Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България да отложи машинното гласуване за 2022 година, предлага проф. Михаил Константинов

Машинното гласуване ще опорочи местните избори наесен

Големият процент грешките при машинното гласуване е решаващ за избора в малките селища, където е важна разликата дори от няколко гласа!

В 40 % от случаите - близо 1 200 машини от общо 3 000, произведоха грешни резултати! Това е обективният резултат от машинното гласуване на отминалите европейски избори, заяви пред Радио Пловдив математикът проф. Михаил Константинов. 

Той посочи, че на тези евроизбори машините са показали доста незадоволително поведение. 

Това е голям проблем!  В момента експертни групи се опитват да разберат какво точно се е случило. Има сериозен шанс да не успеят, отбеляза специалистът.

Той посочи, че констатираните при машинното гласуване грешки не са били от естество да променят изборния резултат за европейските избори, защото там един мандат струва 115 000 гласа. 

Но при местни избори изобщо не е така, подчерта проф. Константинов. 

И уточни, че кметовете, особено на по - малките населени места, се избират много често с разлика от няколко гласа. Затова е достатъчна само една такава грешка с машина, както при евроизборите, за да опорочи целия избор. 

А тези избори са изключително важни и за местните хора и за държавата като цяло, тъй като властта се крепи на местната власт, коментира професорът.

В 3/4 от големите секции ще има машинно гласуване на първия тур на местните избори на 27 октомври, отбеляза Константинов. Той посочи, че по закон е предвидено машинно гласуване да има в 9 000 секции, но като се елиминират секциите с под 300 избиратели, реално остават 6 000 секции с машинно гласуване. 

Не съм сигурен, че изобщо е разумно да продължаваме с проекта "Машинно гласуване" при резултатите, които имаше на 26 май за европарламента, подчерта Константинов. 

Той отбеляза още, че машинно гласуване в Европа няма. Само в някои провинции на Белгия, която е силно децентрализирана държава, има машинно гласуване и то доста по - различно от това, което е според нашия Изборен кодекс. 

Така че, какво мислим ние - германците са по - тъпи от нас ли? Холандците ли са по - тъпи, французите ли? ...

Професорът припомни, че всички европейски държави, в които е имало машинно гласуване, са се отказали от него, а ние точно тогава сме го приели с най - голям ентусиазъм. 

Мисля, че като минимум трябва да се отложи с 3 - 4 години това гласуване. Да се провери все пак как стои въпросът, дали можем да го направим това гласуване сигурно

В момента при такъв процент грешки машинното гласуване не е сигурен начин за отчитане на народния вот, категоричен е Константинов. 

Той съобщи, че съвсем скоро ще излезе доклад на ЦИК за резултатите от машинното гласуване на евроизборите и там ще бъдат потвърдени числата, казани от него. 

Моята препоръка като човек, който вече 25 години се занимава с български избори, е отлагане с 3 години! И съветът ми е - ако до 2022 година нито една друга европейска държава няма машинно гласуване, да не се правим на по - умни, отколкото ни се полага!

Според проф. Константинов, партийните субсидии наистина трябва да бъдат намалени, но не на 1 лев за глас, тъй като това е прекалено малко, а може би, на 3 - 4 лева и партиите да се научат с тях да си провеждат партийната работа. 

Що се отнася да предложението на ДСП за нулева партийна субсидия, какъвто е американският модел, математикът подчерта, че ние сме в Европа и трябва да гледаме европейския модел. А при него държавата дава повече или по - малко пари на партиите. 

Константинов отбеляза още, че трябва да се подхожда много внимателно към темата за референумите. 

Ако пуснем на референдум въпроса за смъртното наказание, 99 % от хората ще отговорят, че искат такова. Но, с това нещо ще си подпишем излизане от Европейския съюз. 

Хубаво е това, което иска народът, но трябва да гледаме и последствията от нашите решения, обобщи проф. Константинов. И припомни колко ентусиазирано англичаните са гласували за BREXIT, а сега си чукат главите и се чудят какво да правят. 

Националните референдуми са много опасно нещо. Имат смисъл обаче местите референдуми, заяви математикът. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Михаил Константинов е в звуковия файл. 

машини за гласуване





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42