Александър Илиев: Зависимият човек се страхува от своите чувства и емоции

БНР Новини
Александър Илиев

Един човек на всеки десет е предразположен към зависимо поведение и ако прибягва към дадено вещество всеки ден в продължение на шест месеца, той ще развие зависимост. Най-уязвими се оказват младите хора, които започват да злоупотребяват с модните сред тях стимуланти – амфетамини и метаамфетамини, при това примесени с алкохол, още на 14 години.




Има една възраст между 14 и 16 години, в която фокусът и моделът на подражание се измества от семейството и училището към приятелите – обяснява Александър Илиев, управител на терапевтичен център “Жива”. – И ако някой в компанията отвори кутия с цигари или пък е купил трева, всеки иска да опита. Но не всеки, пробвал алкохол, цигари или наркотици ще се пристрасти, а само предразположеният към зависимости, защото в дадената субстанция той открива нещо, което му липсва.

Ниско самочувствие, неприемане на себе си, травми, трудности с преработването на чувства и емоции – това са някои от празнотите, които запълваме с употребата на пристрастяващи вещества. Единствената разлика между човек, който е зависим, и друг, който не е зависим, е че зависимият изпитва доста по-силни чувства и емоции и за да ги притъпи, прибягва до субстанции. Той има усещането, че ако остане със своите чувства и емоции, те ще го убият, добавя терапевтът.

Снимка

За да бъде лечението успешно – защото зависимостта е болест – страдащият човек трябва да се остави на грижите на специалистите минимум половин година, колкото му е трябвало, за да се пристрасти. Грижата да постъпи в специализиран център е изцяло на семейството, защото в началото той не съзнава, че има някакъв проблем. След третия месец лекуващият се започва да участва активно в процеса, а след напускането на клиниката всичко остава в неговите ръце. Зависимият се възстановява цял живот, той не се е излекувал през тези шест месеца и до края си трябва да практикува пълно отказване, подчертава Александър Илиев.

Той прилага програмата “Жива – насока в живота”, в която участниците се включват в групова и индивидуална терапия, учейки се да комуникират, да приемат чувствата си и да се изправят пред трудности и проблеми като “навън”. Правят го в контролирана, но не и в стерилна среда – без спестени тревоги и розови картини.

Хората или поне част от тях винаги ще търсят някакво бягство дали от тежък работен ден, дали от нещо, което изпитват, или от реалността – убеден е терапевтът. – Те винаги ще се стремят да бъдат някой друг в собствените им представи по-различен и по-добър, те винаги ще има трудности с приемането на себе си и т. н.

Изправени пред изкушението “само веднъж” да прескочим забранена граница, за да спечелим нечие благоволение или да задоволим собственото си любопитство, трябва ли да му се отдадем или да устоим?

Много хора ще опитат и няма да открият нищо, други ще отключат кутията на Пандора и ще се борят със зависимостта, докато са живи, а трети ще загубят живота си. Дали да опитат или не – не знам, но мога да препоръчам на семействата да общуват помежду си, защото зависимостта е болест също на некомуникацията. Хората спират да си говорят вкъщи, започват да се крият и когато открият, че има някакъв проблем, той доста е напреднал във времето. А колкото по-рано се забележи и се потърси помощ, толкова по-добре, съветва терапевтът.

Снимки: centrejiva.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10