Това коментира политологът Светлин Тачев от агенция „Мяра“ и добави, че деескалацията на напрежението е опит да елиминира няколко проблема. Първият – да спре натрупването на негативи около фигурата на Киселова и черното петно върху личността й, тъй като тя е професионалист в своята област.
Втората – да не се дава шанс на МЕЧ да мобилизира и да привлича поддръжници, което не е в услуга на управляващото мнозинство.
Третата цел е била да се предотврати шанса ситуацията да ескалира на фона на всичко, което се случва на Балканите.
„В момента Балканите от Турция до Румъния врят и кипят. Хората са по улиците и протестират. Ситуацията у нас е малко по различна. Все още няма условия за подобни големи протести, има отделни малки ядра на недоволство.
Това беше опит по-бързо да се прекрати тази криза, за да не направим ефекта на доминото и в България да се разгорят протести.
На този фон ми се струва, че цялата криза около разпадането на групата на МЕЧ беше ненужна и единствено доведе до допълнително напрежение в и без това напрегнатата ситуация с решението на КС, с това, че се оказа, че партия "Величие" трябва да влезе в НС“, коментира Тачев.
Той добави, че решението на Радостин Василев от МЕЧ да не оттегли искането за оставка на Наталия Киселова е принципно и парламентарната му група бързо ще бъде възстановена.
„Недопустими бяха думите, заплахите на Радостин Василев, но нивото на НС в последно време много падна.
Опозицията е раздробена и трудно може да бъде обединена, защото имаме управляващо мнозинство, което е много крехко на санитарния минимум от 121 народни представители, но в същото време когато е необходимо си осигуряват подкрепа. Подкрепа намира от ДПС – Ново начало на Делян Пеевски и до някаква степен от ПП-ДБ, които сами заявиха, че не биха участвали във вот на недоверие, защото на страната й е необходима стабилност до изчакването на доклада за влизането в еврозоната.
Това означава, че на този етап правителството е защитено от вота на недоверие, който инициира Възраждане и е с хоризонт поне до влизането в еврозоната“, обясни Тачев.
Добави, че Величие, Възраждане и МЕЧ, който си приличат по протестна реторика се различават помежду си, защото спорят за една и съща политическа ниша.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...