Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНТ Пловдив прави, показва и пази история вече 50 години

Преди 50 години на този ден Регионалният телевизионен център на БНТ в Пловдив прави първото си пряко излъчване в ефир. В началото работи само като телевизионно студио.  От 5 август 2008 г. с решение на Съвета за електронни медии името на излъчваната регионална телевизионна програма "Телевизионен канал Пловдив" се променя на "БНТ Пловдив". От 16 октомври 2011 г. "БНТ Пловдив", заедно с другите регионални канали на БНТ, става част от националната обществена телевизионна програма БНТ2.

Цялата 2021 година ще е празнична за екипа на телевизията, която има в биографията си предавания като "За един милиард" и "Адрес 4000" - изключително новаторски за своето време, разказали стотици бизнес и човешки истории.  През тези години пловдивската телевизия произвежда и десетки филми - документи на времето и на историята на Пловдив. 

По повод на юбилея БНТ Пловдив подготвя документален филм, в който в центъра ще са не "емоциите и кухненските ни преживянания, а събитията, които екипите са показали", каза директорът на телевизията Десислава Шишманова. Не трябва да се забравят имена като Живко Желев, Нери Терзиева, Пепа Славчева, Евгений Тодоров, Николай Галов, Наско Начев и още много, които са свързали живата си с телевизията. 

Десислава Шишманова благодари на днешния екип на БНТ Пловдив, в който всеки се чувства на мястото си и има своето лично поле за изява. Днес той произвежда значително съдържание за новините на БНТ 1 и БНТ 2, както и за първи път в историята  на първи канал регионалните центрове правят предаване в много силния пояс от 17.00 до 18.00 часа. Създава и много предавания за културно- информационния канал БНТ 2. 

"Иска ми се културните институти да припознават в нас партньор, който е част от процесите,  в които съвременните артисти изразяват себе си, каза още Десислава Шишманова, припомяйки, че няма значим културен факт в Пловдив, който да не е съхранен от камерите на БНТ Пловдив. 

Да бъдем здрави, да не губим любопитството към професията и да продължаваме тенденцията БНТ да отстоява професионалните стандарти на телевизионната журналистика и да се бори за доверието на зрителите и за истинските неща"

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване.   Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19