Социална мрежа ще помага за възраждане на българското село

БНР Новини

Селата с угаснал живот заедно с края на последния си жител са нараснали пет пъти за последните две години у нас. Причините за обезлюдяването им водят към разнообразни проблеми и само от решаването им зависи дали хората ще съзрат нови възможности за качествено пребиваване в спокойна и екологично чиста среда.

Евродепутатът Андрей Новаков създаде социална мрежа на български и на английски език, свързваща нашите села с хора от целия свят. “Селоводител” може да се превърне в прозорец, през който фермери да видят плодородните ни земи, а млади българи и чужденци, чието работно място е до лаптопа, да си харесат изоставена къща за дом.




СнимкаВсеки, който го е грижа и има прекрасни спомени от някое българско село, открил е малко популярна дестинация за уикенда или за по-дълга ваканция, може да популяризира своята находка чрез “Селоводител” – разкрива идеята си Андрей Новаков. – По този начин селата, пострадали най-тежко от демографската криза, ще бъдат подкрепени. И както всеки човек показва най-добрата си страна в социалните мрежи и презентира себе си по възможно най-добрия начин – ще направим абсолютно същото и със селата. Така че хората, интересуващи се дали в дадено населено място има детска градина и училище, колко далече се намира то от най-близкия главен път и болница, има ли добро покритие на телефоните и добър интернет, да намерят нужната им информация на нашата платформа. Надявам се, благодарение и на “Селоводител”, те да подкрепят местната икономика и да посетят някое българско село, да отседнат в къща за гости, да си купят местния вестник, да напазаруват от местния магазин. С тази малка крачка ще се опитаме да стопираме процеса на обезлюдяване, а защо не и да започнем да го обръщаме.



За да се заселят хората на село, те се нуждаят от добри пътища и железопътни линии, които да ги свързват с големия град, от гарантирана медицинска помощ, от сигурност за своя живот и собствеността си. Това са все причини, които превръщат в мъртви малките селища у нас – заедно с валидната за цялата ни страна емиграция поради липсата на работа.

През последните години се работи в тези насоки и макар винаги да има какво още да се желае, бяха прокарани пътища, за да се улесни достъпът до много населени места – казва евродепутатът. – В много от тях беше инвестирано по Програмата за развитие на селските райони в нови пътища, в саниране на училища, в нови водопроводи, така че да се решат проблеми, трупани с десетилетия. Освен това се заделиха инвестиции за охрана и сигурност във връзка с битовата престъпност, така че полицаи да патрулират в определен режим.



Старинни църкви, средновековни крепости, музеи, местни продукти и фестивали – селата ни могат да бъдат атрактивни не само с чистия си въздух и живописни гледки. Още повече, че много европейци търсят живот далеч от шумотевицата, трафика и замърсяването на големия град – в него те изкарват парите си, но вечер се прибират в селския си дом.



Много хора, включително и аз, когато забележат стара порутена сграда от ТКЗС или нещо друго, отдавна неизползвано, виждат единствено разруха
– признава Андрей Новаков. – Слава Богу, срещат се и предприемчиви хора, за които това е възможност да развият биоземеделие или дейности, осъществими само в отдалечени населени места. А и много нови бизнеси вече позволяват да работиш от вкъщи – достатъчно е да имаш интернет, за да избягаш от трафика и шумотевицата на големия град. Така че села с добро мобилно покритие могат да предоставят хем спокойствие, хем условия за работа от вкъщи.

В социалната мрежа всеки потребител може да направи профил на любимото си село, качвайки снимки и любопитна информация, която ще бъде преведена на английски език. По думите на евродепутата, това е само малка крачка за възраждането на българското село, за да не остане необработваема земята и да не пустеят къщите.

Снимки: selovoditel.andreynovakov.eu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10