Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, коментира в програма "Ден след ден" споразумението за новите шофьорски книжки в ЕС, според което се въвежда двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, както и сваляне на минималната възраст за шофьори на автобуси и камиони.
Той обясни, че в ЕС има различни системи за обучение, като ние сме закачени към най-добрата - немската система, докато в френската например, обучението започва на 15 години и има шофиране, съответно с придружител до 17 години и както редица други ограничения във всяка една отделна държава в съюза.
Така че това това понятие, което в момента е сложено -"двугодишен изпитателен срок" е много неясно. Нито е добре формулирано, нито пък се знае по какъв начин то ще ще бъде изпълнено за определените държави, защото има разминаване в процеса на обучение. В тези предложения има доста неща, които некореспондират с начина на обучение в момента. Не е много ясно какво точно означава двугодишен срок. Има текстове, които лично за нас, хората, които се занимаваме с обучение, се бият един спрямо друг. Наприме текста, че на 18 години ще може да управлявате товарен автомобил. Това не е новост, защото и в момента това нещо е възможно. Само, че трябва да имаме допълнителната обучителна програма по Наредба 41 и тогава, когато човекът е изкарал така наречените часове от порядъка на 280 или 340 часа, в зависимост от периода и време на обучение, той може и на 18 години да шофира. Но как ще бъде адаптирано това поведение на водача в тези две години, когато той има Б категория и се качва на камиона с С категория. Така че тези два текста се бият, коментира Иванов.
По думите му хората в момента бягат, защото това допълнително обучение струва финанси и вместо държавите да видят как могат да облекчат този финансов процес като подпомогнат хората, които искат да станат професионални водачи, те мислят че с намаляване на възраста ще получат някакъв по-добър ефект.
Според него през последните години в България се смениха 24 министъри, но никои не реши въпроса с полигоните, а даже са премахнати и всичките площадки, които е можело да се адаптират към новите изисквания.
Ние говорим за европейски критерии, които да бъдат уеднаквени, каза още Иванов
Той разкритикува промените, които влезнаха преди четири месеца с новата Наредба и изрази надежда да бъдат отменени от новия министър, защото те не са в полза на обучението на курсистите.
Ние сме новатори на глупости, опитваме и после си поливаме главата. Но някой трябваше да вземе някакви пари, коментира още Иванов.
Повече по темата може да чуете от прикачения звуков файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...