг стара хартия за рециклиране и в замяна получават нова детска книжка по избор, предоставена от 11 от най-големите издателства в България. Сиана Колибарова уточнява, че колкото и хартия над 5-те килограма да донесе детето, то може да вземе само една книжка по избор. Но при допълнителни 5 и повече кг децата ще получат книжка-подарък – специалното издание на ЕКОПАК България „Грийн тийн“.
Координаторът напомня, че се приема всякаква хартия: Много често ни питат дали може да бъде гланцирана. Може. Може да се донесат вестници, списания, стара хартия от принтери, брошури, картон, кашони, хартиени опаковки. А що се отнася до книжките:
Заглавията са най-разнообразни, предназначени са за различни възрасти, и ще са много, – обещава Сиана Колибарова. – Винаги предвиждаме заглавията така, че всички деца, които дойдат, да не останат разочаровани, да има достатъчно голям избор. Така че има книжки за най-малките читатели, в които трябва да оцветяват или да свързват някакви неща, но има и такива, които са по-сериозни и са за по-големи деца.
Важно е да се знае, че децата, желаещи да получат книжка, трябва да дойдат лично:
Много често идват родители, които ни казват, че детето е вкъщи. Или баби и дядовци, които много искат да вземат книжки за своите внуци, и това е прекрасно, – казва Сиана Колибарова. – Но ние искаме детето само́ да изживее деня и само́ да премине през целия процес, да го осъзнае, да го осмисли. Затова идеята е детето само́ да дойде при нас, да предаде хартията, да отиде на щанда, където са изложени всички заглавия и само́ да си избере книжка.
Във всеки град ще има съпътстваща културна програма, в която ще се включат местни вокални групи и състави. Това е още един начин да дадем шанс на децата да се изявят. Във всеки град ще има и куклен театър, който пътува с нас и който ще изиграе специални постановки за децата, – допълва Сиана Колибарова.
Подготвени са също така интересни викторини, конкурси и игри, в които всички участници могат да спечелят допълнителни книжки и награди, осигурени от спонсори и партньори. И, разбира се, очакват ви много песни, танци, веселие и забавни моменти.
А ето кога и къде ще се проведе събитието:
Бургас – 8 септември от 10:00 до 14:00 часа в Приморския парк, пред Пантеона
Хасково – 9 септември от 10:00 до 14:00 часа на сцената на пл. „Свобода“
София – 16 септември от 10:00 до 19:00 часа на бул. „Витоша“ № 37, пред книжен център „Гринуич“
Русе – 23 септември от 10:00 до 14:00 часа на пл. „Свобода“, пред Съдебната палата
Плевен – 24 септември от 10:00 до 14:00 часа на пл. „Възраждане“, пред сградата на Общината
Пловдив – 29 септември от 10:00 до 14:00 часа на пл. „Стефан Стамболов“, пред сградата на Общината
Снимки: архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..