Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Moti do të vazhdojë të jetë i ftohtë, në zonat e larta do të bjerë borë

Gjatë natës së 29 duke u gdhirë 30 nëntor me kalimin e një tjetër fronti atmosferik të ftohtë nga perëndimi në lindje do të ketë reshje shiu. Në pjesën e përparme veriore të malit Stara Pllanina, zonat e larta perëndimore dhe në rajonin Ludogorie reshjet e shiut do të kthehen në borë. Nga mëngjesi do të formohet mbulesë bore në zonat malore. Aty reshjet e borës do të jenë intensive në mëngjes, sidomos në bjeshkët qendrore dhe lindore të malit Stara Pllanina. Era në mbarë vendin do të jetë e orientuar nga veriperëndimi, më së voni në mëngjes në rajonet ekstreme juglindore, e me të do të depërtojë ajër i ftohtë.

Ditën e marte në Bullgarinë Perëndimore do të ndalojnë reshjet para mesditës dhe gjatë ditës vranësitë do të çahen dhe zvogëlohen, në shumë zona - deri në mot kryesisht me diell. Në Bullgarinë Lindore pasdite reshjet do të dobësohen dhe do të ndalojnë, më së voni në mbrëmje në rajonet verilindore. Do të vazhdojë të fryjë erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 3 deri në 8 gradë, në bregdetin e Detit të Zi deri në 10-11.


Още от БНР уеб
Подкасти от БНР