Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-добрият урок в музей е на ОУ "Екзарх Антим I"

МОН награди учителката Нина Караиванова

3
Снимка: фейсбук на МОН

Най-добрият урок в музей за 2018-та година е с деца от втори клас на ОУ "Екзарх Антим I" в Пловдив. Той беше отличен в първия конкурс на МОН за музейно образование и днес бе представен публично в Етнографския музей под тепетата в присъствието на заместник министрите на образованието и на културата Таня Михайлова и Амелия Гешева. 

Урокът е по Околен свят и в него децата учиха за бита и занаятите по време на българското възраждане. Второкласниците бяха разделени на два отбора и се състезаваха кой ще опише по-подробно картината на Иван Мърквичка "Пловдивски пазар". След това заедно със заместник-министрите рисуваха върху глинени съдове, тъкаха на малки станове и месиха хляб. Учителката им Нина Караиванова обясни, че децата лесно възприемат чрез преживяване. Тя получи наградата на МОН "Константин Величков" за използването на музеите като образователна среда и за урока си в Етнографския музей. 

Освен в музеи, часове вече могат да се провеждат в театри и галерии, обяви в Пловдив Таня Михайлова. От своя страна Амелия Гешева изрази надежда децата да припознаят и библиотеките като място, където могат да придобият нови знания и умения. Очаква се двете министерства да подпишат споразумение, което ще позволи на учителите да преподават и в библиотеки. 

Миналата година в 107 музея в страната са били проведени над 4000 училищни занимания. Учителите и музейните педагози са преподали 1050 теми от учебния материал за различни класове, сочат данни от Регистъра на музеите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24