Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кураторството да e отделна категория в наградите "Пловдив"

През 2010 г. на галерия „Възраждане“ беше възложено да направи есенните изложби. Нашата тема „Тялото“ тогава събра 20 прекрасни автори от цялата страна в обща експозиция. Наши съмишленици искаха да ни предложат за наградата „Пловдив“. След кратки размисли стигнах до болния въпрос, че тази награда трябва да се дава в изобразителното изкуство на самостоятелни автори за самостоятелна изложба“. Това заяви галеристката Красимира Алексиева.

По думите й, кураторството в изобразителното изкуство трябва да стане самостоятелна категория. Тази теза се е доказала през годините, но е имало и рецидиви.

„Като член на комисия винаги съм  споделяла позицията, че кураторството трябва да е отделено, за да се избистрят нещата и да се знае, че в категория „Изобразително изкуство“ един автор ще вземе наградата за своето постижение със самостоятелна изложба“.

Кураторството да бъде отделено в самостоятелна категория

Според Алексиева, ако предложението, дадено от нея, е било прието преди години, днес Галина Лардева би  била  носител за кураторския си проект - прекрасно организираната от нея изложба на Кольо Карамфилов.

Недоумение буди фактът, че  в година, когато Пловдив бе културна столица на Европа и имаше толкова много културни събития, не бяха предложени повече автори.

„Духовен мързел или недоглеждане“ – попита Алексиева. "Подводните камъни са много и трябва да се изчистят."

Комисиите не трябва да бъдат подлагани на недоверие и облъчвани с негативна енергия.

Думите „лични отношения“ в комисиите  са недопустими. Недоверието сваля и цената на самата награда.

Алексиева призова хората на изкуството да чувстват себе си по-морални и да не съдят другите. „Съгласна съм с изказването на Емил Миразчиев и ми е интересно защо, докато Кольо Карамфилов беше жив и правеше великолепни изложби, никой от тези хора, които сега размахват името му като някаква мантра, за да се чуят и техните имена, не се сетиха да го предложат“, заяви галеристката.

Ангел Герджиков получи наградата в разцвета на силите си, когато е във върхова форма.

Алексиева припомни, че пудожникът е бил открит от галерия „Възраждане“ като съвсем млад и през годините на творческото му развитие е бил подкрепян от нея. 

„Стигна се и до смешния момент, че поради това, че картините му се изкупуваха веднага след като са нарисувани, той  не можеше да събере картини, за да му направим отново изложба. Слава Богу, за 50-годишнината му Ангел Герджиков  успя да направи една великолепна експозиция, изкупена почти цялата и бе ярко постижение на изкуството не само в Пловдив“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пророчеството на Звездата" ще има премиера в Пловдив

В Световния ден на книгата и авторското право говорим за ново издание, с автор от Пловдив: „ Пророчеството за Звездата “ -  на  Силвия Павлова . Тази книга разказва за най-новите археологически  и исторически доказателства за Исус Христос, за последната седмица от живота на Спасителя. Авторката ще представи премиерно книгата тази сряда, на 24 април,..

публикувано на 23.04.24 в 08:50

Скулптури и фотографии на Христо Генев в галерия „Капана“

Изложбата „РазЛИЧЕН. Опит за съвършенство“ на известния художник Христо Генев ще бъде представена в галерия „Капана“ в Пловдив (бившия Детмаг на ул. „Райко Даскалов“ №29). Експозицията включва 22 пластики от дърво и метал, както и над 40 авторски черно-бели фотографии, вдъхновени от скулптурите. Посетителите ще могат да видят и мултимедийно представяне..

публикувано на 23.04.24 в 07:17

На 23 април светът отдава почит на книгите и техните автори

23 април е Световен ден на книгата и авторското право. Празнува се за първи път през 1995 година по решение на ЮНЕСКО. Посветен е на всички четящи и се прави с цел да насърчава четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право. Датата 23 април е избрана, защото на този ден през 1616 г. са починали Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес...

обновено на 23.04.24 в 06:57

Представят книга за криминалните престъпления преди 10.XI.1989 г.

В зала "Съединение" на Регионалния исторически музей в Пловдив довечера ще бъде представена книгата на Стефан Иванов „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“.  Документалната творба изследва криминалните престъпления преди 10 ноември 1989 г. В нея авторът историк разобличава мита – цитирам: „че през..

обновено на 23.04.24 в 06:57

В Пазарджик показват как се изписват великденски яйца с писалка и восък

Великденска работилница за писани яйца отваря врати от 23 до 26 април в етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Пазарджик. Специалистите от етнографския отдел ще запознаят желаещите с традиционни техники и начини за украсяване на великденските яйца, разпространени в Ракитово, Велинград и Белово. Изписването на великденски..

обновено на 23.04.24 в 06:56