Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-добрият урок в музей е на ОУ "Екзарх Антим I"

МОН награди учителката Нина Караиванова

3
Снимка: фейсбук на МОН

Най-добрият урок в музей за 2018-та година е с деца от втори клас на ОУ "Екзарх Антим I" в Пловдив. Той беше отличен в първия конкурс на МОН за музейно образование и днес бе представен публично в Етнографския музей под тепетата в присъствието на заместник министрите на образованието и на културата Таня Михайлова и Амелия Гешева. 

Урокът е по Околен свят и в него децата учиха за бита и занаятите по време на българското възраждане. Второкласниците бяха разделени на два отбора и се състезаваха кой ще опише по-подробно картината на Иван Мърквичка "Пловдивски пазар". След това заедно със заместник-министрите рисуваха върху глинени съдове, тъкаха на малки станове и месиха хляб. Учителката им Нина Караиванова обясни, че децата лесно възприемат чрез преживяване. Тя получи наградата на МОН "Константин Величков" за използването на музеите като образователна среда и за урока си в Етнографския музей. 

Освен в музеи, часове вече могат да се провеждат в театри и галерии, обяви в Пловдив Таня Михайлова. От своя страна Амелия Гешева изрази надежда децата да припознаят и библиотеките като място, където могат да придобият нови знания и умения. Очаква се двете министерства да подпишат споразумение, което ще позволи на учителите да преподават и в библиотеки. 

Миналата година в 107 музея в страната са били проведени над 4000 училищни занимания. Учителите и музейните педагози са преподали 1050 теми от учебния материал за различни класове, сочат данни от Регистъра на музеите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36