Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юридическият факултет на ПУ чества 30-годишнина

| обновено на 13.10.22 в 10:38

С научна конференция Юридическият факултет на ПУ „Паисий Хилендарски отбелязва 30 години от основаването си. Форумът е на тема „„Правото в XXI век – предизвикателства и перспективи“. Акцент ще бъде поставен върху поредицата от предизвикателства, с които се сблъскваме в нашето съвремие и сериозно засягат отношенията в сферата на частното и публичното, вътрешното и международното право.

Конференцията ще започне с удостояване с почетно звание ,,доктор хонорис кауза‘‘ на член-кореспондент проф. Цанка Цанкова. Проф. Цанкова е бивш конституционен съдия от 2009 г. до 2018 г. и преподавател от Пловдивския университет, където е била ръководител на катедрата по гражданско-правни науки на Юридическия факултет.

„От създаването му до този момент в Юридическия факултет са се дипломирали 3965 студенти. Това са значителен брой юристи, които са намерили много добра реализация. Любопитен факт е, че една десета от магистратите в страната в България, са се дипломирали именно при нас – в Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. А в пловдивската Адвокатска колегия, от регистрирани общо 1300 адвокати – 857 души са наши възпитаници. Виждате, че е много добра реализацията на нашите студенти“, каза доцент доктор Христо Паунов, преподавател по конституционно право във факултета, член на Организационния комитет на конференцията и омбудсман на висшето учебно заведение.

По време на двудневната конференция ще бъдат представени различни доклади, които отразяват предизвикателствата на правото в 21 век.

„Тези предизвикателства всъщност засягат отношения в сферата на частното и публичното право, и на вътрешното и международното. И ако стъпим на това, което в момента се случва в България, на сегашната обществена и политическа ситуация, нещата наистина много интересни. Ние виждаме на живо едно конституционно право, което е много динамично“, каза доцент Паунов.

Той е категоричен, че идеята, която лансират някои политици, за преминаване към президентска република, не е толкова лесно осъществима.

Цялото интервю с доцент доктор Христо Паунов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община "Марица" повиши такса смет с 30% от следващата година

Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица.  С близо 600 000 лева се увеличава..

публикувано на 11.12.24 в 15:20

От 1-ви януари ще минаваме и през ГКПП Рудозем - Ксанти

 ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..

публикувано на 11.12.24 в 15:11

1150 бягащи от войната украинци намериха в Пловдив "Втори дом"

Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..

публикувано на 11.12.24 в 13:30

Увеличават данък сгради и такса смет в община Карлово

Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..

публикувано на 11.12.24 в 13:03

Безпрецедентен протест спря работата на Асарел-Медет

Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева.  От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..

обновено на 11.12.24 в 09:12