Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Шивачев представя модела за толерантност в Пловдив

Пловдивчани и гостите на града могат да се включат в днешното издание от поредицата "Духовни маршрути в Пловдив 2023", което е на тема "Пловдивският модел на толерантно съществуване на различните етнически и религиозни общности".

Началото е от 10,30 ч. Сборният пункт е паметникът на спасението на пловдивските евреи на площад "Цар Калоян" при Дома на младоженците. Водач ще е историкът д-р Стефан Шивачев, автор на публикации за историята на Пловдивския край, ръководител на международни и национални проекти.

Маршрутът включва Паметника на спасението на пловдивските евреи, "Еврейското училище на бул. "Руски" 14 и еврейската синагога, сградата "Шалом", Евангелската съборна църква, "Джумая джамия", катедралния храм "Св. Богородица", арменската църква "Сурп Кеворк".

Проектът е на издателство „Летера“ и е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“. Той е част от Културния календар на града за 2023 година.

От времето на Античността Пловдив се развива като един от световните имперски градове с население от различни етноси, всеки със своите религиозните култове и вярвания. Към местното тракийско население се добавя гръцки етнически елемент, а през Средновековието – българи, арменци и еретици от източните провинции на Византия. 

След османското завоевание превес взема турското мюсюлманско население, а след ХVІ век пристигат и сефарадските евреи прогонени от Испания. През ХІХ–ХХ век градът е пристан за прогонените от Турция арменци, а значима роля играе и колонията на европейците. Всички те намират място в стопанския и обществен живот на града и оставят неизлечима следа в неговата история. 

Маршрутът проследява създаването през столетията на този модел на съществуване, главните етнически и религиозни общности и тяхното храмово и културно-историческо наследство.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24