Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново в Полша след 12 години - разказва Милко Петров

Музикалният редактор в Радио Пловдив Милко Петров е завършил Църковна музикология в университета  "Кардинал Стефан Вишински" във Варшава. 

Той беше един от коориданаторите за посещението на папа Франциск у нас и диригент на папския хор при посрещането на папата.

След 12 години, той  беше  за кратко във Варшава, и разказа за събития от културния живот на полската столица, за отношението  на поляците към политиката, протестите и Ковид 19.  

"Когато има за какво, поляците винаги протестират, те не прекланят глава, аристокрти са,  никога не биха приели решение на ЕС, с което не са съгласни. Те още не са приели еврото, и не бързат. Не ме питаха за протестите в България, веротяно не знаят, че има.   Не говорихме с моите полски приятели за политика, но те са музиканти, не политиканстват. Спазват мерките за Ковид 19, дори когато обявиха задължителното носене на маски на открити пространства, аз бях там, полицията с автомобили по улицата  и мегафони информираше затова, и  хората  спазваха препоръките. Дори в музеите даваха ръкавици преди да влезеш."

Милко Петров разказа за няколко концерта, които е слушал в Двореца на културата във Варшава, което е най-голямата сграда за култура в града, някога и най-високата, но сега под нивото на десетина небостъргача. В този Дворец на културата има няколко зали, театри, конгресна зала, това е най-престижната сграда за култура в полската столица,  там са били концертите на Павароти и Пласидо Доминго, на Ролинг Стоунс, на Енио Мориконе. Сега Милко  е гледал мюзикъла "Аида"  от Елтън Джон - отличен е техният Музикален театър ! В кралския замък концертът на формацията Промодерн - вокален секстет,  е оставил  също силно впечатление. За този хор е писал специално  Пендерецки, а в случая са изпълнили също написана за тях музика по сонети от Шекспир.

Цялото интервю с Милко Петров е в звуковия файл.  






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24