Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват Епископската базилика на Филипопол, посетители - от утре

| обновено на 18.04.21 в 08:19

Епископската базилика на Филипопол ще бъде официално открита днес. Най-голямата раннохристиянска църква в България е с внушителни размери – дълга е 90 метра, широка - 36 метра. Това  най-голямата подобна сграда от IV-VI век у нас. Като религиозан храм тя е функционирала средата на ІV в. до края на VІ в., а през средновековието върху нейните руини възниква християнски некропол. 

Уникални и най- запазени до наши дни са подовете на базиликата - те са покрити с два слоя многоцветни мозайки, с площ повече от две хиляди квадратни метра. Показани са на две нива, които могат да  се разгледат по пътеки от закалено стъкло.  Музейният комплекс включва интерактивни зони, учебен и детски кът, работилница за реставраторите и изложбено простанство. 

 Базиликата е открита по време на спасителни археологически разкопки през 80 ти години на 20 век, когато се строи подлеза на Централна поща. Следва период на начално проучване и замразяване на обекта до пълното му разкриване през 2017 г. Година по- късно Епископската базилика на Филипопол  е включена в индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО. 

През последните пет години с над 16 милиона лева финансиране от Фондация „Америка за България“ и от община Пловдив е направена цялостна реставрация и консервация на находките,  построена е покриващата сграда и се облагородено площадното пространство. 

Заради противоепидемичните мерки на официалното откриване няма да се допускат гости. То ще бъде предавано на онлайн фейсбук страницата на община Пловдив. Базиликата отваря врети за посетители от понеделник.

Предвидено е тържествената церемония да започне от 10:30 часа и да продължи около час и половина.От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ призовават шофьорите да карат внимателно по булевард. „Княгиня Мария Луиза“ край базиликата. Автобусите по линии №10 и 66 ще продължат да се движат участъка като се съобразяват с въведената  временна  организация на движение, която ще се регулира от полицията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24