Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепа от Пловдив за българска читалня в Западните покрайнини

4
Акцията в двора на Читалище "Възраждане"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

128 тома книги на съвременни български автори,сред които на много пловдивски писатели, както и 1335 лева, събрани в Пловдив през лятото, вече са в сръбското село Грознатовци, останало извън пределите на България по силата на Ньоския договор през 1919 година. Дарението подкрепя акцията на наши сънародници там да превърнат старо българско училище в културен център с първата читателска сбирка на български език. 

Благотврителната инициатива, подета от пловдвиската поетеса Елена Диварова, продължава, споделя тя: „Надяваме се с колеги от училище „Любен Каравелов“ да направим един благотворителен концерт наесен, ако позволяват условията. Но и неформални срещи с прятели, по-камерни литеаратурни срещи са също възможност да се срещаме и да събираме книги и пари за каузата“.

По думите на Диварова, освен покрива на бившето училище, чийто ремонт, според нея, вече е започнал, в момента се работи по изготвяне на официален проект за цялостния му ремонт. В него участва пловдивски архитект.

„Много е вънуващо, че Пловдив се включва в подкрепата за една шепа българи в Западните покрайнини. Защото ние тук змаем как се живее заедно –знаем не от векове, от хилядолетия знаем какво е да си по-малък етнос, да си малцинство. И може би затова така широк отклик за кратко време се получи.“

Пловдивската поетеса напомни, че училището в Грознатовци е строено през 1910 година и в него дълго са учили български деца, но отдавна то не функционира като такова. Книгите, изпратени от Пловдив са били приети топло, а емоциите покрай тях са започнали още с изпращането на списъка със заглавията им.

Продължавайки акцията, Елена Диварова не вижда финала й, защото по думите й, в идеята й да се подкрепи българския дух, има нещо много пловдивско: „Така, както в Пловдив се подкрепяме всички заедно и се наричаме пловдивчани, за да бъдем човечество, трябва всеки да знае своя род и език“.

Цялото интервю с Елена Диварова е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36