Parashikimi i motit për 20 janarin

Mot me diell me temperatura më të larta

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave me erë të dobët jugperëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7° deri në minus 2°, për Sofjen - rreth minus 4°.

Nesër (20 janar) në pjesën më të madhe të ditës do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Bullgarinë Lindore – erë mesatare nga perëndimi-jugperëndimi. Temperaturat ditore do të rriten ndjeshëm dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 6° dhe 11°, për Sofjen rreth 8°.

Në mbrëmje dhe natën duke u gdhirë e premtja era do të orientohet nga veriperëndimi, do të intensifikohet dhe do të fillojë të depërtojë ajri i ftohtë. Vranësira do të shtohet dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë fillimisht reshje shiu, të cilat shpejt do të kthehen në borë.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e fortë nga perëndimi-veriperëndimi dhe në mbrëmje do të intensifikohet. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 4 °, në 2000 m - rreth minus 2 °.

Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë mesatare, përkohësisht e fortë jugperëndimore. Temperaturat maksimale do të jenë 7° - 8°, aq sa dhe temperatura e ujit të detit.


Още от БНР уеб