Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев подкопава политическата стабилност с темата за еврото

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

От години темата за влизането ни в еврозоната свободно се използва за радикализация на българското обществено мнение и за създаването на антиевропейски нагласи. Президентът Румен Радев за пореден път прави опит да се задълбочи една патология на българското общество, да изгради конфликт, който да подкопава възможността за политическа стабилизация у нас.
 

Това коментира политологът Христо Панчугов по повод поискания от държавния глава референдум за влизането на страната ни в еврозоната от 2026 г. и последвалите политически реакции.

По думите му това е обикновен популизъм и Радев е наясно, че подобно действие е противоконституционно – няма как международни договори, които са ратифицирани да се подлагат на референдум.

„Това или е опит да се качи на един вече набиращ скорост влак, който е желанието да се отхвърли еврото, или да си изгради образа на герой.

Под герой имам предвид на човек, който е предприел всички възможни действия, за да предотврати въвеждането на еврото, но лошият политически елит е успял да отхврли тези му действия. Това вероятно ще е ход на ново ниво в българската политика, създаване на партия.

Не знам дали го прави от глупост, суета, или обслужва външнополитически ред“, каза Панчугов.

Според него Румен Радев твърде дълго е използвал президентската институция, за да въвежда един разделящ и обслужваш външнополитически интереси дневен ред. Добави още, че дълго време политиците мълчаливо са подминавали това поведение и е крайно време да има адекватна стратегия, която да минимизира влиянието на Радев.

„Би било добре да се инициира и процедура по импийчмънт. Основания има достатъчно през годините.

Що се отнася до мотивите за референдума Радев просто е трябвало да сътвори елементарен текст, който да бъде продаден на част от гражданите.

Това е опит да се каже на българските граждани смятам ви за идиоти, затова Ви говоря това“, обясни политологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не бива да се изключва, но е малко вероятно, САЩ да ударят Иран

Пореден ден светът наблюдава войната между Израел и Иран. Днес се появиха съобщения, че САЩ може да се включат във войната срещу Иран. Геополитическият анализатор Мирослав Попов, който е експерт и по международни, и по етнически въпроси, изрази резерви към подобна възможност. Пред Радио Пловдив той обясни, че употребата на мощно оръжие, което..

публикувано на 18.06.25 в 16:44

Месеци ще отнеме казусът с ВиК шахтата и Римския акведукт

Археология в "Южен" забавя работата по Водния проект. Поне засега се стопират дейностите по изграждане на обходния колектор и реконструкцията на водопровода в участъка на кръстовището на Коматевско шосе с бул. "Александър Стамболийски".   Кръстовището на Коматевско шосе с бул. Александър Стамболийски трябваше да бъде затворено за движение този..

публикувано на 18.06.25 в 11:47

Войната е безумие, още сме в шок след преживяното в Израел

Екатерина Глухова е писателка, част от групата българи, които тази нощ се прибраха от Израел, евакуирани след напрежението с Иран. Тя заминава за там с българската делегация на фестивала „Българска душа на святата земя“ в Тел Авив, но преживява кошмара на войната. Няколко часа след като слезе на българска земя Екатерина, която е от Смолян, разказа пред..

публикувано на 18.06.25 в 10:03

Очертава се нормална зърнена реколта - 500-600 кг от декар

С церемония в село Цар Петрово във Видинско днес официално беше даден старт на жътвената кампания.  Там беше и председателят на Националната асоцияция на зърнопроизводителите Илия Проданов . Пред Радио Пловдив той заяви, че никой не може да прави прогнози за добивите, тъй като в земеделието всичко става факт, когато бъде прибрано под навеса...

публикувано на 17.06.25 в 16:10

Родители искат преразглеждане на НВО като формат за оценяване

Месеците май и юни са изпитание за родители и ученици заради националните външни оценявания в четвърти, седми и десети клас. Много стрес, частни уроци и напрежение съпътстват изпитите, чиято цел според Министерството на образованието е да се измерят знанията и уменията на децата след даден образователен етап. Това смятат от асоциация „Родители“,..

публикувано на 17.06.25 в 15:50