„Приемането на наредбата по отношение на пожизнения срок на телковете няма да реши никакъв проблем, но поне няма и да нанесе вреди“, каза Ваня Григорова, съветник на президента на КТ „Подкрепа“, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Според новия проект, който министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров представи пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, хората с необратими увреждания вече няма да се явяват на всеки три години пред ТЕЛК за преосвидетелстване.
Очаква се документът да бъде утвърден днес от правителството.
Григорова каза обаче, че в него не се споменава това, че някои състояния ще бъдат определяни като пожизнени, което трябва да доведе до пожизнен ТЕЛК и допълни, че и към момента хората в дефинитивно състояние имат право на пожизнен ТЕЛК.
„Всяка една болест би трябвало да има възможност да се прегледа от експерти по отделните заболявания, за да може да се прецени доколко заложеното в наредбата е адекватно“, каза Григорова.
Според нея, даденото им време за преглед на предложението на служебния министър не е било достатъчно, за да бъде съгласувано със съответните организации и сдружения и допълни, че „тези предложения дори не са минали през Национален съвет на хората с увреждания. Този подход не позволява да се проведе обществено обсъждане“.
Освен за хора с трансплантации или загуба на крайник, в кръга на дефинитивните състояния с право на пожизнено решение се включват редица генетични и онкологични заболявания.
Причината хората с дефинитивно състояние да преминават през преосвидетелстване са допълнителните заболявания на лицето, които могат да донесат по-голям процент на увреждания и преминаване на по-висока степен на ТЕЛК, която гарантирана по-голям размер на инвалидна пенсия и повече придобивки, обясни съветника на КТ „Подкрепа“.
В проекта за изменение на Наредбата за медицинска експертиза се предвижда за близо 100 състояния и заболявания пациентите да получат пожизнено решение.
С анонсираните от образователния министър Красимир Вълчев промени, свързани с матурата по математика, обучението в математическите гимназии и техния статут се повдигнаха въпроси, които бяха неглижирани от поне 10 години, коментира пред Радио Пловдив Теодора Тодорова от Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии /БАИТ/...
Иска ми се да мисля, че има реабилитация на машинното гласуване. Ако нещо видяхме от решението на Конституционния съд, то е, че ако се върне в пълнота машинното гласуване, а не да се броят после ръчно бюлетини, ще се решат всички проблеми с грешките при отчитане на гласовете в СИК. Дори и броенето на бюлетините от машините ръчно вече генерира грешки...
Ще изпадне ли страната в още по-сериозна политическа криза след като Конституционният съд и обяви за незаконен избора на 16 депутати от 51-то Народно събрание коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и универститески преподавател. Според нея много зависи как точно ще подходят в ситуацията, при вече намаленото..
Как младите хора да могат да се ориентират по-лесно към съответната професия, която ще определи и тяхното бъдеще? Ден на професиите, който ще се състои на 15-ти март в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, ще даде конкретни отговори на кандидат-студенти. Организатор на събитието е Факултетът по икономически и социални науки на..
„В новата история на България за първи път се касира избор на 16 народни представители от настоящия състав на 51-то НС. За първи път се извършва повторно преброяване или одит на над 17% от от гласовете на българските граждани от последните избори. И именно този одит доведе до констатации, които от страна са смущаващи за изборния процес в..