Повечето българи одобряват идеята религия да стане част от редовната учебна програма в училище, показват данни от ново социологическо проучване на "Тренд". Проучването на агенцията е по поръчка на "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. сред 1020 пълнолетни души, чрез интервюта лице в лице.
Според 57% от анкетираните, въвеждането на такъв предмет би било полезно, като 60% смятат, че обучението ще спомогне за изграждането на морални ценности у учениците.
Според данните, 6 от 10 души смятат, че религиозното образование може да има положителен ефект върху формирането на етични и морални устои у децата. Това мнение е по-силно застъпено сред жените и хората над 60-годишна възраст. Обратно, младите под 30 години са най-резервирани – почти една четвърт от тях са категорично против.
Идеята обаче не се приема еднозначно, когато става дума за преподаването на различни религии според вероизповеданието на учениците. На въпроса дали православни деца трябва да учат православие, мюсюлмани – ислям, и католици – католицизъм, 44% отговарят с подкрепа в различна степен. Но 38% се обявяват против подобна диференциация, което показва съществуваща тревога или неувереност по отношение на разделението по религиозен признак в класната стая.
Скептицизмът е най-силен сред най-младите българи, а подкрепата – сред хората над 70 години. Това разпределение показва поколенчески разлом в отношението към религиозното образование и мястото му в съвременната училищна система.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...