Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Извън времето" - картини, рисувани от огъня върху глина

16
София Христозова - "Извън времето"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Изложбата

Чаши, които се целуват, чинии и други съдове в причудливи форми, пана, декоративни маски и скулптурни фигури – всичко това от глина. Гледката в Галерия „Лабиринт“ е истинска провокация за ценителите на керамиката. 14-те автори на художествените произведения за първи път у нас предлагат на публиката да съпреживее и техния първи опит да ги изработят с техниката РАКУ. София Христозова, в чийто дом буквално се раждат творбите за изложбата "Извън времето", разказва:

“Произходът на РАКУ идва от древна Япония.Тогавашните майстори на съдове за чаена церемония са използвали тази интересна техника, като идеята им е била да свържат - защото какво е керамиката –земя, въздух, вода и огън - и да преплетат това нещо в процеса на изпичане. Знаете, тяхната философия е  пряко свързана с природата, с естествеността на нещата.

Техниката РАКУ

Как се осъществява идеята на древната японска техника?  Разбира се с глина, цветни керамични глазури и най-различни органични запалими материали като дървесни трици, хартия, слама, сухи листа. И с пещ от специални огнеупорни тухли и вата. 3 и половина годишният син на София Мартин е неизменният зрител на процеса по сътворяване на РАКУ-произведенията. Признава, че най-интересно му е да гледа огъня.

Огънят е съвсем истински. Той избухва след като глинените предмети се извадят от горещата пещ и се поставят в метални съдове, като се затрупват с  триците, хартията, сламата или сухите листа. Възпламенени, те се затварят с капак, за да се получи характерното за РАКУ безкислородно горене.

РАКУ означва щастие

„И там става магията на цвета. Доколко е успяла да се случи редукцията и например един метален елемент - медният окис - смесен с гларузата в различни пропрции, дава различни нюанси: от тюркоазено синьо, червено, зелено, просто... метален лустерен блясък. И това е само един елемент. А ние сме използвали още. Реално не се знае какво точно ще есе случи.“

Това е и елементът на изненадата, който предизвиква истинско вълнение у твореца. И той разбира буквалния смисъл на РАКУ. "Раку означава в превод щастие, радост, удоволствие. Именно това още повече ни привлече към този спектакъл. Самият процес е много вълнуващ – да извадиш нещата от пепелта, от огъня, да видиш как огънят е нарисувал картина върху повърхността“.

Тези картини в наши дни се получават бързо, докато в 16 век, когато се е родила техниката, традиционно използвана за чаената церемония, тя е била съпътствана от ритуали с различна символика. В годините на запад методът се комерисализира, но продължава да е с посланието за радост и връзка с природата, казва София. 

Извън времето е времето, прекарано в творчество

А заглавието на изложбата „Извън времето“ обяснява така: „Всеки, който се знаимава с творческа работа, знае, че в ателието не съществува време. То изчезва и това точно е вдъхновението, да преживяваш, да експериментираш. Това е "извън времето" - времето, прекарано в творческа среда“.

Проектът за изработване на керамичните творби с техниката РАКУ и представянето им в изложба, част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата за 2021-ва, ще продължи да търси нови публики. Защото художниците, участващи в него вярват, че керамиката сама по себе си излиза извън времето и така остава завинаги в него.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

Сборникът с разкази "Баба" събира респект и благодарност

На книжния пазар излезе сборникът с разкази "Баба". Той ще бъде представен  от Кремена Димитрова  в „Петното на Роршах“ на 30 април.  Книгата включва разказите на хора от най-различни сфери и професии на живота, които разказват за своите Баби. Незабравимите си истории  споделят писател, психолог, журналист, рекламист, режисьор и актьор. Сред..

публикувано на 25.04.24 в 08:01

Проф. Пимпирев гостува на Природонаучния музей

Среща с проф. Христо Пимпирев и екипа на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ организира Регионалният природонаучен музей - Пловдив в зала „Планетариум“. Припомняме, че през февруари в Природонаучния музей бяха открити новата експозиция „Полюси“ и първият по рода си „Леден фестивал“,..

публикувано на 25.04.24 в 06:23

Над 450 изпълнители участват в конкурса "15 лалета" в Хисаря

Повече от 450 изпълнители, възпитаници на 64 музикални школи от 31 населени места, ще участват в Националния младежки конкурс за поп и рок музика "Петнадесет лалета".  Дванадесетото издание на конкурса ще се проведе от днес до неделя на сцената на Народно читалище „Иван Вазов 1904“ в Хисаря, съобщи музикалният директор на форума Иван Димов...

публикувано на 25.04.24 в 06:17

Светлина Стоянова идва в Пловдив с постановката "Севилския бръснар"

Оперната прима Светлина Стоянова се завръща в България за участие в постановката „Севилския бръснар“ на Росини на Държавна опера – Пловдив в Дом на културата „Борис Христов“. Младото сопрано със стремителна международна кариера в едни от най-реномираните оперни театри като Ла Скала-Милано, Виенската Щатсопера, Операта в Хамбург, Операта в..

публикувано на 25.04.24 в 06:13