Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалната книжарница пред предизвикателството да оцелее

3
Елена Пеева със сина си Константин

Социалната книжарница „Надежда“ и работилницата към нея за картички, значки и декорация, отброява последните си дни на осигурено финансиране. На 5 октомври проектът за социално предприятие приключва и европейските средства спират. Екипът на неправителствената организация, която го започва преди една година обаче е решен да се бори за устойчивостта му, като запази всички хора, ангажирани в него. 

Семейството на Елена Пеева и сина й Константин са едни от тях. Момчето е с рядко заболяване. Генетичната малоформация му създава и физически, и интелектуални затруднения. Семейството полага огромни усилия и Константин завършва училище.

И остана вкъщи, и се чудех - отсега накъде, какво ще прави? Така 3 години. Всичко, което бяхме постигнали в училище, започна полека-лека да запада като изградени навици, като заучени неща, защото той не ги прилага. И се затвори вкъщи.

Преди година Елена и Константин се включват заедно в стартиращото социално предприятие. Младежът, вече на 24, е разпределен в работилницата. Участва в зареждането на материали и в изработката на картички с най-прецизната работа:

Режа картички с големия нож - разказва. А на въпрос защо му харесва да работи, отговаря: Защото мама ме води там.

Първоначалните притеснения на Елена дали ще се справят, отстъпват място на удовлетворението от уменията, които Константин добива. Това се отразява и на психологическото му състояниеВърна си кондицията, започна да си възвръща заучените неща, започна да го доразвива, подобри се много общуването му, започна да изгражда поносимост към странични неща като шум, движение на хора и това, което ме изненада  - да преодолява много от страховете си.

Константин започва да разбира и какво е да получаваш за труда си заплата. И споделя, че иска да продължи да работи. С него и майка му в социалното предприятие първоначално са работили общо 20 човека. В края на тази година са останали 17, разказва Кремена Стоянова от сдружението, което създава социалната книжарница с работилница.

За съжаление част от хората напуснаха, а един младеж загубихме. Въпреки всичко, това е много успешен проект - създадохме един прекрасен екип, който ще продължи да се развива и ние ще продължим да се борим за нашата устойчивост и въобще да ни има. Оттук нататък ни чака най-голямото предизвикателство - да оцелеем и да съществуваме, защото разходите са огромни, а няма оперативна програма.

От 5 октомври, когато проектът приключва, парите за наем, режийни и заплати ще трябва да се осигуряват само чрез приходи от дейността на социалната книжарница с работилничката за картички, значки и декорация. И ако Константин иска да продължи да работи, то за майка му Елена желанието социалното предприятие да съществува значи повече:

Пожелавам си да има повече такива предприятия. Пожелавам си всички хора, които са затворени вкъщи и обществото не ги вижда, да намерят своето място и своята реализация.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38